Foto: F64

Ņemot vērā dabasgāzes cenas izmaiņas biržā, var prognozēt, ka 2024. gada janvārī mājsaimniecībām rēķini par gāzi būs mazāki nekā gadu iepriekš, 2023. gada janvārī, lēš Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

Īpaši to izjutīs iedzīvotāji, kas gāzi izmanto apkurei. SPRK apkopotā informācija par šobrīd aktuālajiem dabasgāzes tirgotāju piedāvājumiem mājsaimniecībām liecina, ka rēķini janvārī attiecībā pret periodu gadu iepriekš varētu būt par 15 - 20% mazāki.

"Cenu kritumu Eiropas dabasgāzes tirgū ir ietekmējis joprojām stabilais dabasgāzes imports gan no Norvēģijas, gan citiem piegādātājiem, kā arī tas, ka Eiropas iedzīvotāji pēc pagājušā gada enerģētiskās krīzes ir mainījuši savus paradumus un tagad patērē mazāk dabasgāzes. Līdz ar to, lai arī akciju sabiedrības "Gaso" noteiktie dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifi, kas šobrīd ir SPRK izvērtēšanā, paredz no nākamā gada nedaudz augstākas tarifu vērtības, to kompensēs dabasgāzes cenu biržā kritums," mierina SPRK Enerģētikas departamenta direktors Jānis Negribs.

Ja 2023. gada janvārī vidējā dabasgāzes cena biržā bija 63,20 EUR/ MWh, tad jau šobrīd tās prognozētā cena 2024. gada janvārī ir 39,55 EUR/MWh. Tas būtiski ietekmēs arī lietotāju gala rēķinus. Mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto apkurei, pie līdzvērtīga patēriņa rēķini varētu būt par aptuveni 15 - 20% mazāki nekā pirms gada. Savukārt iedzīvotājiem, kas dabasgāzi izmanto tikai ēdiena gatavošanai, rēķins salīdzinoši varētu būt aptuveni par 7% mazāks nekā pirms gada.

A/s "Gaso" 29. novembrī izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicēja pašas noteiktos dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifus, pēc komersanta aprēķiniem pieaugums par šo pakalpojumu dabasgāzes plīts lietotājiem mēnesī būtu vidēji par 1,45 EUR bez PVN, apkures lietotājam ar vidējo ikmēneša patēriņu 2 500 kWh – vidēji par 9,32 EUR bez PVN, savukārt nākamās grupas patērētājiem ar atļauto slodzi no 6,1 līdz 10 m3/h fiksētā maksājuma pieaugums būs par 3,22 EUR bez PVN mēnesī.

Komersanta paša noteiktos tarifus SPRK vērtē 21 dienas laikā no publikācijas "Latvijas Vēstnesī". Ja šajā laika periodā SPRK nekonstatēs neatbilstības tarifu aprēķina metodikai un iesniegtajam pamatojumam, publicētie tarifi varēs stāties spēkā norādītajā laikā – no 2024. gada 1. janvāra.

Šobrīd Latvijā mājsaimniecībām dabasgāzes piegādes pakalpojumu piedāvā trīs tirgotāji – AS "Latvijas Gāze", AS "Latvenergo" ar tirdzniecības zīmolu "Elektrum" un SIA "Elenger".

SPRK atgādina, ka mājsaimniecību lietotājiem ir pieejami divu veidu produkti – fiksētas cenas, to skaitā universālais pakalpojums (cena nemainīga noteiktam periodam) un mainīgas cenas produkts (kuru tirgotājs var mainīt, ja mainās cena dabasgāzes biržā). Katram lietotājam ieteicams izpētīt tirgotāju piedāvājumus un pārdomāt, kurš no piedāvātajiem produktiem ir izdevīgākais patēriņa paradumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!