Depresija Latvijā rada 105 miljonu eiro zaudējumus gadā
Foto: Scanpix

Lai gan saskaņā ar oficiālajiem datiem pēc valsts apmaksātās palīdzības vērsušies astoņi tūkstoši depresijas pacientu, pētījumi rāda, ka ar depresiju Latvijā katru gadu slimo 115 000 iedzīvotāju darbspējīgā vecumā. Valstij tas rada 105 miljonus eiro zaudējumus gadā, portālu "Delfi" informē Rīgas dome (RD)

Piektdien, 10.oktobrī, norisinājās RD Labklājības departamenta un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā organizēta preses konference, veltīta Pasaules garīgās veselības dienai. Galvenā uzmanība tajā tika vērsta divām nopietnām saslimšanām – depresijai un šizofrēnijai.

Profesors Elmārs Rancāns, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs, atklāja, ka neārstēta depresija katru gadu Latvijā rada ekonomisko slogu 105 miljonu eiro apmērā, ņemot vērā depresijas slimnieku produktivitātes zudumu un darbnespējas radītos zaudējumus, kā arī darbspējīga vecuma iedzīvotāju priekšlaicīgu nāvi. "Tādējādi slimība ietekmē ne tikai slimnieku un viņa tuviniekus, bet arī visu sabiedrību kopumā," uzsver Rancāns.

Depresiju par saslimšanu uzskata lielākā daļa jeb 58% iedzīvotāju, taču ievērojama daļa joprojām sliecas domāt, ka tās ir iedomas, motivācijas trūkums vai slikts garastāvoklis, liecina RD Labklājības departamenta šā gada septembrī veiktā aptauja. Lai informētu iedzīvotājus par to, kas ir depresija, kā to atpazīt un kur vērsties pēc palīdzības, RD Labklājības departaments organizē lekciju ciklu par depresijas profilaksi un palīdzību, un uz bezmaksas semināriem oktobrī un novembrī aicina ikvienu interesentu.

"Garīgās veselības traucējumi pasaulē ir pieaugoša problēma. Ja biežākā mirstība pasaulē ir no sirds un asinsvadu slimībām, tad neiropsihiskie traucējumi ir otrs izplatītākais nāves cēlonis, sastādot 20% no kopīgā mirstības īpatsvara," norāda Aiga Rūrāne, PVO pārstāvniecības Latvijā vadītāja.

"Katrs trešais cilvēks Eiropā gada laikā piedzīvo psihiskās veselības traucējumus. Salīdzinot ar pārējiem reģioniem, Eiropā pašnāvības tiek veiktas visbiežāk, un Latvija Eiropas reģionā atrodas augstajā trešajā vietā," - tā Rūrāne.

Pasaules garīgās veselības dienas tēma šogad ir "Sadzīvot ar šizofrēniju".

"Šizofrēnija ir viena no smagākajām psihiskajām saslimšanām, kas saistīta ar būtisku darba spēju un dzīves kvalitātes pazemināšanos. Latvijā ir vairāk nekā 19 000 pacientu ar šizofrēniskā spektra traucējumiem, un tā ir salīdzinoši liela sabiedrības daļa, kurai nepieciešama nopietna un ilgstoša ārstēšanās un kura saskaras ar vēl lielāku stigmatizāciju sabiedrībā," norāda Latvijas Psihiatru asociācijas (LPA) prezidents Elmārs Tērauds.

Plašāka informācija par RD Labklājības departamenta organizēto lekciju ciklu mājaslapā un departamenta sociālo tīklu kontos.

Lai palīdzētu iedzīvotājiem atpazīt psihisku traucējumu pazīmes, mudinātu griezties pēc palīdzības un nenovērsties no līdzcilvēkiem ar psihiskiem traucējumiem, SPKC īsteno kampaņu "Nenovērsies!". Kampaņas mājaslapa sniedz daudzveidīgu un viegli uztveramu informāciju par dažādiem psihisko traucējumu veidiem.

Pasaules garīgās veselības diena tiek atzīmēta katru gadu 10.oktobrī. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību psihiskās veselības aktualitātēm visā pasaulē un apvienot spēkus atbalsta pasākumos.

Source

DELFI Bizness

Tags

Depresija Rīgas Stradiņa universitāte Šizofrēnija
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form