Foto: DELFI

Lietuvas Klaipēdas osta saskata iespējas pārņemt daļu Ventspils ostas kravu situācijā, kad Amerikas Savienotās Valstis noteikušas sankcijas pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu, Ventspils brīvostas pārvaldi un vēl trim ar Lembergu saistītām struktūrām.

Kā norādījis Klaipēdas ostas direkcijas mārketinga un vispārējo lietu direktors Artūrs Drungils, caur Ventspils ostu tiek vestas galvenokārt ogles un naftas produkti, taču ogles neviens Klaipēdas ostas uzņēmums nepārkrauj, tādēļ runa varētu būt vienīgi par naftas produktiem.

"Izredzes vienmēr pastāv. Ogles mums Klaipēdā nav kur pārkraut, bet iespējas pārvilināt naftas produktus ir, un domāju, ka uzņēmumi tā arī rīkosies," viņš sacījis ziņu aģentūrai BNS.

Pēc Drungila teiktā, maksimālais kravu apjoms, ko papildus varētu pārņemt Klaipēdas ostas termināļi, ir aptuveni divi miljoni tonnu naftas produktu.

"Klaipēdai tas nav īpaši daudz," viņš piebildis.

Drungils atzinis, ka Ventspils, tāpat kā visas reģiona ostas, Klaipēdai ir konkurente, bet piebildis, ka nepriecājas par iespējamo Ventspils ostas kravu apgrozījuma kritumu.

"Ventspils faktiski strādā tikai ar krieviem, daļēji ar Baltkrieviju, tātad sankcijas tiešām ietekmēs apgrozījumu. Tomēr mēs par to nepriecājamies - ja konkurenti zaudē, viņi sāk skatīties uz mūsu klientiem, ķeras pie cenu dempinga, un tad mums nākas iesaistīties lielākā konkurences cīņā," viņš spriedis.

Tikmēr Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmums "Lietuvos geležinkeliai", kas pārvadā naftas kravas, situāciju plašāk nekomentē.

"Mēs sekojam situācijai tirgū un esam gatavi piedāvāt konkurētspējīgus noteikumus," aģentūrai BNS sacījis uzņēmuma pārstāvis Mants Dubausks.

Kā ziņots, ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) 9. decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp Lembergam.

OFAC izdevis Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas paredz 30 dienu periodu, lai pabeigtu darījumus ar četrām sankcionētajām juridiskajām personām V– entspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Attiecībā uz privātpersonām šobrīd ir jāpiemēro atturēšanās princips, kura laikā jāsaprot, vai ir tiesisks pamats šos līdzekļus konfiscēt vai piemērot kādas citas sankcijas.

Lembergs atkāpies no Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekļa amata, skaidrojot, ka nevēlas traucēt Ventspils brīvostas pārvaldes darbību un tās konkurētspēju.

Latvijas valdība nolēmusi trešdien sasaukt ārkārtas sēdi, kurā izskatīs grozījumus likumā "Par ostām", paredzot valsts pārvaldībā pārņemt Ventspils un Rīgas ostas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!