Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) pārbaudē atklājusi dažādus pārkāpumus Latvijas lielākajā bankā "Swedbank". Banka sākusi pārkāpumu novēršanu un noslēgusi vienošanos ar FKTK, tādējādi maksimālā soda vietā tai būs jāmaksā 1,36 miljonu eiro sods, informē komisija.

Maksimālais sods ir 10% no bankas ienākumiem. 'Swedbank' procentu ienākumi vien pērn veidoja 116 miljonus eiro.

Soda nauda tiks ieskaitīta valsts budžetā.

FKTK pārbaudē "Swedbank" konstatēja Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma (NILLTFN) un tam pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumus, tostarp banka nebija pievērsusi pietiekamu uzmanību klientu veiktajiem sarežģītiem, savstarpēji saistītiem darījumiem, kuriem šķietami nav ekonomiska vai nepārprotami tiesiska mērķa.

Tāpat banka nebija savlaicīgi ieguvusi dokumentus un informāciju par klientu saimniecisko/personisko darbību, tostarp to veiktajiem darījumiem tādā apmērā, lai pārliecinātos, ka tie nav uzskatāmi par aizdomīgiem, tādējādi nenodrošinot pietiekami efektīvu iekšējās kontroles sistēmas darbību, kā to prasa NILLTFN likums, informē komisija.

"2016. gadā FKTK veica "Swedbank" iekšējās kontroles sistēmas efektivitātes pārbaudi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanai. Secinājumi atklāja nepilnības iekšējās kontroles sistēmā, procesos un dokumentācijā," paziņojumā medijiem raksta banka.

""Swedbank" ļoti nopietni uztver FKTK pārbaudes slēdzienu, un ir apņemšanās pilna aktīvi strādāt, lai panāktu turpmākos uzlabojumus mūsu iekšējās kontroles sistēmās un novērstu jebkādas nepilnības, kā arī cieši sadarboties ar uzraugošajām iestādēm," uzsver bankas valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Reinis Rubenis.

Kā iepriekš ziņots, ilggadējais "Swedbank" vadītājs Māris Mančinskis augustā pameta darbu Latvijas lielākajā bankā un kļuva par Krievijas bankas "Sanktpeterburg" izpilddirektoru.

FKTK norāda, ka Kredītiestāžu likuma normas, kas bija spēkā pārkāpumu brīdī, nosaka, ka FKTK ir tiesīga piemērot soda naudu līdz 10% no bankas iepriekšējā finanšu gada neto ienākumu summas, kas veidotu lielāku summu, nekā šajā gadījumā bankai noteiktais soda naudas apmērs.

Komisija, nosakot piemērojamās soda naudas apmēru, ņēma vērā, ka banka ir brīvprātīgi sākusi veikt uzlabojumus, lai novērstu likuma pārkāpumus nākotnē un pilnveidotu iekšējās kontroles sistēmu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā, tostarp stiprinot bankas atbilstības kontroles funkciju, kas ietver darbinieku kapacitātes palielināšanu un informācijas tehnoloģiju risinājumu uzlabojumus. FKTK ņēma vērā arī faktu, ka bankā līdz šim nebija konstatēti pārkāpumi NILLTFN jomā.

Noslēgtā vienošanās ietver arī to, ka "Swedbank" ir pieņēmusi lēmumu pilnībā pārtraukt finanšu pakalpojumu sniegšanu tiem klientiem – nerezidentiem, kas rada bankai paaugstinātu risku naudas atmazgāšanas novēršanas jomā.

Administratīvajā līgumā FKTK un "Swedbank" ir vienojušās par turpmākajiem pasākumiem, ko banka apņemas noteiktajos termiņos pilnībā izpildīt, lai pilnveidotu NILLTFN iekšējās kontroles sistēmu un stiprinātu tās darbības efektivitāti. FKTK uzraudzīs, vai banka pilda līgumā ietvertās apņemšanās tajā noteiktajos termiņos un apjomā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!