Foto: LETA

Minimālā alga ir jāpaaugstina, jo nedrīkst pieļaut, ka Latvijas konkurētspēja tiek radīta mākslīgi ar zemām algām, sacīja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) vadītājs Pēteris Krīgers.

Krīgers norādīja, ka LBAS jau sen pieņēma nostāju, par ko arī informēja Ministru kabinetu, ka minimālā alga nākamgad ir jāpalielina līdz 380 eiro. Viņš gan atzīmēja, ka arodbiedrības ir gatavas pieņemt arī vienu no Labklājības ministrijas izstrādātajiem minimālās algas celšanas variantiem, kas paredz nākamgad minimālo algu palielināt līdz 375 eiro.

Krīgers arī norādīja, ka parasti tās valstis, kuras attīstās, rūpējas, lai cilvēku darba algas būtu pēc iespējas lielākas. "Mēs diemžēl gribam konkurētspēju nodrošināt ar ļoti zemām algām un tad brīnāmies, kāpēc cilvēki mūk projām."

Minimālā alga 375 vai 380 eiro apmērā ir ļoti loģisks kāpums, tomēr arodbiedrības vēlētos, lai kāpumam sekotu "pieklājīgs" neapliekamā minimuma kāpums, stāstīja Krīgers un norādīja, ka neatliekamā minimuma apmēram būtu jāatgriežas pirmskrīzes līmenī jeb 130 eiro apmērā.

Jau ziņots, ka labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) 18. augustā LNT teica, ka tik strauji šogad celt minimālo algu bijusi kļūda. Ministrs bija pārliecināts, ka nākamgad minimālajai algai būtu jāpaliek nemainīgai - 360 eiro. Augulis skaidroja, ka šogad daudzi uzņēmēji samazinājuši darba laiku, lai nebūtu jāmaksā tik liela minimālā alga. Viņš arī minēja, ka sociālās aprūpes centros sociālais darbinieks labāk izvēlas strādāt par aprūpētāju, jo tādējādi var strādāt maiņu darbu un nopelnīt vairāk. Šādu situāciju nevar pieļaut, pārliecināts ministrs.

Labklājības ministrija (LM) ir iesniegusi trīs priekšlikumus minimālās algas apmēram 2016. gadā - saglabāt to pašreizējā līmenī, palielināt to līdz 267 vai 375 eiro. Tomēr ministrs sliecas atbalstīt pašreizējās minimālās algas apmēra saglabāšanu arī nākamgad.

"Mēs nevaram skriet ratiem pa priekšu ar minimālās algas celšanu, ja tas nesasniegs mērķi," izteicās ministrs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!