'Augstsprieguma tīkls' par 'Conexus' akcijām pērn samaksājis 57,39 miljonus eiro
Foto: LETA

Elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) par pagājušajā gadā iegādātajiem 34,36% Latvijas dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") akcijām samaksājis 57,394 miljonus eiro, apstiprināja AST valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

Tiesa, viņš atsevišķi neatklāja konkrētu summu, par cik iegādātas akcijas no SIA "Itera Latvija", kam iepriekš piederēja 16,05% "Conexus" akciju, un Vācijas enerģētikas koncerna "Uniper Ruhrgas International GmbH" ("Uniper"), kam piederēja 18,31% "Conexus" akciju.

Boks norādīja, ka akciju iegādei AST veicis aizņēmumu Valsts kasē.

""Conexus" akciju iegāde ir ekonomiski izdevīgs darījums un nekādā ziņā neietekmēs elektroenerģijas pārvades tarifus. Akciju iegādei AST veica aizņēmumu Valsts kasē. Paredzams, ka šogad valsts veiks ieguldījumu AST pamatkapitālā šīs summas apmērā, tādējādi sedzot aizdevumu. AST pamatkapitāla palielināšana ir plānota valsts 2018.gada budžetā. Aizdevumu procentus paredzēts segt no "Conexus" saņemtajām dividendēm," skaidroja Boks.

Būtiskākie mērķi, iegādājoties "Conexus" akcijas, ir reģionāla dabasgāzes tirgus veidošana, tālāka Latvijas enerģijas tirgu integrācija Eiropas Savienībā un Latvijas energoapgādes drošuma un konkurētspējas uzlabošana, uzsvēra Boks.

Viņš arī atzīmēja, ka tāds modelis, kad elektroenerģijas pārvades sistēmas operators ir saistīts ar dabasgāzes pārvades sistēmas operatoru, ir vērojams arī pārējās Baltijas valstīs. "Igaunijā valstij piederošais uzņēmums "Elering" pilda gan elektroenerģijas, gan dabasgāzes pārvades sistēmas operatora funkcijas. Savukārt Lietuvā gan elektropārvades sistēmas operatoru "Litgrid", gan dabasgāzes pārvades sistēmas operatoru "Amber Grid" pārvalda valstij piederoša kapitālsabiedrība EPSO-G," teica Boks.

Jau ziņots, ka atbilstoši Enerģētikas likuma prasībām līdz pagājušā gada beigām "Conexus" bija jāpārdod, lai tā akcionāri būtu ar ''Latvijas gāzes'' īpašniekiem nesaistītas personas. Šī prasība neatteicas uz finanšu investoru "Marguerite Fund". Tādējādi līdz 2017.gada beigām "Conexus" akcijas bija jāpārdod tādiem akcionāriem kā "Gazprom", "Itera Latvija" un "Uniper".

Pērn 15.decembrī tika panākta vienošanās ar "Uniper" par tai piederošā 18,31% "Conexus Baltic Grid" akciju iegādi, bet 27.decembrī noslēgts līgums par "Itera Latvija" piederošo akciju iegādi. Savukārt par "Gazprom" akciju pārdošanu informācija patlaban vēl nav saņemta.

Līdz ar to "Gazprom" pieder 34,1% "Conexus Baltic Grid" akciju, kamēr 29,06% pieder "Marguerite Gas", 34,36% - AST, bet 2,48% pārējiem akcionāriem.

Pagājušā gada nogalē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) mediju pārstāvjiem stāstīja, ka gadījumā, ja tie "Conexus" akcionāri, kuriem ir jāpārdod savas daļas, tās nepārdos, tie pēc 1.janvāra zaudēs balsstiesības šajā uzņēmumā.

Tāpat ziņots, ka AST peļņa, pēc provizoriskiem datiem, pērn samazinājās par 9,4% un bija 319 252 eiro, bet kompānijas apgrozījums pieauga par 36,3% - līdz 159,186 miljoniem eiro.

AST ir neatkarīgs elektroenerģijas pārvades sistēmas operators, kas nodrošina pārvades tīkla darbības un Latvijas elektroenerģijas sistēmas elektroapgādes drošumu, sniedz pārvades pakalpojumu, balstoties uz publicētiem pārvades pakalpojuma tarifiem, un nodrošina brīvu trešās puses pieeju pārvades tīklam. Uzņēmums veic pārvades sistēmas operatīvo vadību un nodrošina drošu, stabilu elektroenerģijas pārvadi.

Tags

Arvils Ašeradens Augstsprieguma tīkls Baltija Conexus Baltic Grid Eiropa Enerģētika Gazprom Itera Latvija Latvijas gāze Vācija

Comment Form