Foto: PantherMedia/Scanpix

Pēc vairāk nekā trīs mēnešus ilgas ārējo ekspertu atbalstītas izmeklēšanas ir noslēdzies "BaltCap" uzsāktās iekšējās izmeklēšanas galvenais posms par "BaltCap" infrastruktūras fonda bijušā vadītāja Šarunas Stepukoņa pārkāpumiem. Tas atklāj, ka kopējā no fonda portfeļa uzņēmumiem izkrāptā summa ir 40,4 miljoni eiro, liecina šodien izplatīts paziņojums.

"BaltCap" plāno izmaiņas organizatoriskajā struktūrā un vadībā.

Iekšējās izmeklēšanas rezultāti

Iekšējā izmeklēšana koncentrējās uz "BaltCap Infrastructure Fund I" portfeļa uzņēmumiem. Saskaņā ar izmeklēšanu, Šarunas Stepukoņa piesavinātā kopējā summa ir 40,4 miljoni eiro. Lielākā daļa ar līdzekļu aizplūšanu saistīto darbību tika veiktas laika periodā no 2021. līdz 2023. gadam. Krāpnieciskie darījumi notika portfeļa uzņēmumos, tostarp to meitasuzņēmumos Lietuvā un Polijā. Pašā fondā nelikumīgas darbības netika konstatētas.

Izmeklēšanas gaitā tika konstatēts, ka Stepukonis piesavināšanos veicis vienpersoniski un citi "BaltCap" komandas dalībnieki tajā nav iesaistīti. Izmeklēšanas rezultāti liecina, ka Stepukonis līdzekļu piesavināšanos veica, izmantojot viltotus un fiktīvus dokumentus, kā arī, iespējams, pielietojot citas noziedzīgas darbības un fuduciāro pienākumu pārkāpumus. Izkrāptās summas tika pārskaitītas uz dažādām azartspēļu vietnēm ("Olympic Casino Group") un vērtspapīru tirdzniecības platformu ("Interactive Brokers").

"BaltCap" secinājumi un tālākie soļi

"Atskatoties uz notikumiem atzīstam, ka "BaltCap" ieviestie kontroles mehānismi pietiekami neaizsargāja no visiem iespējamiem riskiem, īpaši portfeļa uzņēmumu un to meitasuzņēmumu līmenī. Mēs neparedzējām visus papildu riskus, kas, salīdzinot ar uzņēmumu iegādes investīcijām, rodas jaunu infrastruktūras projektu attīstības gaitā," kopīgā paziņojumā pauž "BaltCap" vadošie partneri Dagnis Dreimanis, Simonas Gustainis, Martin Kõdar un Peeter Saks.

"Mēs izprotam un dziļi nožēlojam attiecīgo pārkāpumu negatīvo ietekmi uz mūsu investoru ilggadējo uzticību, kā arī plašāko ietekmi, ko attiecīgie pārkāpumi var radīt citiem Baltijas privātā un iespējkapitāla ekosistēmas dalībniekiem. Mēs apliecinām, ka veltām visu uzmanību un risinām radušos situāciju, un "BaltCap" ir apņēmies atjaunot zaudēto investoru uzticību," norāda "BaltCap" vadošie partneri.

Pēc pārkāpumu atklāšanas portfeļa uzņēmumu līmenī nekavējoties ieviesti papildu kontroles pasākumi, lai nodrošinātu, ka līdzīgs starpgadījums nevar atkārtoties. Nākotnē galvenā uzmanība tiks pievērsta "BaltCap" risku pārvaldības un finanšu kontroles tālākai stiprināšanai.

"Mēs paredzam izmaiņas operatīvajā vadībā un organizācijā. Lai gan galvenā iekšējās izmeklēšanas daļa ir pabeigta, izmeklēšana joprojām turpinās un ilgs zināmu laiku lietas sarežģītības dēļ. Jaunā riska politika un procedūras izrietēs no rūpīgas risku analīzes," sola "BaltCap" vadošie partneri.

Papildus riska un kontroles pārvaldības stiprināšanai "BaltCap" Infrastruktūras fonda portfeļa uzņēmumi ir veikuši visas attiecīgās darbības, lai atgūtu piesavinātās summas un iesnieguši prasības pret pusēm, kas ir saņēmušas nelikumīgi piesavinātos līdzekļus.

"Mēs esam strādājuši, lai izvairītos no jebkādiem turpmākiem zaudējumiem fondam un tā portfeļa vērtībai," teikts paziņojumā. "Neskatoties uz nodarītajiem zaudējumiem "BaltCap" Infrastruktūras fonda portfeļa uzņēmumiem, tie turpina savu saimniecisko darbību un fonds strādā ar peļņu – fonda portfeļa vērtība joprojām ir ievērojami augstāka par ieguldīto summu. Citu "BaltCap" investīciju stratēģiju fondus notikušais neskar."

Kopš darbības sākuma investori "BaltCap" fondos ir ieguldījuši 663 miljonus eiro, un šo ieguldījumu kopējā vērtība, ieskaitot jau veiktās izmaksas investoriem, ir pieaugusi līdz 951 miljonam eiro. Realizēto ieguldījumu vidējā gada atdeve ir 18%.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!