Foto: Shutterstock
Šonedēļ biokurināmā tūlītējo darījumu cena Latvijā samazinājās līdz 32 EUR/MWh un bija par 37,4% zemāka, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, kad bija vērojams cenu kāpums, liecina starptautiskās biokurināmā biržas "Baltpool" dati. Toreiz cena bija pieaugusi līdz 51,08 EUR/MWh.

Tikai pēdējo divu nedēļu laikā vien cena ir samazinājusies par 22,7% un teju izlīdzinājusies ar cenām Lietuvā un Igaunijā, kur tā bija attiecīgi 31,15 un 29,5 EUR/MWh.

"Latvija – tāpat kā Lietuva un Polija – ērtā ģeogrāfiskā stāvokļa un ekonomiski izdevīgās cenu starpības dēļ parasti daudz biokurināmā importēja no Baltkrievijas. Kad šis imports pēkšņi apstājās, cenas ievērojami pieauga, jo piepeši parādījās tukšums, kas tirgum bija jākompensē. Taču šis cenu lēciens mudināja tirgus dalībniekus ātri reaģēt, pielāgoties un sakustināt vietējo piedāvājumu – augstās biokurināmā cenas rezultātā Latvijas mežu īpašnieki, izejvielu pārstrādātāji tirgum piedāvāja ievērojami vairāk izejvielu nekā parasti. Šobrīd jau redzam tā rezultātu: piedāvājums ir pieaudzis, cenas samazinājušās par teju 40%, salīdzinot ar rudenī piedzīvoto kāpumu," stāsta "Baltpool" tirdzniecības vadītājs Vaidots Jonutis (Vaidotas Jonutis).

Pēc "Baltpool" pārstāvja teiktā, cenas Latvijā ir izlīdzinājušās citu Baltijas valstu cenu līmenī, kaut arī dažus pēdējos gadus pēc kārtas cenas Latvijā bija nedaudz augstākas.

Pēc Jonuša teiktā, citi cenu samazināšanās faktori bija salīdzinoši siltais rudens un lielāku tirgus spēlētāju ienākšana biokurināmā biržā, piemēram, siltumenerģijas piegādātāja "Rīgas siltums" iesaistīšanās tirdzniecībā biržā no iepriekšējā gada maija.

Prognozējot šā gada biokurināmā cenu, "Baltpool" pārstāvis uzskata, ka pašreizējam cenu līmenim – aptuveni 35 EUR/MWh – vajadzētu saglabāties arī tuvākajā laikā. Pēc viņa teiktā, vienam no svarīgākajiem emocionālajiem indikatoriem – gāzes cenai – vairs nevajadzētu ievērojami mainīties, tirgus dalībnieki jau ir izvērtējuši visus faktorus, kas var to paaugstināt šajā apkures sezonā. Pēc Jonuša teiktā, vairums Eiropas valstu ir nodrošinājušas gāzes rezerves, "Nord Stream" gāzes vadi nedarbojas jau vairākus mēnešus, Baltijas jūras ostās aptuveni ik pēc mēneša parādās pa jaunam LNG terminālim, savukārt satraukums, kas valdīja apkures sezonas sākumā par gāzes deficītu Eiropā, ir novērsts.

"Domājams, ka ģeopolitiskā situācija tuvākajā laikā nemainīsies un biokurināmā imports 2023. gadā no Baltkrievijas netiks atjaunots, tāpēc uz lielāku cenu samazinājumu nez vai var cerēt. Savukārt cenu līmenis, kas ir aptuveni 35 EUR/MWh, ir optimāls, un biokurināmā izejvielas ražotājiem tas ļauj strādāt ar peļņu. Baltijas jūras reģionā biokurināmo var piedāvāt arī Skandināvijas piegādātāji, kuru rīcībā ir liels biokurināmā piedāvājums. Tāpēc piedāvājumam šajā cenu līmenī tirgū nevajadzētu pietrūkt," apgalvo V. Jonutis.

Starptautiskajā biokurināmā biržā "Baltpool" darbojas vairāk nekā 500 dalībnieki no Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Skandināvijas valstīm.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!