Latvijas apdrošināšanas nozares rādītāji pārsnieguši pirmspandēmijas līmeni
Foto: PantherMedia/Scanpix

2021. gadā Latvijā apdrošināšanas prēmijās kopumā parakstīti 587 milj. eiro, kas ir par 6,6% vairāk nekā gadu iepriekš; 25.5% ir parakstīti dzīvības apdrošināšanā un 74,5% - pārējos apdrošināšanas veidos. Tas par 5% pārsniedz pirmspandēmijas līmeni 2019.gadā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Apdrošināšanas sabiedrību darbības finansiālais rezultāts arī ir bijis veiksmīgs, 2021. gadu noslēdzot ar 36,2 milj. eiro peļņu, ziņo Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Dzīvības apdrošināšanā parakstītās prēmijas jau par 16.9% pārsniedz pirmspandēmijas līmeni, kamēr nedzīvības apdrošināšanā – par 1.4%.

Nedzīvības apdrošināšanā 2021. gadā prēmijās Latvijā ir parakstīti 437,4 milj. eiro, salīdzinot ar iepriekšējo gadu prēmiju apjomam pieaugot par 6,1%. Prēmiju pieaugums ir novērojams lielākajā daļā nedzīvības apdrošināšanas veidu, kas saistīts ar kopējās ekonomiskās aktivitātes pakāpenisko pieaugumu, kā rezultātā ir pieaudzis noslēgto apdrošināšanas līgumu skaits.

Vislielākais prēmiju pieaugums ir īpašuma apdrošināšanā – par 19.3%, šajā apdrošināšanas veidā būtiski palielinoties noslēgto līgumu skaitam, un vispārējās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanā – par 12,8%. Savukārt OCTA apdrošināšanas prēmiju apjoms ir samazinājies par 11,5%, ko galvenokārt ietekmēja augstā konkurence šajā apdrošināšanas veidā un tās izraisītais apdrošināšanas polišu cenu kritums.

Dzīvības apdrošināšanā 2021. gadā prēmijās Latvijā ir parakstīti 149,5 milj. eiro, prēmiju apjomam salīdzinājumā ar 2020. gadu pieaugot par 7,8%. Prēmiju kopējo pieaugumu galvenokārt veido tirgum piesaistītās dzīvības apdrošināšanas prēmiju būtisks pieaugums – par 24,5%, savukārt parakstīto prēmiju apmērs dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājuma veidošanu, apdrošinātājiem faktiski vairs nepiedāvājot klientiem ieguldījumu produktus ar garantētiem ienesīguma procentiem, ir samazinājies par 18,8%.

Apdrošināšanas atlīdzībās 2021.gadā kopumā Latvijā ir izmaksāti 353,9 milj. eiro, kas ir par 3,3% vairāk nekā iepriekšējā gadā. No tiem nedzīvības apdrošināšanā atlīdzībās ir izmaksāti 273,1 milj. eiro, atlīdzībām salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieaugot par 7,3%, bet dzīvības apdrošināšanā atlīdzībās ir izmaksāti 80,8 milj. eiro, kas ir par 8,2% mazāk nekā 2020. gadā.

Atlīdzību pieaugums ir novērojams lielākajā daļā nedzīvības apdrošināšanas veidu, ko ir ietekmējis ekonomiskās aktivitātes pieaugums un augstais inflācijas līmenis 2021. gadā. Izmaksātās atlīdzības būtiskāk pieaugušas īpašumu apdrošināšanā – par 20,5%, veselības apdrošināšanā – par 13,7% un vispārējās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanā – par 13,6%. Savukārt samazinājušās atlīdzības ir palīdzības (ceļojumu) apdrošināšanā – par 29,9%, kas saistīts ar Covid-19 situācijas dēļ pastāvošajiem ceļojumu ierobežojumiem, un arī OCTA apdrošināšanā – par 5%.

Nedzīvības apdrošināšanas sabiedrības 2021. gadā nopelnīja 20,1 milj. eiro, kas ir par 59,8% mazāk nekā iepriekšējā gadā. Savukārt dzīvības apdrošināšanas sabiedrības 2021.gadā nopelnīja 16,1 milj. eiro, peļņai palielinoties gandrīz 5 reizes, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kas galvenokārt saistīts ar peļņas pieaugumu no ieguldījumiem finanšu tirgus izaugsmes ietekmē.

Apdrošināšanas sabiedrību maksātspējas kapitāla prasības izpildes rādītājs saglabājas stabili virs prasību minimuma un 2021. gada beigās sasniedza 177,2% (zemākā pieļaujamā rādītāja robeža ir 100%), kas ir par 3,7 procentpunktiem vairāk nekā 2020. gada beigās.

2021. gadā izmaiņas tirgus dalībnieku struktūrā nav notikušas, un gada beigās Latvijā ir reģistrētas sešas apdrošināšanas sabiedrības un apdrošināšanas pakalpojumus sniedz 11 dalībvalstu apdrošinātāju filiāles.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.