Foto: Pixabay

Pēdējos trīs gadus Kazahstānas uzkrātais ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos saglabājies teju nemainīgs, rāda "Lursoft" apkopotā informācija. Pētījuma dati atklāj, ka pagājušā gada nogalē uzkrāto ieguldījumu apjoms no Kazahstānas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālos veidoja 25,87 miljonus eiro. Pēdējā gada laikā to apjoms samazinājies par 691,08 tūkstošiem eiro.

Lielākie ieguldījumi no Kazahstānas reģistrēti holdingkompānijās (9,33 miljonus eiro) un uzņēmumos, kas nodarbojas ar kravu iekraušanu un izkraušanu (7,83 miljoni), rāda "Lursoft" apkopotā informācija.

Pēdējo desmit gadu periodā visstraujāk ieguldījumu apjoms audzis 2018.gadā, kad gada laikā tas palielinājās par 40% jeb 8,19 miljoniem eiro, no tiem 5,66 miljonus eiro veidoja TOO "Smart Gate Group" ieguldījums holdinga SIA "KSG Group" pamatkapitālā.

Holdinga kopējais pamatkapitāla apjoms šobrīd sasniedz jau 6,55 miljonus eiro, un tā vienīgais kapitāldaļu turētājs ir Anuarbek Mussin. Pēc "Lursoft" pieejamās informācijas, uzņēmējam pieder arī puse kapitāldaļu izklaides jomā strādājošā uzņēmumā SIA "A – Space", savukārt holdings SIA "KSG Group" ir īpašnieks nekustamo īpašumu nozares uzņēmumam SIA "MKD Group".

Pēc ieguldījumu apjoma Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos Mussin Anuarbek ir otrs lielākais ieguldītājs no Kazahstānas, savukārt pirmajā vietā ar ieguldītiem 7,83 miljoniem eiro ir "AIC-Invest", kam pieder AS "Ventspils Grain terminal" akcijas.

Uzņēmuma patiesais labuma guvējs ir Zhanat Yessinbakov. Graudu pārkraušanas tehnoloģiskais komplekss Ventspils brīvostā 2020.gadā apgrozīja 4,62 miljonus eiro, tādējādi esot lielākajam Kazahstānas kapitāla uzņēmumam Latvijā pēc apgrozījuma 2020.gadā, kā arī lielākajam nodokļu maksātājam (2020.gadā VID administrētajos nodokļos uzņēmums samaksājis 346,20 tūkstošus eiro).

Kazahstānas kapitāla uzņēmumi 2020.gadā kopā apgrozījuši 16,68 miljonus eiro, aizpagājušo gadu noslēdzot ar 930,72 tūkstošu eiro lieliem zaudējumiem.

Lai gan kopējais Kazahstānas kapitāla uzņēmumu rezultāts 2020.gadā bija zaudējumi, ir uzņēmumi, kuru peļņa mērāma vairākos simtos tūkstošos eiro. Līderis šajā ziņā ir Salaspils novadā reģistrētais lodēto plākšņu siltummaiņu ražotājs SIA "EKO AIR". Lursoft apkopotā informācija rāda, ka Rostislavam Li piederošais SIA "EKO AIR" 2020.gadā kāpināja apgrozījumu līdz 1,56 miljoniem eiro, bet peļņu līdz 567,96 tūkstošiem eiro. Uz šā gada 4.janvāri ražotājam bija izveidojies 35,85 tūkstošu eiro liels nodokļu parāds. Kopš aizvadītā gada jūlija VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvalde arī piemērojusi uzņēmumam nodrošinājumu, liedzot tam reģistrēt komercķīlas, tās pārjaunot un grozīt. Šobrīd uzņēmumam reģistrēta viena aktīva komercķīla, liecina Lursoft pieejamā informācija.

SIA "EKO AIR" 2020.gadā bija darba devējs 13 strādājošajiem, taču Kazahstānas kapitāla uzņēmumi ar darba vietām kopumā aizpērn nodrošinājuši 321 cilvēku, un tikai septiņos uzņēmumos 2020.gadā bija nodarbināti vairāk nekā 10 darbinieki.

Līderis darbinieku skaita ziņā ir jau iepriekšminētais AS "Ventspils Grain Terminal", kas nodarbināja 64 strādājošos, savukārt otrs lielākais darba devējs ar Kazahstānas kapitālu ir SIA "SkaDu West Staff" no Mārupes novada. Uzņēmums nodarbojas ar kravu pārvadājumiem un personāla nodrošināšanu uz laiku, 2020.gadā radot kopumā 39 darba vietas un nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājot 237,24 tūkstošus eiro. Kopējais VID administrēto nodokļu apjoms, kuru valsts kopbudžetā 2020.gadā samaksājuši Kazahstānas kapitāla uzņēmumi, 2020.gadā veidoja 1,34 miljonus eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!