Foto: Unsplash

Ceturtdienas, 7. marta, sēdē Eiropas Centrālā banka (ECB) atstāja bāzes procentu likmes esošajā līmenī.

Galveno refinansēšanas operāciju procentu likme, kā arī aizdevumu iespējas uz nakti procentu likme un noguldījumu iespējas uz nakti procentu likme netiks mainīta.

Likmes atstātas attiecīgi 4,5%, 4,75 % un 4% līmenī.

ECB norāda, ka Padome ir apņēmusies nodrošināt savlaicīgu inflācijas atgriešanos tās noteiktā 2% vidējā termiņa mērķa līmenī. Pamatojoties uz pašreizējo vērtējumu, Padome uzskata, ka galvenās ECB procentu likmes atrodas tādā līmenī, kas, uzturēts pietiekami ilgi, būtiski veicinās šā mērķa sasniegšanu.

Padomes turpmākie lēmumi nodrošinās, ka monetārās politikas procentu likmes tiks noteiktas pietiekami ierobežojošā līmenī tik ilgi, kamēr tas būs nepieciešams.

Padomes pieeja, nosakot ierobežojumu apmēru un ilgumu, arī turpmāk balstīsies uz datiem. Konkrētāk, padomes lēmumi par procentu likmēm būs atkarīgi no inflācijas perspektīvas novērtējuma, ņemot vērā saņemtos tautsaimniecības un finanšu datus, pamatinflācijas dinamiku un monetārās politikas transmisijas spēku.

Kopš ECB iepriekšējās sanāksmes, kas notika janvārī, inflācija turpinājusi sarukt. Jaunākajās ECB speciālistu iespēju aplēsēs inflācija ir samazināta, īpaši 2024. gadam, galvenokārt atspoguļojot mazāku enerģijas cenu devumu.

Speciālisti tagad paredz, ka inflācija 2024. gadā vidēji būs 2,3%, 2025. gadā – 2% un 2026. gadā – 1,9 %. Inflācijas (neietverot enerģijas un pārtikas cenas) iespēju aplēses arī ir samazinātas (2024. gadā vidēji 2,6%, 2025. gadā – 2,1% un 2026. gadā – 2%).

Lai gan vairākums pamatinflācijas rādītāju turpinājuši pazemināties, iekšzemes cenu spiediens joprojām ir augsts, kas daļēji skaidrojams ar spēcīgo darba samaksas kāpumu, uzsver ECB. Finansēšanas nosacījumi ir ierobežojoši, un iepriekš veiktā procentu likmju paaugstināšana turpina bremzēt pieprasījumu, kas palīdz samazināt inflāciju. Speciālisti koriģējuši un pazeminājuši izaugsmes iespēju aplēsi 2024. gadam līdz 0,6%, un gaidāms, ka tuvākajā nākotnē ekonomiskās aktivitātes pieaugums saglabāsies vājš.

Speciālisti sagaida, ka vēlākā laika posmā tautsaimniecības izaugsme kļūs straujāka, 2025. gadā pieaugot par 1,5% un 2026. gadā – par 1,6%. Šo pieaugumu sākumā veicinās patēriņš, bet vēlāk – arī ieguldījumi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!