Foto: 'Gada investors 2018' apbalvotākais darījums – 'GroGlass' pārdošana
Foto: Publicitātes foto

2019. gada 17. janvārī Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācija (LVCA) un Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls (LatBAN) iniciatīvas "Gada investors 2018" ietvaros apbalvoja investorus un darījumu konsultantus, kuri snieguši nozīmīgu ieguldījumu Latvijas investīciju vides un uzņēmējdarbības attīstībā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Balvu "Gada perspektīvākā investīcija" privāto investoru sektorā saņēma Anatolijs Prohorovs par atkārtotu investīciju audio tehnoloģiju uzņēmumā "Sonarworks". Savukārt juridisko un institucionālo investoru vidū par gada investīciju atzīts starptautiskās investīciju kompānijas "Kartesia" pirmais investīciju darījums Baltijas valstīs – anti–reflektīvā stikla ražošanas uzņēmuma "GroGlass" iegāde.

""GroGlass" pārdošanas darījums ir ne tikai 2018. gada apbalvotākais darījums, bet arī viens no veiksmīgākajiem piemēriem, kā ar riska kapitāla palīdzību no idejas ir izaudzēts starptautiski atzīts uzņēmums ar miljonu eiro apgrozījumu. Šis un nākamais gads būs nozares izaugsmes gads – darbu ir uzsākuši jauni riska kapitāla fondi un sagaidāms aktīvs investīciju periods. Ceru, ka tas sekmēs inovatīvu biznesa projektu rašanos un uzņēmējdarbības attīstību," teic LVCA valdes priekšsēdētājs Edgars Pīgoznis.

LatBAN valdes loceklis Juris Birznieks: "Jaunuzņēmumu un riska kapitāla ekosistēma tik dinamiski attīstās, ka ikgadējais pasākums "Gada Investors" ir ļoti labs atskaites punkts, lai saprastu, kas ir izdarīts, kurp dodamies un kas jāuzlabo."

"Gada investors 2018" laureāti juridisko un institucionālo investoru sektorā

Apbalvojumu "Gada investīcija" saņēma starptautiskā investīciju kompānija "Kartesia" par pirmo investīciju darījumu Baltijas valstīs – anti–reflektīvā stikla ražošanas uzņēmuma "GroGlass" iegādi. "Kartesia" pārvaldīto līdzekļu apjoms pārsniedz 1,34 miljardus eiro un kompānija specializējas mazu un vidēja izmēra uzņēmumu finansēšanā.

Kategorijā "Gada pārdošana" apbalvots uzņēmums "NCH Capital" par tam piederošā uzņēmuma "Groglass" pārdošanas darījumu. Darījuma apjoms pārsniedza 50 miljonus eiro. Uzņēmums "GroGlass" tika pārdots "GroGlass" vadības komandai un Apvienotajā Karalistē bāzētajai investīciju kompānijai "Kartesia".

Balvu nominācijā "Gada finanšu konsultants" saņēma "Oaklins M&A Baltics" par "GroGlass" pārdošanas darījuma konsultācijām. Konsultāciju rezultātā tika veiksmīgi noslēgts Latvijā lielākais izejas darījums jeb "exit" 2018. gadā. Savukārt nominācijā "Gada juridiskais konsultants" par uzvarētāju tika atzīts uzņēmums "Cobalt" par "Kartesia" konsultēšanu attiecībā uz "GroGlass" iegādi, "Baltcap" konsultēšanu "Runway BPO" daļu pārdošanas darījumā, kā arī citām darījumu konsultācijām.

Savukārt kategorijā "Gada nozares atbalstītājs" balvas saņēma "SEB banka" par atbalstu riska kapitāla ekosistēmas attīstībā un iniciatīvas "Gada investors" ilggadēju atbalstu. Kā arī "Swedbank" Ieguldījumu pārvaldes sabiedrība par būtisku atbalstu riska kapitāla nozares stiprināšanā, veicot atkārtotus ieguldījumus riska kapitālā.

"Gada investors 2018" laureāti privāto investoru sektorā

Nominācijā "Gada perspektīvākā investīcija" par uzvarētāju tika atzīts privātais investors Anatolijs Prohorovs par atkārtotu investīciju audio tehnoloģiju uzņēmumā "Sonarworks".

Balvu "Gada videi draudzīgākā investīcija" saņēma investors Matīss Ansviesulis par investīciju jaunuzņēmumā "AirBoard", kurš uzkonstruējis pasaulē pirmo augstas celtspējas (100 kg) bezpilotu lidaparātu "AirBoard Agro". Investīcija ļāvusi pilnveidot produktu, samazinot tā ietekmi uz vidi – bezpilotu lidaparāts tiek darbināts izmantojot elektroenerģiju, tādējādi netiek radīti CO2 izmeši.

Apbalvojums "Gada nozares atbalstītājs" privāto investoru sektorā tika piešķirts Ekonomikas ministrijai par atbalstu ekosistēmas pilnveidošanā, īpaši par privāto investoru iekļaušanu Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā.

Pasākuma ietvaros tika prezentēts EY un LVCA pētījums par Latvijas riska kapitāla noskaņojumu, kura ietvaros tika aptaujāti LVCA un LatBAN biedri. Pētījums atklāj, ka investori Latvijas investīciju tirgu kopumā vērtē pozitīvi. Kā būtiskākie šķēršļi tālākai attīstībai tika minēti uzņēmēju fokuss uz Latvijas samērā nelielo tirgu un piesardzība investīciju piesaistē, kā arī zināmu veiksmes stāstu tehnoloģiju sektorā trūkums.

Vērtējot Latvijas kapitāla tirgus attīstību kopumā, riska kapitāla investori visaugstāk novērtē Latvijas biznesa kultūru, monetāro politiku un attieksmi pret ārvalstu investoriem, bet viszemāk – valsts demogrāfisko situāciju, veselības sistēmas darbību un fizisko infrastruktūru. Vidēji labi tiek vērtēta Latvijas nodokļu sistēma, aizsardzības politika, izglītības un zinātnes politika, kā arī ražošanas izmaksas.

Investori un darījumu konsultanti, kuri snieguši nozīmīgu ieguldījumu Latvijas investīciju vides un uzņēmējdarbības attīstībā, tika noteikti LVCA un LatBAN biedru iekšējos balsojumos. Iniciatīvu "Gada investors" atbalsta "Altum", nodrošinot finansējumu no ERAF līdzekļiem, kā arī "SEB banka".

Latvijas Privātā un Riska kapitāla asociācijas (LVCA) un privāto investoru biedrības Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls (LatBAN) kopīgi īstenotās iniciatīvas "Gada investors" mērķis ir veicināt investīciju nozares attīstību Latvijā, paplašinot investoru tīklu. Apzinot un popularizējot gada veiksmīgākās investīcijas, organizatori vēlas vērst uzmanību uz investoru būtisko lomu biznesa projektu izaugsmē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Altum Ekonomikas ministrija ERAF Investīcijas SEB Swedbank
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form