Foto: Publicitātes attēli

Trešdien, 13. decembrī, Latvijas Banka izlaidīs Latvijas modes vēsturei veltītu sudraba kolekcijas monētu "Rīgas modes".

"Rīgas modes" ir plaši pazīstams jēdziens un raksturo aktīvu periodu Latvijas modes vēsturē 20. gadsimta 60.–80. gados, kad uzplaukumu un popularitāti piedzīvoja uzņēmums "Rīgas Modeļu nams" (1948–1997) un iecienītais žurnāls "Rīgas Modes" (1949–1993), skaidro centrālajā bankā. Tas bija laiks, kad tika izveidots arī ateljē "Rīgas modes" ar tam īpaši projektētu namu (Brīvības ielā, Rīgā).

Rīgas modēm raksturīgais centrālais tēls ir sieviete – emancipēta, pašapzinīga, ar savu stilu un attieksmi –, kas tāda ir arī mūsdienās, uzsver LB.

Rīgas modes nav tikai stāsts par apģērbu, apaviem un aksesuāriem. Mode ir komplekss jēdziens, kas 20. gadsimta 60.–80. gadu kontekstā aptver visu tekstila industriju no šūšanas mājās līdz apģērbu un audumu masveida ražošanai Latvijas teritorijā.

Tas ietver arī grafisko dizainu auduma apdrukās, tekstu, burtveidolu un citu komunikācijas līdzekļu radīšanu, tajā skaitā modes skates, to scenogrāfiju un mūziku.

Monētas grafiskā dizaina autore ir pasaulē atzīta un pieprasīta modes dizainere un ilustratore Alīna Grīnpauka. Māksliniece ir sadarbojusies ar tādiem modes zīmoliem kā "Valentino", "Alberta Ferretti", "Tiffany & Co", iekļuvusi izdevniecības "Taschen" izdotajā grāmatā "The Illustrator. 100 Best from around the World", kas iepazīstina ar 100 labākajiem ilustratoriem no visas pasaules.

Žurnāls "Rīgas Modes" daudzām sievietēm saistās ar ļoti spilgtām un personiskām atmiņām. Monētā māksliniece ietvērusi vēstījumu, ka žurnāla vērtība bija daudz plašāka nekā tikai siluetu un piegrieztņu izplatīšana – tas veidoja gaumes un stila izjūtu, demonstrēja skaistuma etalonu, kas ir arī monētas vizuālās koncepcijas pamatā.

Monētas reversā māksliniece attēlojusi stilizētu piegrieztni, jo agrāk katrs žurnāla "Rīgas Modes" izdevums bija zelta vērts un tika nodots no rokas rokā.

Monētas cena – 75 eiro. Monētas tirāža ir 3000 eksemplāru. Monēta kalta Itālijas kaltuvē "Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato S.p.A."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!