Foto: DELFI

Finanšu pasaule ik dienu piedzīvo kāpumus un kritumus. Lai sniegtu lasītājiem ieskatu, kas notiek akciju tirgos, "Delfi Bizness" piedāvā nedēļas (03.06.-07.06.) notikumu apkopojumu.

Pasīvais ienākums – dzīvoklis

Daudzi sapņo par dzīvi, kur ienākumus nodrošina investīcijas un, ja arī jāstrādā, tad tikai priekam, ne rēķiniem. Iespējams, viens no tehniski vienkāršākajiem un labāk saprotamajiem veidiem, kā nodrošināt šādas naudas plūsmu (arī sauktu par pasīviem ienākumiem), ir nekustamā īpašuma izīrēšana.

"Delfi Bizness" aprēķināja, cik dzīvokļu un cik naudas šobrīd vajadzētu, lai ik mēnesi saņemtu gana daudz – ja ne bagātai dzīvei, tad vismaz vidējai algai.

Uzziniet vairāk

Nopirkt varu

Lai gan videi draudzīgā kursa ieviešanas tempi Eiropā un ASV bremzējas, kopumā moderno elektrisko tehnoloģiju maršs turpinās. Viens no svarīgākajiem metāliem pasaules zaļināšanai ir varš, saukts arī par kaparu. Tas ir vajadzīgs elektroauto, saules paneļiem un jebkurai citai elektriskai ierīcei un iekārtai.

Pieprasījumam pēc vara augot, pieaug arī šī metāla cena. Kur iespēja nopelnīt, tur investori klāt, tādēļ "Delfi Bizness" radās jautājums, vai arī privātie investori, kuri iegulda nelielas summas, var tikt pie finanšu instrumentiem, kas ļautu nopelnīt uz vara pieprasījuma pieauguma rēķina? Izrādās, jā, turklāt to piedāvā arī vietējās bankas.

Uzziniet vairāk

Kripto viļņi

Maijā sevi aktīvi pieteica kripto tirgus buļļi, savukārt lāči bija spiesti atkāpties. Pagājušajā mēnesī kriptovalūtu tirgus zvaigzne bija "Ethereum", kura cena pieauga par ceturtdaļu, pateicoties negaidītajam ASV Vērtspapīru un biržu komisijas lēmumam "Ethereum" biržā tirgoto fondu (ETF) apstiprināšanai, norāda "Binance" pārstāve Latvijā un Igaunijā Polina Brotjē.

Uzziniet vairāk

Īsās ziņas no tirgiem

Eiropā prieki. Eiropas Centrālā banka (ECB) šonedēļ paziņoja par ilgi gaidīto procentu likmju samazinājumu. Tas iepriecināja arī Eiropas akciju tirgus, kuru indeksi sāka kāpt. Londonas biržas indekss FTSE 100 ceturtdien pieauga par 0,5% līdz 8285,34 punktiem, Parīzes biržas indekss CAC 40 kāpa par 0,4% līdz 8040,12 punktiem, bet Frankfurtes biržas indekss DAX palielinājās par 0,4% līdz 18 652,67 punktiem.

ASV viļņošanās. ASV biržu indekss "Dow Jones Industrial Average" ceturtdien pieauga par 0,2% līdz 38 886,17 punktiem, indekss "Standard & Poor's 500" kritās par mazāk nekā 0,1% līdz 5352,96 punktiem, bet indekss "Nasdaq Composite" samazinājās par 0,1% līdz 17 173,12 punktiem.

"Samsung" streiko. Dienvidkorejas tehnoloģiju giganta "Samsung Electronics" darbinieki piektdien sarīkojuši pirmo streiku šajā uzņēmumā, izmantojot apmaksātu atvaļinājumu. Uzņēmuma vadība kopš janvāra risina sarunas ar arodbiedrību par algām, taču abām pusēm nav izdevies mazināt domstarpības.

Ieguldīt ieročos. Biržā tirgotais Vācijas bruņojuma rūpniecības uzņēmums "Rheinmetall" ieguldīs vairāk nekā 180 miljonus eiro artilērijas munīcijas ražotnē Lietuvā, kurā plānots izveidot vismaz 150 darbavietas, paredz investīciju līgums, ko pēc aptuveni desmit mēnešu ilgām sarunām parakstījuši Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite un "Rheinmetall".

Mazāk naftas. Naftas ieguvējvalstu alianse OPEC+ svētdien vienojās pagarināt naftas ieguves apmēra samazinājumu, tādējādi cenšoties palielināt cenas saistībā ar ekonomiskajām un ģeopolitiskajām neskaidrībām. OPEC+ nolēma, ka naftas ieguves samazinājuma pagarinājums būs spēkā no nākamā gada 1. janvāra līdz 31. decembrim.

Obligācijas. "BluOr Bank" emitējusi obligācijas 300 000 eiro apmērā. Vienas obligācijas nominālvērtība ir 1000 eiro.

Cenu svārstības

Emocijas un vajadzība paspekulēt

Ja kādreiz akciju iegādes process bija smagnējs un prasīja gan zināšanas, gan zināmu piepūli un pārsvarā ieguldīja profesionāļi, mūsdienu tehnoloģijas ir pavērušas durvis simtiem tūkstošu amatieru. Vai tas ietekmē tirgu? Vai amatieri, kuriem nav zināšanu un emocionālās noturības, svārsta finanšu pasauli, un kāpēc vajag arī paspekulēt? Par to "Nākotnes kapitālā" stāstīja "Swedbank" Finanšu tirgus daļas investīciju jomas vadītājs Oļegs Jemeļjanovs.

"Nākotnes kapitāla" portfeļi

2021. gadā raidījuma "Nākotnes kapitāls" vadītājs Konstantīns Kuzikovs sāka investēt 50 eiro nedēļā. Viņš iegulda "S&P 500" indeksā iekļautajās akcijās, proti, lielos, miljardiem dolāru vērtos ASV uzņēmumos. Kuzikovs arī iegulda Latvijas valsts krājobligācijās. Savukārt viņa kolēģis Raivis Vilūns investē kriptovalūtās, Baltijas biržā tirgotajos uzņēmumos un kopfinansējuma platformās. Investoriem pievienojies arī "robots" – "SEB" automatizētais rīks, kas iegulda naudu biržās tirgotajos fondos (ETF). Šādi pagājušajā nedēļā veicās visiem trim portfeļiem:

  • Konstantīns Kuzikovs: +11,92%;

  • Raivis Vilūns: +24,23%;

  • "SEB Roboinvestors": +18,98%.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!