Foto: LETA

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs 10. martā parakstījis līgumu ar Lietuvas Republikas valdību par solidaritātes pasākumiem gāzes piegādes drošības aizsardzībai, informē Ekonomikas ministrijā.

Šis starptautiskais divpusējais līgums nosaka kārtību, kādā Latvijas Republika vai Lietuvas Republika sniedz atbalstu viena otrai gadījumā, ja kādā no valstīm ir iestājusies ārkārtas situācija dabasgāzes jomā. No Lietuvas Republikas valdības puses minēto līgumu parakstīja Lietuvas Republikas enerģētikas ministrs Daiņus Kreivis.

"Šajos bezprecedenta apstākļos, kad ikdienas pienākumos arvien vairāk parādās jauni izaicinājumi, tai skaitā enerģētikas jomā, reģionālā sadarbība Baltijas valstu starpā kļuvusi par vienu no stūrakmeņiem, arvien vairāk nostiprinot savstarpējā atbalsta sniegšanas mehānismus," pauž Vitenbergs.

Līgums sastāv no 19 pantiem, kas ietver nosacījumus solidaritātes pieprasījuma sniegšanai un saņemšanai, kā arī līgumā ietverti trīs solidaritātes principi – tirgus pasākumi, izsoles mehānisma pasākumi un ārpustirgus pasākumi.

Ārkārtas stāvokļa dabasgāzes jomā kā pirmais solis tiek īstenots tirgus pasākumu piemērošana, kad pieprasītāja puse no sniedzēja puses uzņēmumiem iegādājas nepieciešamo dabasgāzes daudzumu, noslēdzot ar tiem līgumus.

Ja tirgus pasākumu ietvaros neizdodas iepirkt nepieciešamo dabasgāzes daudzumu solidaritātē aizsargājamo lietotāju apgādei, tiks piemēroti izsoles mehānisma pasākumi, kad sniedzēja pusē tiek izsludināta izsole, kurā dabasgāzes apgādes uzņēmumi varēs iesniegt savus piedāvājumus, cik daudz un par kādu cenu tie būtu gatavi piegādāt dabasgāzi pieprasītāja pusei.

Visbeidzot, ja ar tirgus pasākumiem un izsoles mehānisma pasākumiem neizdosies iegūt nepieciešamo dabasgāzes daudzumu vai arī pieprasītāja puse nepieņems visus sniedzēja puses izteiktos piedāvājumus, pieprasītāja puse varēs izteikt nākamo solidaritātes pieprasījumu, kad sniedzēja pusē tiek piemēroti ārpustirgus pasākumi, kā piemēram, dabasgāzes apgādes ierobežojumi atsevišķām dabasgāzes lietotāju grupām sniedzēja pusē. Par ārpustirgus pasākumiem ir piemērojama kompensācija.

2022. gada 4. janvārī šāds līgums tika parakstīts ar Igaunijas Republikas valdību. Pēc līgumu parakstīšanas tos ratificē katras valsts parlaments.

Ministrijā arī atgādina, ka Eiropas Parlamenta un Padomes 2017. gada 25. oktobra regula paredz, ka ārkārtas apstākļos Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts sniedz (un arī saņem) solidaritātes pasākumu citai ES dalībvalstij, ar kuru tā savienota ar dabasgāzes starpsavienojumu. Attiecīgi regula paredz, ka visām tieši savienotajām dalībvalstīm ir jāizveido divpusēja kārtība solidaritātes mehānisma piemērošanai.

Solidaritātes mehānismu paredzēts ieviest starp ES dalībvalstīm kā instrumentu, ar ko mazināt smagas ārkārtas situācijas sekas dabasgāzes jomā un nodrošināt dabasgāzes plūsmu nodrošināmajiem lietotājiem jeb Regulas izpratnē "solidaritātē aizsargājamiem lietotājiem".

Nodrošināmie lietotāji ir mājsaimniecības, skolas, pirmsskolas izglītības iestādes, slimnīcas, valsts un pašvaldību ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas, krīzes centri, sociālās rehabilitācijas institūcijas personām, kurām izveidojusies atkarība no narkotiskajām, toksiskajām vai citām apreibinošām vielām, avārijas dienesti, telekomunikāciju mezgli, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Nacionālie bruņotie spēki, Valsts policija, Valsts robežsardze, valsts drošības iestādes, ūdensapgādes un kanalizācijas stacijas, brīvības atņemšanas iestādes, mobilizējamie civilās aizsardzības formējumi.

Nodrošināmajiem lietotājiem neatkarīgi no izsludinātā enerģētiskās krīzes līmeņa enerģijas patēriņš netiek pārtraukts vai ierobežots. Tādējādi ārkārtas stāvokļa dabasgāzes jomā gadījumā tiem tiek primāri nodrošināta dabasgāzes piegādes nepārtrauktība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!