Aprīlī apstrādes rūpniecības izlaide saglabājusi pieaugumu
Foto: Publicitātes foto

2019. gada aprīlī, salīdzinot ar 2018. gada aprīli, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 2,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. To ietekmēja ražošanas apjoma kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē par 22,6% (siltā un sausā laika ietekmē samazinājās hidroelektrostacijās saražotās elektroenerģijas daudzums), bet pieaugums bija apstrādes rūpniecībā par 3,8% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 23% (to ietekmēja kūdras eksporta pieaugums un ceļu būve).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, ražošanas apjoma pieaugums bija elektrisko iekārtu ražošanā – par 28,8%, iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 26,9%, poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā – par 11,7% un datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 11%. Pieaugumu uzrādīja arī divas no trim pēc īpatsvara lielākās nozares: pārtikas produktu ražošana un gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnas un iekārtas (pieaugums attiecīgi par 2,5% un 9,9%).

Savukārt koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā bija kritums par 0,6%. Produkcijas izlaide samazinājās arī mēbeļu ražošanā – par 10,9%, dzērienu ražošanā – par 4,4%, ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā – par 2,6%.

2019. gada aprīlī, salīdzinot ar 2019. gada martu, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 2%, tai skaitā apstrādes rūpniecībā par 0,1% un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 8,7%, bet pieaugums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 3,5%.

Apstrādes rūpniecības apgrozījums audzis

2019. gada aprīlī, salīdzinot ar 2018. gada aprīli, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 7,7%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 9,2% un eksportā – par 6,9% (tai skaitā eirozonā – par 9,7%, ārpus eirozonas – par 4,6%).

2019. gada aprīlī, salīdzinot ar 2019. gada martu, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājās par 2,2%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 1,6%, savukārt eksportā samazinājās par 4,2% (tai skaitā eirozonā – par 5,2%, ārpus eirozonas – par 3,3%).

Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Apstrādes rūpniecība Centrālās statistikas pārvalde
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form