Foto: Publicitātes attēli

Brīvības piemineklis ir pirmais objekts no Latvijas, kas nonācis virtuālā krātuvē, kurā plānots izvietot vērtīgāko Eiropas kultūras mantojuma objektu trīsdimensiju (3D) modeļus, informēja Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP).

"Twin it! Eiropas kultūra 3D" kampaņa paredz kopējā Eiropas datu telpā veidot kvalitatīvu simbolisku Eiropas kultūras vērtību paraugu krātuvi 3D formātā.

Šo kampaņu pēc Eiropas Komisijas rekomendācijas īsteno Eiropas digitālā bibliotēka "Europeana", kas sniedz iespēju iepazīt Eiropas kultūras mantojumu digitālā veidā.

Digitālo dvīņu radīšanas mērķis ir ne tikai padarīt pieejamāku, bet arī aizsargāt un saglabāt kultūras mantojumu nākamajām paaudzēm, vienlaikus atbalstot dalībvalstis to 3D digitalizācijas un saglabāšanas centienos.

Visaptveroša kultūrvēsturisko vērtību apsekošana, inventarizācija un fiksācija, izmantojot modernās tehnoloģijas, kā arī kultūras mantojuma profesionālās dokumentēšanas pastiprināšana ir viens no svarīgiem kultūras mantojuma nozares attīstības uzdevumiem, norāda NKMP.

"Twin it!" kampaņā iesaistījusies arī NKMP sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, kā pirmo objektu digitālajā krātuvē iesniedzot Brīvības pieminekļa 3D modeli. Piemineklis izvēlēts kā izcils tēlniecības un arhitektūras sintēzes paraugs, nozīmīgākais Latvijas valsts un Latvijas tautas neatkarības un brīvības simbols, kas celts par tautas saziedotiem līdzekļiem.

3D modeļa iegūšanai piemineklis uzmērīts, izmantojot trīsdimensionālās lāzerskenēšanas metodi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!