Foto: Shutterstock
Nekustamā īpašuma darījumos iesaistītās puses, aģenti un notāri šobrīd pielāgojas iepriekš nebijušiem apstākļiem un izmēģina jaunas sadarbības formas, darījumus pārceļot uz virtuālo vidi, informēja Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijā (LANĪDA).

Asociācijā skaidroja, ka nozares kompānijas un aģenti veido objektu video prezentācijas, aktīvi izmanto mājaslapas un sociālos tīklus, lai iepazīstinātu ar īpašumu piedāvājumiem, nekustamā īpašuma pirkuma līgumi tiek parakstīti elektroniski un notāri nostiprinājuma lūgumus attālināti apliecina videokonferenču zvanu laikā.

LANĪDA sertificēta aģente Vineta Pčelina informēja, ka jau no pagājušā gada pavasara notāri šādu pakalpojumu piedāvā, taču līdz šim reālas pieredzes veikt attālinātus darījumus nebija ne pircējiem, ne pārdevējiem.

"Notāri bija gatavi digitālu pakalpojumu sniegšanai un attālinātai darbībai jau pirms gada ar drošu dokumentu parakstīšanu un apliecināšanu. Cilvēki gan vēl joprojām ir nedaudz piesardzīgi un ne visiem ir e-paraksts vai "Smart-ID", taču arī tos šobrīd var noformēt attālināti. Šie rīki katram ir jāsagādā, lai varētu noslēgt darījumu neklātienē," skaidroja Pčelina.

Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektors Gatis Litvins norādīja, ka cilvēki šobrīd ir piesardzīgi, izolējušies, darījumu skaits ir samazinājies, taču nav arī tā, ka tie pavisam nenotiktu. Tostarp videokonferenču izmantošana ir ar strauju pieauguma tendenci. Martā, pēc ārkārtējās situācijas pasludināšanas valstī, aptuveni 15-20% no visām notariālajām darbībām notikušas videokonferencēs. Tiesa, konkrētu datu par darījumiem, kas notariāli apliecināti attālināti, pagaidām nav.

Tagad, kad ir ieviesti vēl stingrāki ierobežojošie noteikumi, notāri klātienē pieņem darījumā iesaistītās puses pa vienai. Vēl ir vērojams attālināto darījumu skaita pieaugums, kuros cilvēki izmanto "Smart-ID", informēja Litvins, skaidrojot, ka dokumentus var parakstīt ar elektronisko parakstu (kas ir ID kartēs), ar mobilo elektronisko parakstu un kvalificēto "Smart-ID".

Ņemot vērā pašreizējo situāciju, gan Zemesgrāmata, gan notāri nāk pretī, un Zemesgrāmatā dokumentus var iesniegt elektroniski vai piegādāt daļu dokumentu elektroniski, bet daļu iesniegt kopā ar pavadvēstuli.

"Arī nostiprinājuma lūgumus var apliecināt elektroniski, ja ir elektroniskais paraksts. Ja pirkuma līgums ir papīra formā, nostiprinājuma lūgums elektroniski, visus papīra dokumentus vai nu nosūta pa pastu, vai arī cilvēks aiziet līdz Zemesgrāmatai, kur ir uztaisītas pastkastītes, kuros tos var atstāt. Šādu kārtību var piemērot, to esam saskaņojuši ar Zemesgrāmatām," klāstīja Litvins.

Attālināti var veikt arī pilnvaru izrakstīšanu. Ja objekta īpašnieks atrodas citā pilsētā vai valstī un viņam nav iespēju to klātienē izīrēt vai pārdot, viņš attālināti var pilnvarot kādu savu uzticības personu, kura var veikt darījumu.

Pčelina pauda uzskatu, ka nākotnē darījumu apstiprināšana šādā veidā būs arvien izplatītāka. "Iepriekš, runājot ar klientiem par šādu iespēju, cilvēki šaubījās – kā nu būs, kā sanāks, izvēlējās klātienes tikšanos. Tagad visiem būs jauna pieredze – gan notāriem, gan darījumos iesaistītajām personām. Šādi risinājumi turpinās attīstīties un šā brīža situācijā parādīs, ko vēl var uzlabot, kā padarīt šo procesu vēl produktīvāku," viņa minēja.

Tāpat viņa norādīja, ka principā attālinātā veidā var nodrošināt gan kvalitatīvu komunikāciju, gan novadīt visu darījuma gaitu – sagatavot informatīvus materiālus ar objektu tehniskajiem datiem un dokumentāciju, tāpat objektu var filmēt un tiešsaistē prezentēt klientam un pircējs arī lēmumu par īpašuma iegādi var pieņemt attālināti, to pat klātienē neapskatot.

Attālināti varētu notikt arī īres darījumi, pauda Pčelina. Patlaban tirgū ir ienākuši vairāki dzīvokļi, kas iepriekš piedāvāti īstermiņa īrei "Airbnb" un "Booking.com" platformās. Daļai no tiem īrniekiem ir iespējams saņemt dzīvokļa atslēgas attālināti, ievadot kodu no atslēgu glabātuves.

"Cilvēki šādu risinājumu/pakalpojumu ir izmantojuši ceļojumos, līdz ar to tam ir zināma uzticība. Ja īrniekam tiek piedāvāta pilna informācija par īpašumu, tostarp izīrētājs spēj pierādīt savas tiesības izīrēt īpašumu, tiek nodrošinātas iespējas kvalitatīvi identificēt abas līguma slēdzēju puses un pieejami attiecīgi tehnoloģiskie risinājumi, tad attālināti elektroniski parakstot līgumu un internetbankā veicot maksājumu, dzīvokli var izīrēt," skaidroja Pčelina.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!