Latvijas rezidentu kontu apgrozījums: 'Revolut' neplāno sniegt datus VID
Foto: DELFI

Citur Eiropā reģistrētām kredītiestādēm un elektroniskās naudas iestādēm nav pienākums sniegt informāciju Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par tiem Latvijas rezidentu, fizisku personu kontiem, kuros apgrozījums pārsniedz 15 tūkstošus eiro gada laikā, vērtē zvērinātu advokātu biroja "Cobalt" juristi.

Likuma "Par nodokļiem un nodevām" 22.3 pantā paredzētais pienākums sniegt ziņas par Latvijas rezidentu, fizisko personu kontu apgrozījumu nav attiecināms uz ES vai EEZ valstī licencētām kredītiestādēm, kuras Latvijā sniedz pakalpojumus, izmantojot pakalpojumu sniegšanas brīvību, pēc attiecīgās likumdošanas izpētes secinājuši zvērinātu advokātu biroja speciālisti – partnere Sandija Novicka un vadošais speciālists Andrejs Lielkalns. Te runa ir par tādu arī Latvijā populāru finanšu pakalpojumu sniedzēju kā Vācijā bāzēto mobilo banku "N26 Bank GmbH".

Savukārt likuma "Par nodokļiem un nodevām" 1. panta 33. punktā esošā maksājumu pakalpojumu sniedzēju definīcija neaptver ES un EEZ valstī licencētas elektroniskās naudas iestādes, kas uzsākušas darbību Latvijā. Līdz ar to arī uz Londonā bāzēto Apvienotās Karalistes elektroniskās naudas iestādi "Revolut Limited" neattiecas pienākums sniegt informāciju VID par konta apgrozījumu.

Pats "Revolut" ir vienisprātis ar juristu viedokli, un uzņēmuma sabiedrisko attiecību vadītāja Baltijas valstīs Ieva Elvīra Kazakevičjūte norāda, ka "Revolut" nepakļaujas šiem noteikumiem, jo ir elektroniskās naudas iestāde ("Electronic Money Institution"), ko licencējušas un uzrauga attiecīgās Lielbritānijas iestādes. Līdz ar to uzņēmums neplāno sniegt VID informāciju par Latvijas fizisku personu kontiem, kuros apgrozījums pārsniedz 15 tūkstošus eiro gada laikā. Piemēram, Lietuvā iedzīvotājiem ir pienākums ziņot par saviem kontiem ārvalstu finanšu iestādēm, ja nauda summa tajos pārsniedz 15 tūkstošus eiro.

Nekonkrētas atbildes

Neoficiālās sarunās valsts iestādes atzīst, ka to ieskatā likuma prasība izriet no ES direktīvas un tātad ir saistoša visām ES valstīm, kas nozīmē, ka informācija par kontu apgrozījumu no attiecīgiem ārvalstu finanšu uzņēmumiem tiek sagaidīta. Tomēr konkrētu atbildi uz jautājumu, vai, piemēram, tādiem finanšu pakalpojumu uzņēmumiem kā "Revolut" vai "N26" būtu jāsniedz informācija par Latvijas rezidentu konta apgrozījumiem, kad tie pārsniedz 15 tūkstošus eiro, nespēj sniegt.

Te gan "Cobalt" juristi vērš uzmanību uz to, ka pastāv atšķirīgs regulējums maksājumu iestādēm un elektroniskās naudas iestādēm, un viņu ieskatā tas ir neloģisks, jo, piemēram, "Revolut" kā elektroniskās naudas iestāde arī sniedz maksājumu pakalpojumus, tai skaitā, pakalpojumus, kas ļauj ieskaitīt skaidru naudu maksājumu kontā, kā arī visas operācijas, kas vajadzīgas, lai maksājumu kontu varētu izmantot.

Pastāv atšķirīgs regulējums maksājumu iestādēm un elektroniskās naudas iestādēm, un tas ir neloģisks.

Līdz ar to valsts iestāžu ieskatā, visticamāk, pienākums sniegt informāciju VID par fizisko personu, kas ir Latvijas rezidenti, attiecas arī uz citām ES vai EEZ valstī licencētām maksājumu iestādēm (atšķirībā no kredītiestādēm un elektroniskajām maksājumu iestādēm), kuras ir uzsākušas darbību Latvijā, atverot filiāli vai izmantojot brīvu pakalpojumu sniegšanu. Saraksts ar ES un EEZ valstu licencētām maksājumu iestādēm, kuras ir uzsākušas savu darbību Latvijā, ir pieejams Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) mājaslapā, un tajā ir atrodami tādi pazīstami uzņēmumi kā "Western Union", "Oanda Europe", "TavexWise", "eBay", "Alipay" u.c.

Iespēja iegūt informāciju ir

Tā kā likuma norma tika izstrādāta, lai izskaustu ēnu ekonomiku, uz jautājumu, vai šādi ārvalstu finanšu uzņēmumi, it īpaši, kas reģistrēti ārpus ES, nav drauds ieviestajai likumdošanai, VID skaidro, ka tā rīcībā šī informācija var nonākt arī no citiem informācijas avotiem, piemēram, personām veicot naudas pārvedumus vai pārskaitījumus, vai par Latvijas rezidentiem saņemot informāciju no citām valstīm. Finanšu ministrijā papildina, ka VID rīcībā ir vairāki starptautiskās administratīvās sadarbības instrumenti, kā, piemēram, Globālais standarts automātiskajai informācijas apmaiņai par finanšu kontiem nodokļu jomā, Administratīvās sadarbības direktīva, Daudzpusējā Konvenciju par savstarpējo administratīvo palīdzību nodokļu jomā, divpusējās nodokļu konvencijas u.c. Līdz ar to VID ir iespēja iegūt informāciju arī par darījumiem, kas notiek, piemēram, ar "Revolut" un "N26" karšu palīdzību.

Informācijai

Likuma "Par nodokļiem un nodevām" 22.3 pants. Informācijas par fiziskās personas konta apgrozījumu sniegšana VID.
(1) Lai veicinātu nodokļu maksātāju labprātīgu nodokļu nomaksu, kredītiestāde un maksājumu pakalpojumu sniedzējs, kas sniedz ar maksājumu kontu saistītu pakalpojumu, līdz 1. februārim iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par fiziskajām personām – Latvijas Republikas rezidentiem, kuru konta debeta vai kredīta apgrozījums iepriekšējā gadā pārsniedz 15 000 eiro, norādot šādas ziņas:

1) vārdu, uzvārdu un personas kodu;
2) bankas konta numuru;
3) bankas konta atlikumu iepriekšējā kalendāra gada 31. decembrī;
4) bankas konta debeta apgrozījumu iepriekšējā gadā;
5) bankas konta kredīta apgrozījumu iepriekšējā gadā.

Source

Tags

Baltija Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) Lasāmgabali VID
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form