Foto: Pixabay

Ekonomikas ministrija (EM) izsludinātajā konkursā par pētījumu, lai noskaidrotu padomju laikā celto 103.sērijas daudzdzīvokļu ēku stiprību un stabilitāti, uzvarējis uzņēmums AS "Inspecta Latvia", liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā.

Lai arī EM bija noteikusi prognozēto līgumcenu 98 000 eiro apmērā, "Inspecta Latvia" minēto pētījumu apņēmusies veikt par 54 520 eiro.

EM norāda, ka Latvijā būtisks iedzīvotāju skaits dzīvo masveida apbūves ēkās, kas ir uzbūvētas 20.gadsimta 1950.-1980.gados, un tās ilgstoši atrodas ekspluatācijā, tāpēc ir nepieciešams noteikt ēku konstrukciju un to mezglu tehnisko stāvokli, piedāvāt īpašniekiem efektīvus ēku atjaunošanas vai stiprināšanas risinājumus.

"Tas veicinās savlaicīgu ēku īpašnieku lēmumu pieņemšanu par atbilstošu konstrukciju pastiprināšanas darbu veikšanu, tādējādi palielinot ēkas vidējo kalpošanas ilgumu un novēršot veselības un dzīvības apdraudējuma risku," pauž ministrijā.

Attiecībā uz 103.sērijas daudzdzīvokļu dzīvojamām ēkām ir izšķirami divu veidu projekti. Piecstāvu dzīvojamās ēkas pēc Latvijas PSR Celtniecības lietu komitejas projektu institūtā "Pilsētprojekts" izstrādāta tipveida projekta, kā arī 103.sērijas adaptētās trīsstāvu dzīvojamās ēkas lauku teritorijā. Ēku konstruktīvā shēma ir bezkarkasa ēka ar šķērsvirziena nesošām ķieģeļu sienām. Garenvirziena ārējās sienas paredzēts izveidot no pašnesošiem gāzbetona vai keramzītbetona sienu paneļiem.

"Inspecta Latvia" novērtēs 103.sērijas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku nesošo konstrukciju un to mezglu tehnisko stāvokli, piedāvās efektīvus tipveida risinājumus ēku konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes atjaunošanai, kā arī sniegs priekšlikumus ēku ekspluatācijas normatīvā regulējuma pilnveidošanai. Tāpat iepirkuma uzvarētājs sagatavos informatīvu materiālu ēku nesošo konstrukciju padziļinātas tehniskās apsekošanas veikšanai.

Iepriekš pēc EM pasūtījuma veikti pētījumi par 464.sērijas daudzdzīvokļu ēku jeb tā dēvēto "lietuviešu projektu" un 467.sērijas dzīvojamo ēku stiprību.

"Inspecta Latvia" reģistrēta 1993.gadā, un tās pamatkapitāls ir 167 890 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. 2020.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 3,79 miljoni eiro, bet peļņa - 351 142 eiro.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!