Fоtо: LETA

Rūpējoties par Latvijas finanšu sektora stabilitāti un bankas klientu interešu aizsardzību, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome šodien ārkārtas sēdē ir pieņēmusi lēmumu apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu "Baltic International Bank SE" (BIB). FKTK atzinusi šo banku par finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās, un lēmusi neveikt "Baltic International Bank SE" noregulējumu, proti, neīstenot pasākumus bankas darbības stabilizēšanai, portālu "Delfi" informēja FKTK.

FKTK lēmums paredz, ka pirmdien 18.00 bankai pilnībā jāpārtrauc finanšu pakalpojumu sniegšana, ieskaitot klientu maksājumu izpildi. Tas nozīmē, ka no šī brīža Baltic International Bank SE karšu, internetbankas un maksājumu darbība ir apturēta. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieļautu līdzekļu aizplūšanu no bankas un aizsargātu bankas klientu un kreditoru intereses.

FKTK savu lēmumu atzīt BIB par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās, ir pamatojusi ar to, ka banka ilgstoši nevar nodrošināt dzīvotspējīgas stratēģijas ieviešanu. Līdzšinējā darbības stratēģija neatbilst bankas iespējām un nav īstenojama, tāpēc banka ilgstoši nenodrošina pelnītspējīgu biznesa modeli.

Tāpat bankai ir nopietni iekšējās pārvaldības trūkumi, tostarp noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā. Neraugoties uz FKTK centieniem panākt uzlabojumus šajās jomās, banka nav nodrošinājusi to, ka tās darbība atbilst kredītiestāžu darbību regulējošo normatīvo aktu prasībām, kā arī tā turpina pastāvošo tendenci – banka strādā ar zaudējumiem, nespēj atjaunot pelnītspēju, nenodrošina atbilstošu iekšējās kontroles sistēmu un stabilu nākotnes redzējumu.

FKTK, veicot Latvijā licencētu kredītiestāžu uzraudzību, pastāvīgi vērtē BIB darbības stratēģiju un tās īstenošanu, procedūras un īstenotos pasākumus, lai gūtu priekšstatu, kā banka nodrošina normatīvo prasību ievērošanu un risku pārvaldību.

Pēc FKTK rīcībā esošās informācijas šogad 2. decembrī BIB kopā bija 1580 klientu, no tiem 280 klientiem bankas konta atlikums ir 0. Atbilstoši Noguldījumu garantiju likumam valsts garantē atlīdzības izmaksu par visu veidu noguldījumiem līdz 100 000 eiro. Pēc sākotnējām aplēsēm pilnībā savus noguldījumus garantētās atlīdzības veidā saņems 1012 bankas klientu. FKTK rūpēsies, lai garantētās atlīdzības izmaksas process būtu klientiem pēc iespējas ātrāks un ērtāks, un visdrīzākajā laikā informēs par turpmākajām darbībām.

Likums paredz, ka piecu darbdienu laikā no dienas, kad FKTK konstatējusi bankas nespēju izmaksāt noguldījumus, jāpieņem lēmums par noguldījumu nepieejamību. Ne vēlāk kā septiņu darbdienu laikā pēc dienas, kad iestājusies noguldījumu nepieejamība, jāuzsāk garantētās atlīdzības izmaksa.

Portālam "Delfi" pirmdienas vakarā neizdevās sazināties ar banku.

"Baltic International Bank" iepriekš 2021. gada novembrī ziņoja, ka piesaistījusi 12 miljonus eiro pamatkapitālā, emitējot jaunas akcijas un par akcionāriem piesaistot ārvalstu investorus no Šveices un Apvienotajiem Arābu Emirātiem (AAE). Savukārt šogad martā banka ziņoja, ka tās dibinātāji un vairākuma akciju īpašnieki Valērijs Belokoņs un Vilorijs Belokoņs vienojušies pārdot vienam no jaunajiem investoriem - šeiham Hamadam Bin Khalifa Bin Muhammedam al Nahjanu (Hamad Bin Khalifa Bin Muhammed Al Nahyan) - daļu bankas akciju, kā rezultātā viņš kļūtu par bankas lielāko akcionāru. Toreiz martā banka norādīja, ka darījums tiks pabeigts pēc Eiropas Centrālās bankas un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas apstiprinājuma.

FKTK šogad februārī, vēl pirms marta ziņām par bankas akciju vairākuma daļu pārdošanas darījuma, norādīja, ka seko līdzi akcionāru maiņas darījumam un nodrošina uzraudzības pasākumus. Tolaik FKTK norādīja, ka bankai ir jāpaveic vairāki mājasdarbi gan saistībā ar akcionāru darījumu, gan arī iekšējās kontroles sistēmas stiprināšanā, un tie ir būtiski, lai banka būtu gatava jauniem biznesa virzieniem un attīstības scenārijiem. Februārī FKTK izteica cerību, ka nepieciešamie mājasdarbi drīzumā tiks paveikti. Taču tas tā arī nenotika, pirmdien portālam "Delfi" sacīja FKTK.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !