Foto: Shutterstock

2020. gada martā, salīdzinot ar 2019. gada martu, būvniecības izmaksas palielinājās par 2,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Strādnieku darba samaksa palielinājās par 7,7%, būvmateriālu cenas – par 1,1%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas pieauga par 0,4%.

Savukārt 2020. gada martā, salīdzinot ar februāri, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 0,1%. Būvmateriālu cenas pieauga par 0,5%, savukārt strādnieku darba samaksa, kā arī mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas samazinājās par 0,4%.

Martā būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja cenu palielinājums ceļu būves materiālam – smilts, kā arī metāla konstrukcijām un sīkajiem metāla izstrādājumiem.

2020. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2019. gada 4. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 0,3%. Strādnieku darba samaksa pieauga par 1,2%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,1%, bet būvmateriālu cenas būtiski nemainījās.

2020. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2019. gada 1. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis pieauga par 2,5%. Strādnieku darba samaksa palielinājās par 7,9%, būvmateriālu cenas – par 1,1%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 1,0%.

2020. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2019. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 90% no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza vienu miljonu eiro gadā, no tiem 36% uzņēmumu darbu apjoms bija virs pieciem miljoniem eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Pārskatu par būvniecības resursu cenām par martu iesniedza 97,6% uzņēmumi, iesniegto datu skaits un to kvalitāte būtiski neatšķiras no iepriekšējiem periodiem. Martā kopējais būvniecības izmaksu indekss atbilst statistikas principiem un vispārīgajiem kvalitātes kritērijiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!