Izvēlēts uzņēmums, kas Latvijā nodrošinās taromātu risinājumu
Foto: Publicitātes foto

Noslēdzoties SIA "Depozīta iepakojuma operators" (DIO) izsludinātajam taromātu iepirkuma konkursam, tiesības nodrošināt automatizēto depozīta iepakojuma pieņemšanu Latvijā ieguvis Norvēģijas uzņēmums "Tomra Systems ASA" (Tomra), informē DIO.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēc līguma noslēgšanas un konkrētu taromātu modeļu izvietojuma un vietu precizēšanas, sāksies iekārtu ražošanas process, lai septembrī uzsāktu pirmās iekārtu piegādes uz iepakojuma pieņemšanas vietām. Plānots, ka depozīta sistēma darbību Latvijā uzsāks 2022. gada 1. februārī.

DIO norāda, ka "Tomra" iesniegtais piedāvājums tika atzīts kā tehniski modernākais, uzticamākais un pārdomātākais piedāvājums ar zemāko piedāvāto cenu. Sadarbībai tika izvēlēts taromātu nomas modelis, kurā visu infrastruktūras izvietošanu un IT sistēmas izveidi, kā arī iekārtu apkalpošanu darbības laikā nodrošina "Tomra", saņemot atlīdzību par katru automatizēti pieņemto iepakojumu brīdī, kad sistēma uzsāks darbību. "Tomra" piedāvājumā ietilpstošie taromāti atbalstīs arī depozīta sistēmas paplašināšanas iespējas nākotnē, ko varēs realizēt, papildinot esošās iekārtas ar jauniem moduļiem un programmatūru. Visas ar taromātu nomu un apsaimniekošanu saistītās izmaksas segs depozīta sistēmas operators (DIO).

Vienlaikus DIO vēlas realizēt pilotprogrammu un dot iespēju vēl vienam konkursa dalībniekam – pašmāju uzņēmumam SIA "WinGo Deposit" ("WinGo"). Pagaidām "WinGo" iekārta nav sertificēta un pārbaudīta reālā darbībā. Ja "WinGo" taromāts būs pierādījis efektivitāti praksē un iegūs nepieciešamo sertifikāciju, DIO piedāvās iekārtas testēšanu reālos apstākļos vairākās iepakojumu pieņemšanas vietās.

Jau vēstīts, ka dzērienu iepakojumu depozītsistēmas operatora konkursā sacentās divi pretendenti: "Depozīta iepakojuma operators", kas pieder lielākajiem dzērienu ražotājiem, un kompānija "Nulles depozīts", kur īpašniekos savukārt ir atkritumu biznesa pārstāvji. "Nulles depozīts" konkursā startēja ar "WinGo Deposit" piedāvāto taromātu risinājumu.

Taromātu iepirkuma konkursā pieteikumus iesniedza kopumā pieci ražotāji un piegādātāji – "Tomra Systems ASA", "RVM Systems", SIA "WinGo Deposit" sadarbībā ar "Pandipakendi Automatiseeritud Käitlussüsteem OÜ" (PAK OU) un UAB "Taromatu Servisas", "Envipco Holding N.V." sadarbībā ar SIA "Hansab", kā arī "Innovative Ecological Platform" ("Ecoplatform"). Galvenie kritēriji, izvēloties konkursa uzvarētāju, bija ne tikai atbilstība DIO noteiktajām minimālajām prasībām un konkursa nolikumam, bet arī tādi nozīmīgi faktori kā piedāvājuma cena, uzņēmuma profesionālā pieredze līdzīgos projektos, projekta ieviešanas plāna detalizācija un plānotie cilvēkresursi, finanšu stabilitāte un vairāki tehniskie aspekti – produkta gatavība tirgum un ražošanai, uzstādīšanas jaudas u.c. būtiski faktori. Konkursa rezultātus izvērtēja un gala apstiprinājumu sniedza depozīta sistēmas padome, kurā ietilpst DIO dalībnieki.

SIA "Depozīta iepakojuma operators" valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis norāda, ka izvēlētais iepakojuma pieņemšanas tehnoloģisko risinājums sevi ir pierādījis tādās depozīta sistēmas valstīs kā Lietuva, Igaunija Vācija, Norvēģija, Zviedrija, u.c. Depozīta iepakojuma pieņemšanas infrastruktūras izveide ir ļoti atbildīgs uzdevums, jo tas iet roku rokā ar sistēmas ilgtspēju un kopējo iedzīvotāju pieredzi un vēlmi nodot tukšo dzēriena iepakojumu.

Ar iesniegtajiem piedāvājumiem iepazinās arī Latvijas Mazumtirgotāju biedrība, kas pievienojusies DIO ar mērķi nodrošināt tirdzniecības uzņēmumu pārstāvību vienotas depozīta sistēmas ieviešanā un administrēšanā. Latvijas Mazumtirgotāju biedrības valdes priekšsēdētāja un SIA "Elvi Latvija" komercdirektore Laila Vārtukapteine teic, ka tirgotāji būs vistiešākie taromātu uzturētāji, un ir svarīgi, lai šīs iekārtas nodrošinātu gan teicamu pieredzi un ērtības klientiem, gan ērtu apsaimniekošanu apkalpojošajam personālam.

"Tomra Systems ASA" savākšanas risinājumu nodaļas vadītājs Haralds Henriksens (Harald Henriksen) teic, ka uzņēmums Latvijā radīs aptuveni 30 ilgtermiņa darba vietas vides jomā tā jaunajā struktūrvienībā.

2022. gada 1. februārī Latvijā uzsāks darboties vienota depozīta sistēma dzērienu iepakojumam. Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visa veida alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīts 0,10 eiro apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas varēs saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma būs nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums būs iztukšots.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Klimata pārmaiņas Atkritumu šķirošana Elvi Aprites ekonomika Atkritumi Mazumtirdzniecības apgrozījums
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form