Foto: LETA/Publicitātes foto
Ceturtdien, 11. februārī, notika pirmā depozīta sistēmas ieviešanas uzraudzības sanāksme, kurā piedalījās SIA "Depozīta iepakojuma operators" (DIO) padome un Valsts vides dienesta (VVD) pārstāvji. Uzraudzības sanāksmē tika analizēti riski, ko radījis SIA "Nulles depozīts" iesniegums tiesai atcelt VVD pieņemto lēmumu depozīta sistēmas ieviešanu uzticēt DIO, kā arī atzīt līgumu, kas noslēgts starp VVD un DIO, par spēkā neesošu, apstrīdot depozīta sistēmas operatora atlases procedūru kopumā. Administratīvās rajona tiesas lēmums par pagaidu noregulējumu šajā lietā gaidāms 2021. gada 5. martā, informē Valsts vides dienests. Attēlā no kreisās: "Nulles depozīts" vadītājs Arnis Salnājs, "Depozīta iepakojuma operators" vadītājs Miks Stūrītis.

Uzraudzības sanāksmē, kas ir daļa no VVD izveidotā uzraudzības mehānisma, lai vadītu dažādos ar depozīta sistēmas ieviešanu saistītos riskus, tika izskatīts DIO depozīta sistēmas ieviešanas aktualizētais plāns, kā arī pārrunāts šī gada janvārī paveiktais, virzoties uz plānā noteikto uzdevumu izpildi.

VVD sanāksmē pauda stingru pārliecību, ka "Nulles depozīts" iesniegumā tiesā minētie argumenti, apstrīdot depozīta sistēmas operatora atlases procedūru kopumā, ir nepamatoti. Likumdevējs, nosakot depozīta sistēmas ieviešanu un sistēmas darbību atsevišķā likumā, noteicis konkrētu specifisku procedūru operatora izvēlei. Tāpēc VVD ieskatā, par nepamatotu uzskatāmas spekulācijas par standarta iepirkuma procedūru piemērošanu šīs sistēmas operatora izvēlei. Depozīta sistēmas ieviešanas mērķis nav nodot tiesības vienam operatoram sniegt iepakojuma apsaimniekošanas publisko pakalpojumu un gūt no tā peļņu. Iepakojuma likumā ir nepārprotami noteikts, ka depozīta sistēmas operatoram visa peļņa, ko tas gūst, īstenojot depozīta sistēmu Latvijā, reinvestējama depozīta sistēmas attīstības un darbības efektivitātes nodrošināšanā.

"Depozīta sistēmas operatora izvēle notikusi atklātā un caurskatāmā procedūrā atbilstoši likumdošanai un labas pārvaldības principiem. Abi pretendenti, piedaloties depozīta sistēmas operatora atlases procedūrā, ir akceptējuši to. Mūsu ieskatā "Nulles depozīts" nesaredz iespēju panākt sev pozitīvu rezultātu, apstrīdot tikai vērtēšanas rezultātus, jo iesniegumu izvērtēšana ir notikusi atbilstoši un korekti, tāpēc iesniegumā tiesai nepamatoti mēģināts apšaubīt visu depozīta operatora atlases procesu," skaidro VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

DIO informēja, ka respektē tiesas rekomendāciju atturēties no ar līguma izpildi saistītām darbībām, līdz netiks pabeigts izskatīt pagaidu aizsardzības lūgumu, t.i. š.g. 5. martam. DIO vērsa uzmanību, ka šobrīd tas nozīmē jau vismaz vienu mēnesi pazaudēta laika, kas būtiski kavēs depozīta ieviešanu, jo šajā laikā pēc iepriekš sastādītā laika grafika būtu bijis jāslēdz nozīmīgi sadarbības līgumi ar trešajām pusēm. Ņemot vērā tiesas aicinājumu un respektējot to, VVD sanāksmē aicināja DIO šobrīd neuzņemties jaunas saistības, kas radītu finanšu ietekmi ilgtermiņā, tomēr turpināt darbu pie sistēmas ieviešanas organizatoriskajiem procesiem – tai skaitā taromātu iepirkuma.

VVD un DIO ir vienisprātis, ka sistēmas ieviešana ir sarežģīts projekts, kas jāīsteno ļoti īsā laika periodā, un jebkurš mēģinājums to kavēt negatīvi ietekmēs iespējas Latvijā ieviest depozīta sistēmu līdz 2022. gada 1. februārim. Tomēr paaugstināts risks ieviest depozīta sistēmu iestāsies, ja pēc 5. marta netiks atļauts turpināt šīs sistēmas ieviešanu atbilstoši iepriekš plānotajam un ar VVD saskaņotajam grafikam. VVD šobrīd gatavo paskaidrojumu tiesai, kas tiks iesniegts līdz 19. februārim. Administratīvās rajona tiesas lēmums par pagaidu noregulējumu šajā lietā gaidāms 2021. gada 5. martā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!