Foto: Shutterstock
Bioloģiskajās saimniecībās kartupeļu raža šogad ir sliktāka nekā pērn, atzina Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

Viņa stāstīja, ka vissmagākā situācija no kartupeļu audzētājiem ir tieši bioloģiskajā lauksaimniecībā, kur raža ir tik maza, ka novāktais daudzums praktiski pietiek tikai nākamā gada kartupeļu sēklai. Tāpat arī bioloģisko kartupeļu ražas kvalitāte nav tik laba, kā lauksaimnieki gaidīja.

Vienlaikus Kraukle informēja, ka konvencionālajā lauksaimniecībā kartupeļu audzētājiem šis gads ir bijis pietiekami labs. Salīdzinot ar pērno gadu, daudziem lauksaimniekiem raža šogad ir būtiski lielāka, lai gan asociācijā saņemti arī ziņojumi no lauksaimniekiem par sliktu ražu.

Viņa norādīja, ka šogad laika apstākļi ražas novākšanai bija pietiekami labi, bet vēlās graudu ražas dēļ daudzās saimniecībās kartupeļu ražas laiks sakrita ar ziemāju sēšanas laiku.

Tāpat Kraukle stāstīja, ka realizācijas cenas kartupeļu audzētājiem, salīdzinot ar pērno gadu, nav augušas, bet izmaksas ir palielinājušas. Cenas augušas gan augu aizsardzības līdzekļiem (AAL), gan minerālmēsliem, bet Kraukle atzīmēja, ka AAL sadārdzinājums kartupeļu audzētajiem nebija tik būtisks kā minerālmēslu cenu kāpums.

Viņa norādīja, ka minerālmēslu sadārdzinājuma dēļ, lauksaimnieki minerālmēslus uz laukiem izmantoja minimālajā daudzumā, kas arī ietekmēja ražas kvalitāti un apjomu.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienība ir 1997. gadā reģistrēta biedrība. Biedrības mērķis ir apvienot kartupeļu audzētājus un pārstrādātājus, lai koordinētu biedrības biedru savstarpējo darbību kopīgu interešu aizstāvēšanai, veicinātu sadarbību, tirgus attīstību un iekšējā tirgus aizsardzību, kā arī, lai pārstāvētu biedru intereses attiecībās ar valsts varas, pārvaldes un citām institūcijām Latvijā un ārzemēs, kuru darbība ietekmē biedrības biedru intereses.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!