Federācija: kokrūpniecības nozarē nav iestājusies krīze, taču gads ir grūts
Foto: LETA

Kokrūpniecības nozarē Latvijā šogad koksnes izstrādājumu cenu lejupslīdes dēļ nav iestājusies krīze, taču gads ir grūts, atzina Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

Pēc viņa sacītā, ir grūti prognozēt, kad cenas atkal kāps. Taču jebkurā gadījumā šis gads kopvērtējumā ir grūts. "Pirmais ceturksnis Latvijas kokrūpniekiem bija salīdzinoši labs, turpmākie divi ceturkšņi smagi un, visticamāk, tādi būs arī gada pēdējie trīs mēneši. Tomēr es nevēlētos lietot vārdu krīze, raksturojot situāciju nozarē. Nav iestājusies krīze, taču gads ir grūts," teica Klauss.

Viņš atgādināja, ka šā gada pirmajā ceturksnī vairumam koksnes izstrādājumu cenas samazinājās. Tas turpinājās arī otrajā ceturksnī.

Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors skaidroja, ka viens no cenu krituma galvenajiem iemesliem ir globālajā tautsaimniecībā cikliska lejupslīde. Tāpat cenas ietekmējis arī tas, ka labās tirgus situācijas dēļ iepriekšējos gados, atsevišķu produktu, piemēram, saplākšņa un orientēto skaidu plātņu segmentos veiktas investīcijas ražošanas jaudu palielināšanā. Pēcāk izrādījies, ka tirgus nav tik liels, lai tajā varētu realizēt šos produkcijas apmērus. Tamdēļ mainījās piedāvājums un pieprasījums.

Pēc viņa sacītā, izteikti Vācijā, arī Austrijā, kā arī mazākā mērogā Francijā un Čehijā iepriekšējos gados bijušas vējgāzes, sniega vētras, kā arī patlaban – kukaiņu invāzija, kā rezultātā norit intensīva mežizstrāde cietušajās platībās. Tamdēļ centrālās Eiropas reģiona ražotājiem parādās daudz un salīdzinoši lēts izejmateriāls, būtiski audzējot tur ražošanas apjomu. Tā kā pārējie reģioni nesāka ražot mazāk, pieprasījuma un piedāvājuma balanss ir izjucis.

Klauss piebilda, ka vēl viens koksnes izstrādājumu cenu lejupslīdes faktors ir Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības. "Šā gada pirmajā ceturksnī briti veica papildus iepirkumus, veidojot uzkrājumus. Savukārt pārējos ceturkšņos tos deldē, samazinot iepirkuma apjomus. Tam sekojošajos nākošajos ceturkšņos pircēji Lielbritānijā "noēd" uzkrājumus un mazāk iepērk kokmateriālus. Lielbritānija veido piekto daļu no mūsu produkcijas realizācijas tirgiem," viņš pauda.

Latvijas Kokrūpniecības federācija ir dibināta 2000.gada augustā, apvienojot meža nozares atsevišķas asociācijas, lai kopīgiem spēkiem strādātu pie mežsaimniecības, kokrūpniecības un mēbeļrūpniecības attīstības un konkurētspējas celšanas Latvijā.

Source

LETA

Tags

Kokrūpniecība Eiropas Savienība
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form