Foto: Latvijas Banka

Latvijas Banka ceturtdien, 5. oktobrī, izlaidīs unikālu kolekcijas monētu komplektu, kas veltīta izcilā latviešu dzejnieka Eduarda Veidenbauma 150 gadu jubilejai, portālu "Delfi" informēja Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns.

Divas monētas komplektā veido stilizētu briļļu atveidu. Katras sudraba monētas nominālvērtība ir 2,50 eiro, atzīmē Silakalns.

Kolekcijas monētu komplekta "Eduards Veidenbaums" grafisko dizainu veidojis mākslinieks Arvīds Priedīte, bet plastiskā dizaina autore ir Ligita Franckeviča.

Monētu komplekts izgatavots Nīderlandes kompānijā "Koninklijke Nederlandse Munt".

Uz vienas monētas priekšpuses redzams mākoņu attēls ar Eduarda Veidenbauma paraksta faksimilu un dzejoļa rindu "Tiem vēlētos es līdzi tālu skriet...". Otras monētas priekšpusē redzams mākoņu attēls ar dzejoļa rindu "Tur tālumā, kur ziemas nepazīst".

Abu monētu aizmugurē attēlota horizontāla josla ar cilvēka pēdām sniegā.

Foto: Latvijas Banka
Saskaņā ar mākslinieka Arvīda Priedītes ieceri abas monētas komplektā veido stilizētas brilles, kas asociējas ar Eduarda Veidenbauma tēlu, kādu to pazīstam no vienīgās autentiskās fotogrāfijas, kas saglabājusies līdz mūsu dienām, norāda bankas pārstāvis.

Kolekcijas monētu komplekts veltīts izcilā dzejnieka 150 gadu jubilejai. Dzejnieka talanta spēks viņa dzīves laikā palika plašākam lasītāju lokam nezināms, bet ar gadiem tas ieguva nozīmīgu vietu latviešu dzejā. 19. gadsimta nogalē tapusī dzeja saglabājusi pārsteidzošu aktualitāti – to zina no galvas un citē, ar Eduarda Veidenbauma radītajiem tekstiem top muzikālas kompozīcijas arī 21. gadsimtā. "Mosties, mosties reiz, svabadais gars", "Kā gulbji balti padebeši iet", "Domāju es domas dziļas" un vēl citas viņa dzejas rindas atpazīst ne tikai literatūrvēsturnieki – tās joprojām ir ikdienas apritē.

Kolekcijas monētu komplekts "Eduards Veidenbaums" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Banka norāda, ka ir maza ticamība, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Komplekta maksimālā tirāža – 3 000 eksemplāru.

Monētas cena Latvijas Bankas kasēs būs 80 eiro. To no 5. oktobra varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs, kā arī citviet Latvijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!