Foto: Pixabay

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) sadarbībā ar Veselības inspekciju aicina būt piesardzīgiem un iegādāties zāles tikai licencētās interneta vietnēs, tostarp neriskēt, mēģinot iegādāties, iespējams, viltotas vakcīnas pret Covid-19 aizdomīgās interneta vietnēs, jo šīs vakcīnas internetā vispār netiek pārdotas.

Viltotas zāles ir neīstas zāles, kuras tirgotāji cenšas pārdot kā īstas vai reģistrētas zāles. Tās var saturēt nepareizu aktīvo vielu, nesaturēt to vispār vai to saturēt nepareizā daudzumā. Šādu produktu lietošana rada nopietnus veselības traucējumus vai pasliktināšanos, uzsver ZVA un Veselības inspekcija.

Tās norāda, ka, lai pasargātu sevi no krāpniekiem, zāles drīkst iegādāties tikai vispārējā tipa aptiekās, kā arī tiešsaistes aptiekās (tikai bezrecepšu zāles), kuru darbībai ZVA Latvijā izsniegusi licenci.

Visām Latvijā likumīgi strādājošām tiešsaistes aptiekām ir vienota pazīšanas norāde – logotips, ar kura palīdzību tiek apstiprināts, ka attiecīgā interneta aptieka darbojas likumīgi.

Šo logotipu jeb pazīšanās zīmi veido taisnstūris ar zaļām horizontālām svītrām un baltu krustu taisnstūra viduslīnijas kreisajā pusē. Zem šī taisnstūra atrodas tās ES dalībvalsts karogs, kurā attiecīgā interneta aptieka ir licencēta (Latvijā – mūsu valsts karogs).

Pirms zāļu iegādes internetā jāpārbauda, vai tīmekļvietnei, kurā zāles piedāvā iegādāties, ir attiecīgais logotips un jāuzklikšķina uz tā. Tas pāradresēs uz nacionālās atbildīgās iestādes tīmekļvietni – Latvijā uz ZVA tīmekļvietni, kur redzams visu likumīgi strādājošo tiešsaistes aptieku saraksts.

Veselības inspekcija vērš uzmanību, ka šobrīd visas vakcīnas, kas ir paredzētas mediķu un sabiedrības vakcinācijai pret Covid-19 visā pasaulē tiek izplatītas vienīgi valsts iepirkumu ietvaros un netiek izplatītas komerciālos nolūkus.

Visi piedāvājumi iegādāties vakcīnas sociālajos tīklos vai jebkurā tīmekļvietnē ir vai nu krāpšana, vai viltojuma izplatīšanas mēģinājums.

Veselības inspekcija aicina nepirkt zāles "no rokas" internetā vai no privātpersonām, kas izplata zāles. Lai arī cik kārdinoša šķiet iespēja lētāk iegādāties zāles, Veselības inspekcija norāda, ka tas nekādā gadījumā nav droši, jo nav iespējams izsekot zāļu izplatīšanas posmus.

Viltotas zāles pēc izskata var būt līdzīgas oriģinālām zālēm un var neizraisīt acīmredzamu nevēlamu reakciju, tomēr tās var arī neveicināt slimības ārstēšanu vai neuzlabot veselības stāvokli, kādam tās ir paredzētas, vai var izraisīt nopietnus apdraudējumus veselībai, tostarp nāvi.

Farmācijas likumā ir noteikts, ka par tādu darbību veikšanu, kurām nepieciešama speciālā atļauja (licence), bez šādas speciālās atļaujas (licences) piemēro naudas sodu fiziskajai personai no 1000 līdz 4000 eiro, bet juridiskajai personai — 10 000 līdz 40 000 eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!