Foto: Publicitātes foto/Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde

Lai radītu pievienoto vērtību no atjaunojamiem energoresursiem saražotai elektroenerģijai, Norvēģijas, Zviedrijas un Latvijas uzņēmumi ir izveidojuši SIA "CIS Liepāja" projektu vadības komandu, kuras mērķis ir veikt nepieciešamos pētījumus un izveidot atjaunojamās enerģijas kompleksu ar termināli Liepājas ostā, t.sk. ūdeņraža ražotni, informē Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvalde.

Tā ar SIA "CIS Liepāja" ir noslēgusi rezervēšanas līgumu uz diviem gadiem.

Projekta vadošais partneris "Clean Industrial Solutions Holding" par savu galveno darbības mērķi ir izvirzījis investīcijas inovatīvos un ilgtspējīgas attīstības risinājumos, vienlaikus veicinot aprites ekonomiku. Plānotais atjaunojamo energoresursu komplekss ar termināli Liepājas ostā ir projekts, kas atbilst Eiropas zaļajam kursam ar mērķi veikt būtiskas pārmaiņas ekonomikā un enerģētikā, lai līdz 2050. gadam sasniegtu klimatneitralitāti, norāda LSEZ pārvalde.

"Clean Industrial Solutions" vadītājs Tors Arne Pedersens informē, ka kopējais plānotais investīciju apjoms ražotnes un termināla izveidei ostas teritorijā var sasniegt apmēram miljardu eiro. Plānota ražotne ar 1000 MW jaudu, nodrošinot iespēju saražot apmēram 150 000 tonnas ūdeņraža.

SIA "CIS Liepāja" projekts paredz atjaunojamās enerģijas kompleksa "Power to X termināls Liepājas ostā" izbūvi Priekšostā līdz 2030. gadam.

"Nākotnes ūdeņraža tirgus ir milzīgs. Latvijai kopumā un Liepājai it īpaši šī ir lieliska iespēja kļūt par pirmo lielas ūdeņraža ražotnes bāzi visā Eiropas Savienībā," norāda Pedersens.

LSEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis stāsta: ""CIS Liepāja" ir projekts, kura mērķis ir veicināt CO2 neitrālas enerģijas nodrošināšanu ES iekšējam tirgum. Esam gandarīti, ka vienu no pirmajām modernajām ūdeņraža ražotnēm tiek plānots izbūvēt tieši Liepājas speciālās ekonomiskās zonas teritorijā, kas lieliski sader ar "Fokker Next Gen N.V." jaunās paaudzes ar ūdeņraža dzinēju darbināmās lidmašīnas montāžas ražotnes izveidi Liepājas lidostā. Un tie nav vienīgie projekti, kurus kopīgi ar uzņēmējiem īstenojam, lai transformētu ostu darbību un industriju atbilstoši Eiropas zaļajam kursam."

Uzbūvējot Atjaunojamās enerģijas kompleksu ar termināli Liepājas ostā, plānots radīt vismaz 80-100 jaunas darba vietas augsti kvalificētiem speciālistiem, kas veicinās inovatīvu tehnoloģiju attīstību un izglītības programmas, kas balstītas uz zinātniskiem pētījumiem. Projekts radīs jaunas piegādes ķēdes un palielinās eksporta iespējas, veicinot starptautisko atpazīstamību un palielinot pilsētas un ostas konkurētspēju, informē LSEZ pārvalde.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!