Jauno projektu dzīvokļu tirgus vērtība divu gadu laikā ievērojami kāpusi
Foto: Publicitātes foto

Rīgā un Pierīgā atsevišķos gadījumos dzīvokļu jaunajos projektos tirgus vērtība divu gadu laikā pieaugusi pat par 40 000 eiro un vairāk, liecina nekustamo īpašumu starpniecības, vērtēšanas un konsultāciju uzņēmuma "Arco Real Estate" veiktās aplēses.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai arī pašlaik nekustamo īpašumu nozare saskaras ar zināmiem izaicinājumiem, pēdējo gadu ekonomikas izaugsme ir sekmējusi nekustamo īpašumu vērtības ievērojamu pieaugumu. Kompānijā norāda, ka vērtīgāki kļuvuši visa veida īpašumi, tomēr viens no lielākajiem kāpumiem novērots tieši jauno mājokļu segmentā.

Kopš 2009.gada otrās puses, kad nekustamo īpašumu tirgus ekonomiskās krīzes ietekmē bija noslīdējis savā zemākajā punktā, īpašumu vidējā cena praktiski visos segmentos ir tikai pieaugusi, straujāko kāpumu piedzīvojot tieši pēdējo gadu laikā, informē "Arco Real Estate" pārstāvji.

Piemēram, ņemot vērā notikušo darījumu summas, Rīgas lielāko mikrorajonu sērijveida dzīvokļu vidējā cena pēdējo piecu gadu laikā palielinājusies no 711 eiro līdz 974 eiro par kvadrātmetru, pīķi sasniedzot šī gada jūnijā. Tāpat ievērojams cenu pieaugums fiksēts arī jauno projektu mājokļiem. Vienlaikus "Arco Real Estate" atgādina, ka cena, par kādu tiek pārdots īpašums, ne vienmēr ir vienāda ar īpašuma tirgus vērtību.

Kā norāda "Arco Real Estate" valdes loceklis un vērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Laukalējs, īpašuma tirgus vērtība ir aprēķināta summa, par kādu vērtēšanas datumā īpašumam būtu jāpāriet no viena īpašnieka pie otra savstarpēji nesaistītu pušu darījumā starp labprātīgu pārdevēju un labprātīgu pircēju pēc atbilstoša piedāvājuma, katrai no pusēm rīkojoties kompetenti, ar aprēķinu un bez piespiešanas. Tas nozīmē, ka īpašuma vērtība nevar būt pārdevēja, pēc subjektīviem principiem, noteikta īpašuma pārdošanas cena. Īpašuma vērtību var aprēķināt tikai sertificēts vērtētājs, balstoties uz pieejamās informācijas par konkrētajā apkārtnē veiktajiem darījumiem, individuālajiem kritērijiem, savas pieredzes un zināšanām.

Nosakot īpašumu vērtību, vērtētājs fiksē iepriekš notikušus darījumus, kas attiecināmi uz izvēlēto objektu. Ja darījumu summas, salīdzinot ar iepriekšējo trīs līdz sešu mēnešu pārskata periodu, ir gājušas uz augšu, arī konkrētā objekta tirgus vērtība pieaugs. Ilgtermiņā jebkura īpašuma vērtībai ir pieaugoša tendence, kas, galvenokārt, saistīts ar naudas vērtības samazināšanos, skaidro Laukalējs.

Tiesa, īpašumu vērtības pieauguma kontekstā ne visi nekustamo īpašumu segmenti šobrīd ir vienlīdz perspektīvi, skaidro "Arco Real Estate" pārstāvji. Par riskantāko viennozīmīgi varētu uzskatīt padomju laiku apbūvi. Ja sērijveida dzīvokļu cenas šī gada pirmajā pusgadā vēl turpināja pieaugt, turklāt salīdzinoši strauji, tad pašlaik jau ir novērojams cenu kritums, ko pamatā ietekmējusi situācija ar energoresursu sadārdzināšanos.

Laukalējs skaidro, ka tie cilvēki, kuriem īpašumā ir šādi dzīvokļi un kuri tos līdz šim ir spējuši puslīdz veiksmīgi izīrēt, ir sapratuši, ka, pieaugot komunālo maksājumu slogam, īrniekus, kuri būs gatavi nosegt izmaksu starpību, būs atrast aizvien grūtāk. Tāpēc daļa īpašnieku ir pieņēmuši lēmumu šos īpašumus pārdot, kas redzams arī esošajā mājokļu piedāvājumā. Un, jo lielāks piedāvājums, jo cena iet uz leju, tirgus situāciju pamato Laukalējs.

Savukārt pavisam citā situācijā atrodas tie, kuri dzīvo vai apsver iespēju iegādāties mājokli kādā no jaunajiem projektiem. Pēc "Arco Real Estate" prognozēm, ņemot vērā augsto energoefektivitāti un mazo piedāvājumu, tirgū arī turpmāk saglabāsies pieprasījums pēc jaunajiem mājokļiem, un šajā segmentā gan dzīvokļu cena, gan to vērtība turpinās pieaugt. Kompānijā atzīmē, ka tieši šī gada aktualitāte - ēku un dzīvokļu energoefektivitāte un tās ietekme uz apkures izdevumiem īpaši platībā lielākiem dzīvokļiem - ir šogad fiksētā straujā cenu kāpuma pamatojums energoefektīviem dzīvokļiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.