Foto: Pixabay

Mūsdienās pasaulē ir ap 150 miljoniem jaunuzņēmumu jeb startapu, un ik gadu darbu uzsāk aptuveni 50 miljoni jaunuzņēmumu. Pēdējos gados pasaules uzmanību arvien vairāk piesaista Austrumeiropa un Centrāleiropa, un īpaši Baltijas valstis, kas šajā ziņā uzskatāmas par vienām no līderēm. Aplēses rāda, ka Centrālās un Austrumeiropas jaunuzņēmumu vērtība pēdējā desmitgadē ir pieaugusi pat 19 reizes, un reģionā ir radušies 34 tā dēvētie vienradži jeb jaunuzņēmumi, kuru tirgus vērtība sasniegusi miljardu ASV dolāru, informē "Microsoft".

90% jaunuzņēmumu pirmo gadu neiztur

"Jaunuzņēmumi ir tie, kas virza inovācijas un progresu itin visās ekonomikas jomās, rodot risinājumu dažādām problēmām vai atklājot jaunus darba veidus. Šie uzņēmumi stimulē arī tradicionālo nozaru un spēlētāju digitālo pārveidi un rada labvēlīgu vidi talantu attīstībai un tādējādi arī nodarbinātības iespējām," saka "Microsoft Multi-country" klastera reģionālais mārketinga un operāciju direktors Alfredo Giannattasio. Tomēr, neskatoties uz iepriekš teikto, tiek lēsts, ka vairāk nekā 90% jaunuzņēmumu pārtrauc uzņēmējdarbību jau pirmajā gadā, jo to bizness ir neparedzams un pilns ar nenoteiktību, viņš norāda: "Manā vērtējumā, lai jaunuzņēmumi izdzīvotu, viņiem vairāk par kapitālu un investīcijām ir vajadzīgas pareizās prasmes, pieredzējuši mentori, tīklošanās iespējas un īpaši mūsu reģionā – vieglāka piekļuve globālajiem tirgiem un klientiem."

Baltijas valstis soli priekšā

Baltijas valstis ir mājvieta dažiem no Eiropas lielākajiem jaunuzņēmumiem, līderpozīcijas ieņemot Igaunijai. Piemēram, Igaunijas IT jaunuzņēmums "CostPocket" izstrādājis teksta atpazīšanas lietojumprogrammu, kas spēj digitalizēt papīra formāta dokumentus ar lielu precizitāti dažu sekunžu laikā, ļaujot uzņēmumiem efektīvāk izmantot savu laiku.

Tikmēr Latvijas jaunuzņēmums "RoboEatz" izpelnījies atzinību, izgudrojot pilnīgi autonomu robotizētu virtuves sistēmu komerciālai lietošanai, kas pati gatavo un piedāvā plašu ēdienu klāstu. Izmantojot "RoboEatz" lietotni, klienti ne vien izvēlas savu maltīt, bet var to arī personalizēt, iekļaujot vai izslēdzot dažādas ēdiena sastāvdaļas.

Savukārt Lietuvas "isLucid" savu darbību balsta sanāksmju un tikšanos transkripcijā. Jaunuzņēmuma radītā programmatūra pakalpojumā "Microsoft Teams" organizē atšifrējumus un padara tos koplietojamus, meklējamus un integrētus klienta izvēlētajos uzdevumu pārvaldības risinājumos. Mākslīgā intelekta (MI) modeļi paredz iespējamos darba uzdevumus un runu spēj pārfrāzēt labas un pareizas valodas piezīmēs vairāk nekā 30 valodās.

Spilgti jaunuzņēmumi citviet Eiropā, kas ir uzmanības fokusā

Austrumeiropā un Eirāzijā spilgtu piemēru vidū ir Bulgārijas jaunuzņēmumu "Fantasian Ltd", kurš izstrādājis "Fantastic stay" jeb "fantastiskā apmešanās" programmatūru īpašumu pārvaldniekiem. Ar tā palīdzību īpašumu pārvaldnieki pārrauga savus sludinājumus dažādās brīvdienu īres platformās un rezervēšanas vietnēs — viss tiek paveikts no viena informācijas paneļa.

Ungārijā jaunuzņēmums "EDUardo Business Simulation" izveidoja saistošu biznesa simulācijas platformu, kuras pamatā ir Microsoft tehnoloģijas. Tas nodrošina dziļu izglītojošu saturu interaktīvas gadījumu izpētes veidā, tāpēc to var viegli integrēt dažādos mācību projektos korporācijās, mācību iestādēs un biznesa skolās.

Ukrainā piemērs inovācijai, izmantojot MI, ir jaunuzņēmums "Elai.io". Tas ļauj lietotājiem izmantot tekstu, lai ģenerētu unikālu video saturu un pielāgotus MI veidotus videoklipus, kuros attēloti īsti cilvēki.

Kazahstānas jaunuzņēmums "Uniqa" sniedz lietotājiem iespēju izmantot MI ikdienas dzīvē. "Uniqa" visu diennakti reāllaikā apkopo un analizē datus no reālām sarunām un pēc tam parāda tos īpašos Power BI ziņojumos, kas palīdz pieņemt efektīvus pārvaldības lēmumus.

Plaukstošs veiksmīgu jaunuzņēmumu ziņā ir arī Adrijas jūras reģions. "Make IT Easy" ir Horvātijas tehnoloģiju jaunuzņēmums, kura mākoņdatošanas risinājuma "mobilityONE" pamatā ir ideja, ka ikdienas darbu pārvaldību un budžeta plānošanu var būtiski uzlabot, izmantojot savienojamību ar uzņēmuma, pilsētas vai iestādes transportlīdzekļu autoparku.

Horvātijas jaunuzņēmums "CircuitMess", kas jau ir labi pazīstams kā datortehnikas uzņēmums, izstrādā un ražo izglītojošas un jautras elektroniskas ierīces, piemēram, STEM mācību rotaļlietas, kas ir pieejamas arī veikalos visā Amerikā.

Slovēnijā "QLECTOR Ltd" izstrādājis uz mākslīgo intelektu balstītus risinājumus ražošanai, ko nodrošina MI platforma un "digitālais dvīnis", kas dod iespēju plānotājiem un komandu koordinatoriem kopīgi izveidot optimālus plānus un uzturēt ekonomisku ražošanu, novēršot plaisu starp ražošanas plānošanu un realitāti tirdzniecības vietās.

Serbijas jaunuzņēmuma "B2Bee" programmatūras platforma apkopo vairākas integrētas lietojumprogrammas. Šī uzņēmuma stratēģija ir aptvert vairumtirgotāju vajadzības it visos pārdošanas kanālos — no saņemšanas līdz piegādei.

Horvātijas "Infobip" un "Rimac" ir piemērs citiem, attiecīgi 2020. un 2022. gadā no pazīstamiem jaunuzņēmumiem kļūstot par reģionāliem vienradžiem (uzņēmumiem, kuru vērtība pārsniegusi miljardu ASV dolāru).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!