Foto: LETA

Lai gan saskaņā ar statistikas datiem Latvijā šogad astoņos mēnešos ir saražots būtiski vairāk spirta nekā pērn attiecīgajā periodā, alkoholisko dzērienu ražošanas apmēri kopumā ir nedaudz sarukuši, sacīja Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) izpilddirektors Dāvis Vītols, komentējot sestdien publiskotos Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Akcīzes preču pārvaldes datus par etilspirta ražošanas apmēru pieaugumu Latvijā.

Pēc viņa teiktā, spirta ražošanas pieaugums nav saistīts ar alkoholisko dzērienu ražošanas apjoma pieaugumu, jo saražotais alkoholisko dzērienu apjoms ir sarucis pret pagājušo gadu. "Pēc VID Akcīzes preču pārvaldes apkopotās informācijas ir redzams, ka ne tikai ir apjomīgs pieaugums saražotajam spirtam, bet ir ļoti liels pieaugums eksportētajam spirtam - par 60%, kā arī 1,57 miljoni litru spirta ir izmantoti denaturēšanai jeb kā spirts, kuru vairs nevar izmantot alkoholisko dzērienu ražošanā un tas ir paredzēts citiem mērķiem," sacīja Vītols.

Viņš sacīja, ka alkoholisko dzērienu ražošanā kopumā Latvijā šogad astoņos mēnešos ir vērojams neliels samazinājums, ko var izskaidrot ar eksporta samazinājumu uz Krieviju un Ukrainu, kur ģeopolitiskās situācijas dēļ ir pirktspējas kritums. Vienlaikus realizētais alkoholisko dzērienu apmērs nedaudz samazinājies arī citos eksporta tirgos.

Vītols norādīja, ka saskaņā ar LANA aplēsēm Latvijā saražotā realizētā alkoholisko dzērienu produkcija līdz šim ir saglabājusies apmēram pagājušā gada līmenī. Lai arī šobrīd grūti spriest par esošajām tendencēm, jo daudz kas ir atkarīgs no ārējiem tirgiem, bet LANA skatījumā šī tendence varētu saglabāties 2016.gada garumā.

Saskaņā ar VID Akcīzes preču pārvaldes apkopoto informāciju Latvijā šogad astoņos mēnešos ir saražoti 4,318 miljoni litru etilspirta, kas ir 2,2 reizes vairāk nekā 2015. gada attiecīgajā periodā, kad Latvijā saražoja 1,977 miljonus litru etilspirta.

Tostarp šogad augustā Latvijā saražots etilspirts 228 940 litru apmērā, kas ir kritums par 38,3% salīdzinājumā ar 2015. gada augustu.

No citām valstīm etilspirts šogad astoņos mēnešos Latvijā ievests 9,54 miljonu litru apmērā, kas ir līdzīgi kā 2015. gada attiecīgajā periodā, vienlaikus uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm izvests, kā arī eksportēts etilspirts kopumā 2,692 miljonu litru apmērā, kas ir par 61,5% vairāk nekā pirms gada.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!