Foto: Shutterstock

Vairums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka šogad mājokļu cenas pieaugs vai saglabāsies esošajā līmenī, liecina "Luminor" bankas aptaujas datiem.

Arī tirgus dati un "Luminor" prognozes apliecina, ka mājokļu cenu kritums šogad nav gaidāms un ir iespējams neliels pieaugums. Salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, Latvijā joprojām mājokļu cenas ir viszemākās, un paredzams, ka tādas tās saglabāsies arī šogad.

Būtiska starpība

Tāpat kā pagājušajā gadā arī šobrīd mājokļu cenas Rīgā ir zemākās starp Baltijas valstu galvaspilsētām, turklāt ar būtisku starpību. Kamēr jaunajos projektos Tallinā un Viļņā dzīvokļu cenas par kvadrātmetru ir robežās no 3500 līdz 4000 eiro, tikmēr Rīgā tie ir 2200 līdz 2700 eiro.

"Cenas par jaunajiem mājokļiem visās valstīs ir nostabilizējušās, taču otrreizējā tirgū ir vērojamas cenu svārstības – Igaunijā tās ir stabilas, bet Lietuvā cenas ir nedaudz kāpušas, līdz ar to abās mūsu kaimiņvalstīs dzīvokļa cena padomju laikā celtā mājoklī ir vidēji 2400-2600 eiro. Tikmēr Rīgā šāda veida ēkās pieprasījuma krituma dēļ cenas ir nedaudz samazinājušās, un dzīvokļi tajās šobrīd maksā vidēji 1000 eiro m2. Tas nozīmē, ka dzīvokli jaunajā projektā Rīgā var iegādāties par līdzvērtīgu cenu kā padomju laikā celtā mājoklī Tallinā vai Viļņā," stāsta "Luminor" bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais.

Viņš norāda, ka īpaši pieprasīti ir īpašumi labās atrašanās vietās ar attīstītu infrastruktūru un labā tehniskā stāvokli, turklāt arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta energoefektivitātes jautājumiem – gan iegādājoties jaunu mājokli, gan uzlabojot esošo.

Cenu kritums nav sagaidāms

"Luminor" eksperts prognozē, ka iedzīvotāju prognozes par īpašuma cenu kāpumu ir reālas un šogad mājokļu cenu samazinājums nav gaidāms, bet drīzāk ir iespējams, ka atsāksies cenu kāpums. Mājokļu cenas noteiks klientu aktivitāte – jo vairāk augs klientu interese par mājokļa iegādi, jo lielāka iespēja, ka cenas palielināsies –, un šogad tam varētu būt labvēlīgi apstākļi, pateicoties zemākai inflācijai, reālo algu pieaugumam un sagaidāmajam Euribor likmes samazinājumam.

Arī aptaujātie Latvijas iedzīvotāji nesagaida mājokļu cenu samazinājumu – 52% uzskata, ka mājokļi šogad kļūs dārgāki, bet 15% domā, ka cenas paliks nemainīgas. Ceturtā daļa iedzīvotāju norādīja, ka cenu izmaņas ir grūti prognozēt, un tikai 10% sagaida cenu kritumu. Arī Lietuvā un Igaunijā cilvēku prognozes ir līdzīgas, taču kaimiņvalstīs iedzīvotāji biežāk nekā Latvijā sagaida, ka cenas saglabāsies stabilas, bet mazāks ir to cilvēku skaits, kas prognozē cenu samazināšanos.

"Luminor" bankas aptauja veikta 2023. gada nogalē sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat, katrā no Baltijas valstīm aptaujājot vairāk nekā 1000 iedzīvotāju vecumā no 25 līdz 65 gadiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!