Atklāj trūkumus tūrisma nozares atbalstā
Foto: LETA

Tūrismam piešķirtais atbalsts ir bijis nepieciešams un ir pamatots, tomēr ir trūkumi atbalsta kritēriju piemērošanā un tā piešķiršanas kārtībā, secinājusi Valsts kontrole.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tūrisma atbalstam, kura ir viena no smagāk Covid-19 krīzes skartajām nozarēm, ar valdības lēmumu bija pieejami 19,36 miljoni eiro, bet 2020. gadā faktiski izmaksāti 85 % (16,3 milj.) no piešķirtā finansējuma.

Izlases pārbaudēs iekļauto nozares uzņēmumu ienākumu samazinājums 2020. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 2019. gada 2. ceturksni, ir bijis būtisks – 74%, bet darbinieku skaits atsevišķos uzņēmumos laika posmā no 2020. gada jūlija līdz 2021. gada februārim ir samazinājies pat par 90%. 2020. gadā atbalsts piešķirts 960 saimnieciskās darbības veicējiem jeb 78% gadījumu no iesniegtajiem pieteikumiem.

Viens no būtiskākajiem atbalsta piešķiršanas nosacījumiem paredz, ka atbalstu nepiešķir vidējam vai lielam saimnieciskās darbības veicējam, ja tas vai ar to saistīto uzņēmumu grupa 2019. gada decembrī jau bija nonākuši finanšu grūtībās. Pārbaudē Valsts kontrole konstatēja, ka vienā gadījumā atbalsts 547 tūkst. eiro apmērā, iespējams, piešķirts neatbilstoši šim nosacījumam, jo grūtībās nonākušā uzņēmuma statuss tika konstatēts ar konkrēto atbalsta saņēmēju saistīto uzņēmumu grupai, par ko šis saimnieciskās darbības veicējs nebija informējis. Šajā gadījumā LIAA, kas ir atbildīgā institūcija, veiks pārbaudi par atbalsta saņēmēja atbilstību nosacījumiem.

Piecos no divpadsmit apstiprinātajiem un revīzijas izlasē iekļautajiem lielo un vidējo saimnieciskās darbības veicēju iesniegumiem saistītie uzņēmumi ir reģistrēti gan Eiropas Savienībā, gan trešajās valstīs. Valsts kontrole nevarēja gūt pārliecību par šo piecu saimnieciskās darbības veicēju saistīto uzņēmumu finanšu datiem un līdz ar to noskaidrot, vai tie patiešām nebija nonākuši finanšu grūtībās, tāpēc, plānojot atbalsta saņemšanas nosacījumus un iesniedzamās informācijas apjomu, ir jānodrošina arī tādas dokumentācijas uzkrāšana, kura nav pieejama ārējās datubāzēs.

Izlasē iekļautajā darījumā par atbalstu nepilnu 244 tūkstošu eiro apmērā revidenti konstatēja, ka atbalsts konkrētajam pretendentam piešķirts, vērtējot tā finanšu stāvokli atbalsta piešķiršanas brīdī, nevis 2019. gada decembrī, kā to paredz valdības noteikumi. Ja vērtējums attiektos uz šī uzņēmēja finanšu stāvokli 2019. gada beigās, tas būtu noraidāms, jo uzņēmējs finanšu grūtībās bija nonācis jau pirms Covid-19 krīzes. Taču atbalsts piešķirts, pamatojoties uz to, ka Eiropas Komisijas lēmums par atbalsta pasākuma saskaņošanu pieļauj grūtībās nonākuša uzņēmuma pazīmes vērtēt arī atbalsta piešķiršanas brīdī. Revidentu ieskatā, tādējādi ir radīta nevienlīdzīga attieksme pret atbalsta pretendentiem. Iespējams, citi atbalsta pretendenti, kuri bija nonākuši grūtībās 2019. gada beigās, bet tādās nebija atbalsta piešķiršanas brīdī, pamatojoties uz valdības nosacījumiem, nemaz nepieteicās atbalstam.

Pārbaudīti arī sešu uzņēmēju noraidītie iesniegumi, no kuriem piecos gadījumos pretendents ir noraidīts, pamatojoties uz grūtībās nonākuša uzņēmuma pazīmēm. Tātad šis nosacījums ir būtisks atbalsta saņemšanai. Revidentu ieskatā, nav pieļaujams, ka atbalsts tiek piešķirts vai atteikts, atšķirīgi interpretējot kādu no nosacījumiem.

Valsts kontrole iesaka LIAA īpašu uzmanību pievērst grūtībās nonākuša uzņēmuma statusa pārbaudēm tiem lielajiem un vidējiem atbalsta saņēmējiem – saimnieciskās darbības veicējiem, kuru saistītie uzņēmumi ir reģistrēti ārvalstīs.

Vērtējot sniegtā atbalsta apmēru, redzams, ka būtiskākais atbalsts līdz šim ir sniegts ēdināšanas pakalpojumu (46%), izmitināšanas (38%), ceļojumu biroju, tūrisma operatoru (9%) un citu izklaides un atpūtas darbības (2%) nozaru uzņēmējiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Komisija Tūrisms Valsts kontrole
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form