Foto: LETA
Tā kā ļoti nelabvēlīgie laikapstākļi 2023. gadā un ekonomiskā situācija pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā negatīvi ietekmēja lauksaimnieku ieņēmumus un darboties spēju, Eiropas Komisija (EK), pirmdien, 12. februārī, apstiprināja regulu un nolēma pieļaut atkāpi viena nosacījuma piemērošanā, lai atvieglotu lauksaimniekiem darbu grūtajos apstākļos, informē Zemkopības ministrija.

Proti, pamatprasība paredz, ka lauksaimniekam vismaz 4 procenti no savas aramzemes ir jāatvēl ar ražošanu nesaistītām platībām un elementiem – papuvēm vai ainavu elementiem, tostarp, koku un krūmu puduriem, laukmalēm, dīķiem, grāvjiem.

Ņemot vērā minēto apstākļu negatīvo ietekmi, EK apstiprinātā regula atļauj 2024. gadā 4 procentu prasības izpildei deklarēt arī starpkultūru un slāpekli piesaistošo kultūraugu (tauriņziežu un pākšaugu) platības. Tai pat laikā šajās platībās nedrīkstēs lietot augu aizsardzības līdzekļus un par šīm platībām 2024. gadā nevarēs saņemt ekoshēmas atbalstu par ekoloģiski nozīmīgu platību.

Lai EK dotā atļauja tiktu piemērota Latvijā, vēl ir jāapstiprina grozījumi MK noteikumos Nr.198 "Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem", ko Zemkopības ministrija bez kavēšanās sagatavos un iesniegs pieņemšanai valdībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!