Foto: EPA/Scanpix/LETA

Saskaņā ar līdz šim pieejamo informāciju bojājums Somiju un Igauniju savienojošajā gāzesvadā "Balticconnector" nevarēja rasties tā normālas darbības rezultātā vai normāla spiediena krituma dēļ, otrdien paziņoja Somijas premjerministrs Peteri Orpo.

Somijas robežsardze un Somu līča krasta apsardze ir identificējušas noplūdes vietu: tā atrodas Somijas teritorijā.

Orpo sacīja, ka gāzes piegāde Somijā joprojām ir stabila. "Mēs nerunājam par bojājumiem, kas varētu traucēt mūsu gāzes transporta sistēmas darbību," norādīja premjerministrs.

Somijas prezidents Sauli Nīniste paziņoja, ka noplūdi, iespējams, izraisījis "ārējs" elements.

"Iespējams, ka gan gāzesvada, gan telekomunikāciju kabeļa bojājumi ir ārējas darbības rezultāts," pavēstīja Nīniste.

Viņš nesniedza sīkāku informāciju.

Nīniste sacīja, ka bojājumu cēlonis vēl nav skaidrs un abas valstis sadarbojas notiekošajā izmeklēšanā.

Nīniste paziņoja, ka ir sazinājies ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu un NATO ir gatava palīdzēt izmeklēšanā.

"NATO apmainās ar informāciju un ir gatava atbalstīt iesaistītos sabiedrotos," pavēstīja Stoltenbergs.

Somijas Nacionālā izmeklēšanas biroja izmeklēšanas nodaļas vadītājs Timo Kilpelainens paziņoja, ka nav "nekādu pazīmju, kas liecinātu, ka šajā aktā būtu izmantotas sprāgstvielas".

Somijas robežsardzes priekšnieka vietnieks Marku Hasinens sacīja, ka cauruļvadam ir ievērojami bojājumi, kurus, šķiet, ir radījis kāds ārējs spēks.

Arī telekomunikāciju operators Elisa otrdien apstiprināja, ka nedēļas nogalē radušies traucējumi, ko izraisīja "kabeļa pārrāvums".

"Pārrāvums neietekmē "Elisa" pakalpojumus, jo tas ir rezerves savienojums," teikts operatora paziņojumā.

Igaunijas pārvades sistēmu operators "Elering" un Somijas sistēmas operators "Gasgrid Finland" slēdza "Balticconnector" naktī uz svētdienu, jo tika novērota spiediena krišanās cauruļvadā, kas liecina par iespējamu gāzes noplūdi. Saskaņā ar aplēsēm gāzesvada darbība ir apturēta uz vairākiem mēnešiem.

"Balticconnector" starp Paldiskiem un Inko ir 77 kilometru garš. Ekspluatācijā to nodeva 2020.gada sākumā. Tā kā cauruļvads stiepjas cauri visam Somu līcim, intensīvā kuģu satiksme apgrūtina iespējamās noplūdes cēloņa izmeklēšanu, norādīja robežsardze.



Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!