Cik nākamgad maksāsim par elektrību: kā rīkoties un ko izvēlēties
Foto: PantherMedia/Scanpix

Sākot ar nākamā gada 1.janvāri, visām Latvijas mājsaimniecībām elektroenerģiju nāksies pirkt brīvajā tirgū. Proti, neatkarīgi no tā, vai patērētājs līdz noteiktajam termiņam būs izvēlējies sev vispiemērotāko tirgotāju vai arī nedarīs pilnīgi neko, 2015.gadā spēkā stāsies jauni līgumi, tarifi un pavisam atšķirīgi būs arī rēķini par elektrību.

Savu elektroenerģijas piegādātāju mājsaimniecības var izvēlēties līdz šī gada 15.decembrim, tomēr arī turpmāk ik mēnesi līdz 15. datumam vēl var izlemt par labu kādam no piedāvājumiem. Tiesa gan, jāņem vērā, ka, tagad noslēdzot līgumu ar kādu no piegādātājiem, līgums, visticamāk, paredzēts konkrētam laikam, tādēļ tā priekšlaicīga laušana var paredzēt līgumsodu.

Tie iedzīvotāji, kas līdz 15.decembrim tā vai cita iemesla dēļ nerīkosies nekā, turpinās saņemt elektroenerģiju no esošā piegādātāja, proti, "Latvenergo", kas brīvajā tirgū strādās ar zīmolu "Elektrum". Kopumā pašlaik savu piedāvājumu publiskojuši četri elektroenerģijas tirgotāji, bet vēl divi informējuši par plāniem piedalīties mājsaimniecību brīvajā tirgū
nākotnē.

Elektrības cena augs

Aplēses par gaidāmo elektrības cenu pieaugumu ir krasi atšķirīgas, jo atšķirība ir atkarīga no elektroenerģijas patēriņa. "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūts nācis klajā ar savu aprēķinu, ka pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas elektrības cenas mājsaimniecībām varētu augt no 16% līdz 43% atkarībā no elektroenerģijas patēriņa. Savukārt Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs oktobrī elektrības cenas pieaugumu mājsaimniecībām lēsa 15-30% apmērā.

Līdzšinējais "Latvenergo" piedāvātais "starta" tarifs nesedza reālās elektroenerģijas izmaksas, tādēļ uzņēmums to ik gadu dotēja ar 26 miljoniem eiro, šī gada sākumā uzsvēra tā brīža ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.

Tādējādi amatpersonas nav slēpušas, ka elektroenerģijas liberalizācija nozīmēs elektrības cenu kāpumu. Tomēr, jau drīzumā savienojot Baltijas un Skandināvijas tirgu, elektroenerģijas cenas varētu samazināties.

Arī turpmāk trūcīgie un maznodrošinātie patērēs enerģiju, maksājot "starta tarifu", proti, 11,64 centus par vienu kilovatstundu. Tiesa gan, atbalsts nepārsniegs 100 kilovatstundas vai 300 kilovatstundas daudzbērnu ģimenei. Lai saņemtu elektroenerģiju pēc šāda tarifa, personai vai ģimenei jāsaņem atbilstošs statuss novada pašvaldībā, kam savukārt jāinformē "Latvenergo". Nākamgad elektroenerģijas tirgus cenas un "starta tarifa" starpību trūcīgajiem un daudzbērnu ģimenēm segs valsts uzņēmums "Latvenergo", bet, sākot ar 2016.gadu, iecerēts pakalpojuma sniedzēju šīm sociālajām grupām pēc zemākās cenas izvēlēties iepirkumā.

Pieslēguma veidi un termiņi

Mainot elektroenerģijas piegādātāju, nav "jāievelk" jauni elektrības vadi, arī pats pakalpojums nekādi neatšķirsies - elektroenerģiju piegādā un elektrības vadus uztur valsts uzņēmums "Sadales tīkls". Savukārt elektroenerģijas tirgotāji - "Latvenergo", "Baltcom", "220 Enerģija", "Win Baltic" - piedāvā patērētājiem dažādi iepakotu pakalpojumu, kura cenā ietilpst maksājums "Sadales tīklam", pašas elektrības maksa, obligātā iepirkuma komponente, kas ir atbalsts elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo no atjaunojamiem resursiem un koģenerācijā, un pievienotās vērtības nodoklis.

Līdzīgi kā mobilo sakaru operatoru izvēles gadījumā, izdevīgākais elektroenerģijas tirgotājs un tarifu plāns ir atkarīgs no katra patērētāja vajadzībām, kā arī cenu svārstībām elektroenerģijas biržā.

Tirgotāji piedāvā izvēlēties gan tarifa plānus, kas paredz maksāt tikai par iztērēto, gan fiksētu summu katru mēnesi, neatkarīgi no tā, vai kādā mēnesī patērēts vairāk vai mazāk, gan cenu atkarībā no svārstībām elektroenerģijas biržā. Jāpievērš uzmanība tam, uz cik ilgu laiku tirgotājs piedāvā slēgt līgumu, jo šis termiņš ir pat līdz diviem gadiem. Ir iespējams, ka ilgtermiņā cenas aug un pašlaik nolīgtā cena arī pēc diviem gadiem ir izdevīga, tomēr eksperti norāda, ka, visticamāk, pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas tirgotāju skaits tikai palielināsies un jaunu starpsavienojumu rezultātā ilgtermiņā saruks elektroenerģijas cena biržā, tādējādi saasinot konkurenci, dažādojot piedāvājumu un samazinot cenas.

Tāpat jāņem vērā arī tas, kad lietotājs patērē visvairāk elektroenerģijas. Ja vismaz trešdaļa no kopējā patēriņa tiek izmantota naktīs un nedēļas nogalēs, tad jāapsver arī tā sauktā divu zonu skaitītāja izmantošana.

Lai palīdzētu katram izvēlēties savam patēriņam un savām vajadzībām vispiemērotāko pieslēguma veidu, Latvijas Brīvā elektroenerģijas tirgus asociācija vietnē www.energija24.lv izveidojusi kalkulatoru, kur patērētājs var aprēķināt sev piemērotāko piedāvājumu. Alternatīvs kalkulators pieejams arī vietnē www.elektroenergija.lv.

Source

DELFI Bizness

Tags

Baltcom Elektrības cenas Elektrības tarifi Lasāmgabali Latvenergo Sadales tīkls
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form