Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Baltijas valstu tūroperators "Novaturas", kas ietver arī Latvijas uzņēmumu "Novatours", 2021. gads bijis straujas atveseļošanās gads, ceļošanas ierobežojumu atcelšanai atdzīvinot tirgu. 2021. gadā tas guvis 1,3 miljonu eiro peļņu.

Vēl 2020. gadā "Novaturas" bija cietis 5,7 miljonu eiro zaudējumus. Turklāt grupas EBITDA pērn sasniedza 2,6 miljonus eiro salīdzinājumā ar 3,1 miljona eiro zaudējumiem 2020. gadā. 2021. gadā tūroperators apkalpojis vairāk nekā 176 tūkstošus klientu, tā ieņēmumi pārsniedza 110 miljonus eiro, kas ir gandrīz 3 reizes vairāk nekā 2020. gadā.

"Novaturas" grupas vadītājs Vitālijs Rakovskis stāsta, ka tūroperators bijis viens no pirmajiem, kas atvēris drošus brīvdienu ceļojumu galamērķus un pakāpeniski palielināja lidojumu programmas. "Tas kopā ar ES digitālo Covid-19 sertifikātu ieviešanu ļāva sekmīgi noslēgt 2021. gadu. Lai arī apkalpoto ceļotāju skaits un gūtie ieņēmumi 2021. gadā joprojām diezgan būtiski atšķiras no 2019. gada rezultātiem (attiecīgi par 41% un 39%), sākot ar gada otro pusi, esam sākuši tuvoties apkalpoto ceļotāju skaitam, kāds bija pirms pandēmijas," viņš uzsver.

Pagājušais gads uzrādīja stabilu un pakāpenisku darbības apjoma pieaugumu. Pandēmijas dēļ darbība tika atsākta tikai februārī ar ļoti ierobežotu piedāvājumu ceļotājiem. Taču jau aprīlī, sākoties vasaras sezonai, bija iespējams piedāvāt gandrīz visus pirms pandēmijas nodrošinātos brīvdienu galamērķus.

Brīvdienas cenšas plānot savlaicīgi

No jūlija līdz oktobrim uzņēmums visas grupas ietvarā apkalpoja vairāk nekā 25 tūkst. klientu mēnesī un katru mēnesi guva ieņēmumus vairāk nekā 15 miljonu eiro apmērā. Trešajā ceturksnī ceļotāju skaits dubultojās, salīdzinot ar otro ceturksni.

Pēc V. Rakovska stāstītā, tūrisma tirgus atgriežas pie savlaicīgas brīvdienu plānošanas, tirgū krītoties pēdējā brīža pārdošanas apjomiem. "Iepriekšpārdošanas periods kļuva īsāks. Iepriekšpārdošanas atgriešanās ir laba tendence, kas ļauj tūroperatoriem efektīvāk plānot savu darbību," viņš norāda uz vēl vienu tendenci. Uzņēmums šā gada vasaras brīvdienu iepriekšpārdošanu uz lielāko daļu no populārākajiem galamērķiem atklāja jau 2021.gada jūnijā, bet novembrī iepazīstināja ar visus šīs vasaras brīvdienu sezonas piedāvājumu. Kopumā ir vairāk nekā 20 brīvdienu galamērķu.

2021. gadā pēc vairāk nekā gada pārtraukuma atgriezās arī slēpošanas ceļojumi; par 62% pārsniedz 2019.-2020. gada ziemas sezonas piedāvājumu. Tirgus pozitīvi reaģējis uz slēpošanas sezonas atgriešanos, lai gan ES un pašu kūrortu drošības prasības pastāvīgi mainās, atzīst uzņēmuma vadītājs.

Tāpat ir atgriezušies arī eksotiskie ceļojumi. Lai arī dažas no populārākajām eksotiskajām valstīm vēl nav atvērtas starptautiskajiem ceļotājiem vai joprojām nosaka tiem stingrus ierobežojumus, tūroperators kopš novembra sāka piedāvāt lidojumus uz Kubu, Meksiku, Maurīciju, Seišelu salām, Taizemi, Zanzibāru. "Novaturas" 2022.gadā plāno atgriezties pie pārdošanas apjomiem, kādi bijuši pirms pandēmijas.

Finanšu saistību samazinās

2021. gada februārī "Novaturas" vienojās ar Lietuvas Valsts investīciju pārvaldes aģentūru par 10 miljonu eiro ieguldījumu uzņēmumu obligācijās ar sešu gadu termiņu. Investīcijas parastajās un konvertējamās obligācijās uzņēmums saņēma maijā un jūnijā. 2021. gada pirmā un otrā ceturkšņa rezultāti ļāva uzņēmumam pirms termiņa dzēst pirmo daļu no emitētajām konvertējamajām obligācijām 2,5 miljonu eiro vērtībā. Novembrī tas dzēsa atlikušās emitētās konvertējamās obligācijas 2,5 miljonu eiro vērtībā. Uzņēmums pirms termiņa bez papildu ierobežojumiem ir dzēsis visu konvertējamo obligāciju emisiju 5 miljonu eiro vērtībā.

Pirmo daļu no par parasto obligāciju emisiju saņemtajām investīcijām 5 miljonu eiro apmērā uzņēmums ir novirzījis savām stratēģiskajām prioritātēm - attiecību veidošanai ar partneriem ārvalstīs, uzņēmuma pozīciju stiprināšanai brīvdienu galamērķos un e-komercijas sistēmas pilnveidošanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!