Foto: Sadales tīkls

Laikā no 2024.-2033. gadam elektroenerģijas sadales sistēmas operators AS "Sadales tīkls" elektrotīkla pārbūvē un atjaunošanā plāno ieguldīt vidēji 74 miljonus eiro gadā.

Ar šiem līdzekļiem visā Latvijas teritorijā ikgadēji plānots modernizēt elektrolīnijas 1400-1800 kilometru garumā, kā arī veikt 2-3 apakšstaciju pārbūvi, pakāpeniski veidojot elektrotīklu arvien drošāku un laikapstākļu mazāk ietekmējamu.

"Sadales tīkla" pārvaldībā visā valstī ir elektrotīkls vairāk nekā 92 000 kilometru kopgarumā, un ik gadu tiek pārbūvēti vai atjaunoti 1,5-2% elektrotīkla. Šāds pārbūvēšanas vai atjaunošanas cikliskums pamatots ar elektrotīkla tehnisko kalpošanas ilgumu. Piemēram, elektrolīnijas plānotais kvalitatīvas un drošas ekspluatācijas ilgums atkarībā no tehniskā risinājuma ir 30-50 gadi.

"Neatkarīgi no elektrolīniju atrašanās vietas prioritāri īstenojam to objektu sakārtošanu, kur katrs investētais eiro sniedz lielāko efektu sistēmai kopumā. Lai arī pēdējā piecgadē elektrifikācijas līmenis Eiropā ir drīzāk stagnējis, 2022. un 2023. gadā pieredzētais izrāviens zaļajā elektroenerģijas ražošanā un Eiropas nozares asociācijas "Eurelectric" nākotnes prognozes rāda, ka elektrifikācija turpmākajos gados ļoti strauji augs," norāda "Sadales tīkla" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.

"Pieredzēsim gan to, kā fosilajos kurināmajos balstītās apsildes sistēmas plaši nomaina siltumsūkņi, gan arvien straujāku elektroauto skaita palielināšanos. Stiprs, drošs elektrotīkls – viena no valsts kritiskās infrastruktūras vienībām – tam būs priekšnosacījums, tādēļ pietiekamas investīcijas elektrotīklā ir ārkārtīgi būtiskas visai valsts tautsaimniecībai," viņš saka.

Mērķtiecīgi un regulāri ieguldījumi elektrotīkla modernizācijā ar katru gadu samazina kopējo elektrotīkla bojājumu skaitu. Ja 2017. gadā kopējais elektrotīkla bojājumu skaits pārsniedza 20 700, tad piecus gadus vēlāk, 2022. gadā, tas samazinājies līdz apmēram 13 400.

To, ka ieguldītās investīcijas sniedz rezultātu, apliecina arī elektroapgādes kvalitātes rādītāji – vidējais elektroapgādes pārtraukumu ilgums vienam klientam gadā Latvijā ir zemākais Baltijā – 240 minūtes, kamēr Lietuvā 336 un Igaunijā 309 minūtes (2022. gada dati).

Plānojot elektrotīkla pārbūvi, būtiski ir izvēlēties atbilstošāko, vienlaikus ekonomiski pamatotāko tehnisko risinājumu, lai nodrošinātu elektrolīniju noturību pret ārējiem faktoriem, jo īpaši laikapstākļu nestajiem izaicinājumiem. 2023. gads pārsteidza ar Latvijā iepriekš nepieredzētām dabas stihijām – postošu lielgraudu krusu, divas diennaktis ilgstošu vētru. Piedzīvoti arī snieglieces radītie izaicinājumi.

Sagaidāms, ka netipiskas dabas stihijas kļūst par izaicinājumu elektroapgādes sistēmai arī nākotnē, tāpēc mērķtiecīga izolēta elektrotīkla attīstīšana ir starp "Sadales tīkla" prioritātēm. Pārbūvējot elektrolīnijas, tiek izmantoti tikai izolēta tīkla risinājumi – primāri pazemes kabeļi vai piekarkabeļi, kas ir ievērojami izturīgāki pret laikapstākļu ietekmi.

Izolēta elektrotīkla īpatsvars jau šobrīd sasniedz 62% no kopējā "Sadales tīkla" elektrolīniju apjoma. Sagaidāms, ka 2030. gadā tas būs tuvu 80%, turklāt zemsprieguma elektrotīklā pat 100%. Ikviens veiksmīgi īstenots elektrotīkla atjaunošanas projekts pakāpeniski palīdz mazināt dabas stihiju ietekmi uz elektroapgādes nepārtrauktību.

Paralēli "Sadales tīkls" turpinās pilnveidot elektrotīkla vadības sistēmas, uzstādot nepieciešamās iekārtas un aprīkojot tīkla elementus ar sensoriem. Viedo risinājumu attīstība ļauj ievērojami efektivizēt elektrotīkla apkalpošanu. Piemēram, viena no elektrotīkla attālinātas vadības sistēmām – FLIR (Fault detection, Location, Isolation and Supply Restoration) – palīdz tūlītēji noteikt elektrotīkla bojājuma vietu un veikt nepieciešamos pārslēgumus tīklā, lai lokalizētu bojājuma vietu un šādi samazinātu elektroapgādes pārtraukumu ilgumu klientiem.

2023. gada pirmajā pusē ap 70% bojājumu vidējā sprieguma elektrotīklā tika lokalizēti, izmantojot šo sistēmu, t.i., automatizēti. Šis rīks tiek izmantots arī plašāku bojājumu laikā, kas palīdz dispečeriem operatīvāk darboties situācijās, kad vienlaicīgi reģistrēts liels atslēgumu skaits.

Nodrošināt vienmērīgu elektrosistēmas atjaunošanu un modernizāciju ir viens no elektroenerģijas sadales sistēmas operatora galvenajiem uzdevumiem. Tādējādi gadu no gada tiek uzlabota elektroapgādes kvalitāte, vienlaikus rūpējoties par to, lai ilgtermiņā būtiski nemainītos sistēmas elementu vidējais vecums, atjaunojamā elektrotīkla apjoms, kā arī nepieaugtu remontdarbu apjomi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!