LB laidīs apgrozībā piemiņas monētu ar stārķa attēlu
Foto: Latvijas Banka

Latvijas Banka (LB) otrdien, 1. decembrī, laidīs apgrozībā divu eiro piemiņas monētu ar stārķa attēlu, portālu "Delfi" informēja LB.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Monēta ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā un citās eiro zonas dalībvalstīs. Monētas nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda – ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus.

Divu eiro piemiņas monētas "Stārķis" tirāža ir viens miljons eksemplāru. LB pieredze liecina, ka šāda tirāža ir pietiekama, lai monētas apmaiņai pietiktu visiem interesentiem vismaz vairākas nedēļas.

Eiro piemiņas monētā pārdzimis mākslinieces Olgas Šilovas veidotais ligzdu vijošā stārķa tēls, ar kuru LB savulaik uzsāka īpaša dizaina viena lata apgrozības monētu sēriju. Jaunās divu eiro monētas kaltas Lietuvas kaltuvē UAB "Lietuvos monetų kalykla".

Saskaņā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētāja Viestura Ķerus sniegto informāciju, pašlaik Latvijā ligzdo ap 14 tūkstošu balto stārķu pāru un 180–240 melno stārķu pāru.

Lielākā daļa balto un melno stārķu populācijas ligzdo Eiropā un nav pietiekami aizsargāta, tāpēc šīs sugas ir starp tām, kam ar Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvu noteikta prasība īstenot īpašus aizsardzības pasākumus, lai nodrošinātu to izdzīvošanu un vairošanos.

Ikvienai eiro zonas valstij ir tiesības katru gadu emitēt divas šādas īpaša dizaina divu eiro apgrozības monētas jeb piemiņas monētas, kā arī vēl vienu piemiņas monētu kalt vairāku eiro zonas valstu kopīgas programmas ietvaros, ja tāda tiek organizēta.

Šogad visu eiro zonas valstu kopīgā programmā LB emitējusi divu eiro piemiņas monētu "Eiropas Savienības karogam 30".

Nākamgad eiro piemiņas monētā pārdzims mākslinieka Gunāra Lūša veidotais govs tēls, kas ilgus gadus rotāja divu latu apgrozības monētas.

LB kopš 1995. gada izlaidusi 98 lata jubilejas un piemiņas monētas un 11 eiro monētas, ko saskaņā ar vienoto Eiropas metodoloģiju sauc par kolekcijas monētām.

To veidošanā piedalījušies vairāk nekā 40 Latvijas mākslinieku.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiro (valūta) Latvijas Banka Latvijas Ornitoloģijas biedrība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form