Klausīties vai neklausīties: autobraukšana ar mūziku
Foto: Shutterstock

Daudzi autobraucēji nevar iedomāties spēkrata vadīšanu bez personīgās fona mūzikas vai radio. Kā šis ieradums ietekmē braukšanas drošību? Daudz kas ir atkarīgs no mūzikas veida un tās skaļuma. Mūzikas klausīšanās ietekmē arī gājēju un velosipēdistu drošību.

Mūzikas klausīšanās var pozitīvi ietekmēt autovadītāja noskaņojumu, veicinot drošāku uzvedību uz ceļa. Mūzika var arī mazināt skaļās apkārtējās vides negatīvo ietekmi. Tas ir svarīgi, jo pārmērīgā troksnī ir grūtāk koncentrēties un vieglāk zaudēt savaldību. Tajā pašā laikā koncentrēšanās spēja ir drošas auto vadīšanas priekšnoteikums. Skaņas kairinājums var veicināt agresīvāku un bezbailīgāku uzvedību uz ceļa.

Tomēr ne visu veidu mūzika ir piemērota transportlīdzekļa vadīšanai. Ļoti svarīgs ir mūzikas temps –, ja tas ir pārāk spraigs un ātrs, vadītājs var nemanot palielināt braukšanas ātrumu, pieskaņojot to mūzikas ritmiem. Optimālais dziesmas ritms, ko atskaņot mašīnā, atbilst cilvēka sirds ritmam miera stāvoklī (tas ir 60 – 80 sitieni minūtē). Skaļa mūzika var būt bīstama, jo tā var, piemēram, slāpēt tuvojošās ātrās palīdzības mašīnas skaņas signālu.

"Ja vadītājs vēlas automašīnā klausīties mūziku, vajadzētu izvēlēties dziesmas, kas pārlieku nenovērš uzmanību no auto vadīšanas. Tāpat nav ieteicams pie stūres dziedāt vai kustēties mūzikas ritmā," skaidro "Renault" drošas braukšanas skolas treneri.

Gājējiem un riteņbraucējiem arī jābūt uzmanīgiem, klausoties mūziku. Riteņbraucēji, kas atrodas uz brauktuves, kā arī gājēji, kas šķērso ceļu ar austiņām ausīs, bieži vien aizdomājas un nepievērš tik lielu uzmanību apkārtējai videi un var nedzirdēt tuvojošos automašīnu.

"Gājējiem un velosipēdistiem vajadzētu būt prātīgiem, klausoties mūziku uz ceļa. Piemēram, labs ieradums ir izņemt austiņas pirms gājēju pārejas šķērsošanas. Autovadītājiem jāapzinās situāciju un jābūt īpaši piesardzīgiem, ieraugot velosipēdistu vai gājēju ar austiņām," rezumē Zbigņevs Veselijs, "Renault" drošas braukšanas skolas direktors.

Source

DELFI Auto

Tags

Mūzika Renault
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form