Foto: Shutterstock
Par lietuviešu komunālo pakalpojumu firmas izspiešanu no Rēzeknes Starptautiskā šķīrējtiesā no valsts piedzinusi 3,7 miljonus eiro, svētdien vēsta "TV3" raidījums "Nekā personīga".

Kā vēsta raidījums, Latvijai, iespējams, Lietuvas firmai būs jāmaksā 3,7 miljoni eiro, jo decembrī lietuviešu kompānija "E Energija" uzvarēja Starptautiskajā šķīrējtiesā par investīciju aizsardzību. Strīds bija par Lietuvas siltumapgādes kompānijas padzīšanu no Rēzeknes 2007.gadā.

Rēzeknes pašvaldība 2005.gadā savu apkures sistēmu nodeva Lietuvas kompānijai. Trīs gadus vēlāk līgumu lauza, jo firma neesot pildījusi savas saistības.

Lietuvieši ir priecīgi, ka viņiem pēc desmit gadiem izdevies pierādīt, ka Rēzeknes pašvaldība pret viņiem izturējās netaisnīgi, vēsta raidījums, bet pašvaldība savu atbildību noliedz. Zaudējumā esot vainīga valdība, kas nav mācējusi pārliecināt arbitrus.

Par to, vai maksāt piespriesto, vai mēģināt spriedumu atcelt, valdība lems tuvāko mēnešu laika.

Rēzekne neefektīvu un dārgu siltumapgādi mantoja no padomju laikiem, atzīmē "Nekā personīga".

2000. gadu sākumā pilsēta izlēma pāriet uz gāzes apkuri. Toreizējais pilsētas mērs Juris Začests noslēdza līgumu ar "Latvijas gāzi", ka uzņēmums izbūvēs gāzesvadu, bet pilsēta apņēmās ik gadu nopirkt vairāk nekā 30 miljonus kubikmetru gāzes, vēsta raidījums.

Līdz 2005. gadam Rēzekni apkurināja ar dārgo un netīro mazutu. Gāzes pievilkšanu pilsētnieki gaidīja kā atpestīšanu no lielajiem rēķiniem un parādiem. Taču tā nenotika, sākās vēl lielākas nepatikšanas.

2005. gadā gāzes vadu pilsētai pievilka. Varēja atteikties no trīsreiz dārgākā mazuta kurināšanas, taču pašvaldība savu apkures sistēmu nebija sagatavojusi dabasgāzei. Ja pieprasīto gāzi pilsēta netērētu, būtu jāmaksā sods. Tāpēc tā bez konkursa noslēdza līgumu ar Lietuvas kompānijas "E Energija" meitas firmu "Latgales enerģija", atgādina raidījums.

Raidījums atzīmē: kamēr valdība vēl domā, kā rīkoties, Lietuvas kompānija jau nosūtījusi Valsts kancelejai vēstuli ar konta numuru, kur miljoni jāpārskaita.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!