VVD gandrīz katrā pārbaudītajā autoservisā atrod pārkāpumus
Foto: LETA

Valsts vides dienests (VVD) veicis 179 pārbaudes autoservisos visā Latvijā un pārkāpumus atradis teju katrā objektā. Autoservisiem dots mēnesis laika, lai neatbilstības novērstu un reģistrētu piesārņojošo darbību VVD, portālu "Delfi" informēja dienestā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pagājušajā nedēļā – 12. un 13. oktobrī – VVD īstenoja autoservisu kontroles kampaņu, kuras laikā apmeklēja servisus un sniedza konsultācijas 40 apdzīvotās vietās visos Latvijas reģionos.

Kā norāda VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga, bīstamo atkritumu un videi kaitīgu preču apsaimniekošanā Latvijā ir vērojamas nopietnas problēmas, tāpat atkritumu savākšanas un pārstrādes pakalpojumus būtu nepieciešamas pilnveidot.

"Atkritumu apsaimniekotāji ražotāju atbildības sistēmās nespēj izpildīt atstrādātu eļļu savākšanas normas, savukārt pārbaužu laikā vairāki autoservisu pārstāvji vaļsirdīgi norādīja uz to, ka, lai gan apzinās, ka tas nav likumīgi, atstrādātās eļļas bieži vien tiek pārdotas privātpersonām, nevis nodotas drošai to apsaimniekošanai. Septiņos no apsekotajiem uzņēmumiem inspektori konstatēja pazīmes, kas norāda uz atstrādāto eļļu dedzināšanu servisos, bet jāsaprot, ka arī tā eļļa, kas pārdota privātajiem uzpircējiem, visdrīzāk, tiek dedzināta neatbilstošās, vidi piesārņojošās iekārtās, nopietni apdraudot apkārtējo veselību un vidi kopumā," stāsta Baklāne-Ansberga.

Par pārbaužu objektiem galvenokārt tika izvēlētas tās auto remontdarbnīcas, kuras savu darbību reģistrējušas Valsts ieņēmumu dienestā (VID), bet nav saņēmušas VVD piesārņojošās darbības atļauju. Ja sākotnējās aplēses un datu analīze liecināja, ka aptuveni 25% autoservisu darbojas bez piesārņojošās darbības reģistrācijas, kampaņas laikā VVD guva apliecinājumu tam, ka vismaz 20% no servisiem nav reģistrējuši piesārņojošo darbību VVD.

Procentuālā starpība radusies, jo daļa servisu faktiski pārtraukusi saimniecisko darbību, tomēr nav par to ziņojuši VID. Kopumā VVD savu darbību reģistrējušas 2588 auto remontdarbnīcas, un katrs no tiem ir piesārņojošo darbību veicējs, kura pienākums ir darboties atbilstoši vides prasībām.

Kontroles kampaņas laikā iegūtie dati liecina, ka autoservisos vēl aiz vien ir maza izpratne par to, kā atbilstoši apsaimniekot bīstamos atkritumus – atstrādātās eļļas, eļļu filtrus, akumulatorus u.c. Bīstamo atkritumu uzkrājumi tika konstatēti 44% objektu teritorijās, savukārt līgumi par bīstamo atkritumu apsaimniekošanu noslēgti vien 23% autoservisiem.

Tikai viena sestā daļa no servisiem pārbaudes brīdī varēja apliecināt, ka bīstamie atkritumi tiek nodoti legālam atkritumu apsaimniekotājam un vēl mazāk uzņēmumu veica bīstamo atkritumu uzskaiti. Iegūtie dati VVD rada bažas par to, ka autoservisos, kas nav reģistrējuši savu piesārņojošo darbību, radušies bīstamie atkritumi netiek atbilstoši apsaimniekoti, un pastāv iespēja, ka tiek dedzināti, izlieti/izmesti apkārtējā vidē vai nodoti kopā ar sadzīves atkritumiem.

Lai arī ražotāju atbildības sistēmas (RAS) VVD ziņo, ka grūtības rada nolietoto riepu savākšanas normu izpilde, konstatēts, ka katrā desmitajā servisā ir būtiski riepu uzkrājumi, un 62% autoservisu pēdējā gada laikā nav nodevuši riepas atkritumu apsaimniekotājiem.

Aptaujas ietvaros vairākums servisu norādīja, ka tieši bezmaksas nodošanas iespējas un atkritumu apsaimniekotāju pieejamība motivētu pieņemt no klienta un nodot nolietotās riepas legāli un videi droši.

VVD secina, ka nolietotu riepu savākšanas pakalpojums, ko dabas resursa nodokļa atvieglojuma saņēmēji uzdevumā organizē RAS, būtu nepieciešams elastīgāk pieskaņoties arī mazo autoservisu darbības principiem.

Gadījumos, kad pastāv pamatotas aizdomas par negodprātīgu rīcību pret vidi kādā no auto servisiem, VVD aicina iedzīvotājus ziņot zvanot uz +371 26338800, vai izmantojot Vides SOS mobilo aplikāciju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl

Comment Form