Foto: LETA
Jūnija beigās uz Latvijas Banku atnestas sīkās strēmelēs sagrieztas dažādu nominālu banknotes aptuveni 1000 latu vērtībā, liecina centrālās bankas mājaslapā publicētā informācija.

Kā atzīst Latvijas Bankas Naudas tehnoloģiju daļas vadītājs Andris Tauriņš, naudas ekspertu darbs dažreiz atgādina juveliera vai pulksteņmeistara pienākumus. Saņemot smalkās strēmelēs sagrieztās dažādu nominālu latu banknotes, Latvijas Bankas naudas laboratorija vairākas dienas atgādinājusi pužļu kopā likšanas entuziastu pulciņu - eksperti no daudzajiem gabaliņiem lika kopā banknotes.

Sākotnējās aplēses liecina, ka izdevies "glābt" aptuveni trešdaļu no cietušās naudas.

Kopumā 2013.gadā cilvēki Latvijas Bankā ekspertīzes veikšanai nogādājuši bojātas lata naudaszīmes 89 reizes, bet šogad, lai arī gads ir tikai pusē, bojātas lata un eiro naudaszīmes pieteiktas ekspertīzei 79 gadījumos.

Tauriņš norāda, ka daudzi saskārušies ar gadījumiem, kad kādu apstākļu sakritības rezultātā sabojātas naudas zīmes - visbiežāk banknotes, bet dažreiz arī monētas. Ja sabojātā nauda ir īsta, to atgūt var palīdzēt Latvijas Banka.

Centrālā banka klientu kasēs Rīgā, Liepājā un Daugavpilī bez maksas maina bojātas banknotes, ja tām ir saskatāmas drošības pazīmes, nosakāma nominālvērtība un ir pārliecība par to īstumu. Saplēstas vai citādi cietušas banknotes maina, ja to atlikušais lielums ir lielāks par 50% no veselas banknotes lieluma. Var būt arī mazāk, taču tad ir jāpierāda, ka iztrūkstošās banknotes daļas ir iznīcinātas, piemēram, tās sadegušas. Iesniedzēja apzināti bojātas banknotes nemaina.

Latvijas Banka maina bojātās eiro un lata banknotes un monētas. Ar bojātām citu valūtu banknotēm un monētām jāvēršas attiecīgās valsts centrālajā bankā.

Naudas zīmju nolietotības un īstuma pārbaude Latvijas Bankā notiek arī ikdienas režīmā - tā ir viena no centrālās bankas funkcijām raitas un kvalitatīvas skaidras naudas aprites nodrošināšanā. Latvijas Banka naudas zīmes saņem no kredītiestādēm, un tās nokļūst automātiskās naudas apstrādes iekārtās. Ja banknote ir nolietojusies, tā automātiski tiek iznīcināta un aizstāta ar jaunu.

"Dažkārt citās valstīs itin bieži makos nonāk ļoti nobružātas banknotes, gluži kā lupatiņas. Latvijā naudas apstrādes standarti ir tādi, ka šāda nepatīkama nauda ir retums - tā tas bija ar latiem, tā tas būs arī turpmāk ar eiro," uzsver Latvijas Bankas naudas eksperts.

2013.gadā Latvijas Bankā apstrādāti aptuveni 3,73 miljardi latu, kas 3,5 reizes pārsniedza apgrozībā esošās skaidrās naudas apjomu.

Kā ziņots, Latvijas Bankas naudas eksperti reizumis sastopas ar kurioziem gadījumiem. 2012.gadā māte un meita mēģināja pret īstu apmainīt joku naudu - četras "100 lapu Latvijas naudai līdzīgas zīmes". Pašdarinātās naudas zīmes bija veidotas pēc 100 latu banknošu parauga, bet to, ka nauda nav īsta, ļāva atklāt vairākas pazīmes - uzraksti "100 lapu", "Latvijas naudai līdzīga zīme", "Piezīmju papīrs", drošības elementu trūkums, "Jociņa kunga" paraksts vietā, kur banknotēm atrodams centrālās bankas vadītāja uzvārds. Naudas zīmēm bija apdrukāta tikai viena puse, acīmredzot jokdariem parūpējoties, lai neiznāk sajaukt ar īstām banknotēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!