'Latvijas gāze' plāno nodalīt sadales sistēmas operatoru; jauno uzņēmumu sauks 'Gaso'
Foto: LETA

AS "Latvijas gāze" akcionāri ārkārtas sapulcē 15. augustā lems par uzņēmuma reorganizāciju, nodalot sadales sistēmas operatoru, liecina kompānijas paziņojums biržai "Nasdaq Riga".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atbilstoši Eiropas Savienības un Enerģētikas likuma prasībām "Latvijas gāzei" līdz 2018. gada 1. janvārim ir jānodala dabasgāzes tirdzniecība un sadale. Atšķirībā no pārvades un uzglabāšanas nodalīšanas, kas tika veikta 2016. gadā, izveidojot AS "Conexus Baltic Grid", uz sadales un tirdzniecības nodalīšanu neatteicas prasība par īpašnieku maiņu. Līdz ar to nodalāmā sabiedrība var būt meitasuzņēmums.

Sākotnējais lēmums par uzņēmuma sadalīšanas modeli tika pieņemts 2017. gada 16. jūnija akcionāru sapulcē, kurā akcionāri atbalstīja sadales pakalpojumu sniedzēja nodalīšanu no tirdzniecības, izveidojot meitasuzņēmumu. Līdz ar to, ja 15. augusta akcionāru sapulcē tiks pieņemts pozitīvs lēmums, sadales uzņēmumam būs viens akcionārs - "Latvijas gāze" - un visi "Latvijas gāzes" akcionāri kļūs par koncerna īpašniekiem.

Pozitīvam balsojumam nepieciešama triju ceturtdaļu akcionāru klātbūtne un 85% klātesošo akcionāru balsojums "par". Akcionāri, kas nepiedalīsies sapulcē, pozitīva lēmuma gadījumā joprojām saglabās savā īpašumā "Latvijas gāzes" akcijas un attiecīgi arī koncerna ietvaros sadales operatoru.

Sadales sistēmas operators būs AS "Gaso".

"Latvijas gāzes" pamatkapitāls ir 55 860 000 eiro, kas sadalīts 39 900 000 akcijās ar katras akcijas nominālvērtību 1,40 EUR. Visas kompānijas akcijas ir vienas kategorijas akcijas ar vienādām balsstiesībām "Latvijas gāzes" akcionāru sapulcēs, vienādām tiesībām uz dividenžu un likvidācijas kvotas saņemšanu.

"Latvijas gāzes" akcionāri ir "Gazprom" (34%), "Marguerite Gas II" (28,97%), "Uniper Ruhrgas International" (18,26%) un "Itera Latvija" (16%), kā arī Latvijas valsts ar mazāk nekā 0,01% akciju. Savukārt 2,77% ir neidentificēto akcionāru uzrādītāja akcijas.

Atbilstoši reorganizācijas prospektam pēc reorganizācijas atlikušo "Latvijas gāzes" aktīvu apmērs, kā arī prognozētā naudas plūsma būs pietiekama, lai nebūtu vajadzīga "Latvijas gāzes" pamatkapitāla samazināšana, tādēļ sadalīšanas lēmums neparedz un akcionāriem netiek piedāvāts lemt par "Latvijas gāzes" pamatkapitāla samazināšanu.

Sadalīšanas lēmums paredz, ka iegūstošās sabiedrības pamatkapitāls būs 39 900 000 eiro, vienas akcijas nominālvērtība būs viens eiro. Iegūstošās sabiedrības akcijas būs dematerializētas vārda akcijas ar vienādām tiesībām uz dividendes un likvidācijas kvotas saņemšanu, kā arī balsstiesībām akcionāru sapulcē.

Atbilstoši Mantas sadales aktam tiek nodalīti nemateriālie ieguldījumi (IT programmnodrošinājums), kas nepieciešami dabasgāzes sadales darbībai un iegūstošās sabiedrības vadības procesiem; pamatlīdzekļi, kas nodrošina dabasgāzes sadales darbību (tehnoloģiskās iekārtas, ēkas un būves, cauruļvadus) un nepieciešami iegūstošās sabiedrības vadības procesiem, tostarp zeme un ēkas Rīgā, Vagonu ielā 20; krājumi, kas tieši attiecināmi uz dabasgāzes sadales darbību; naudas līdzekļi, kas nepieciešami iegūstošās sabiedrības saimnieciskās darbības procesu nodrošināšanai četru mēnešu periodam, tos koriģējot par debitoru un īstermiņa saistību apmēru, kas tieši attiecināms uz dabasgāzes sadales darbību.

Tāpat tiek sadalīta pārvērtēšanas rezerve pamatlīdzekļiem, kas tiek nodalīti iegūstošajai sabiedrībai; ilgtermiņa piesaistītie līdzekļi, kas tieši attiecināmi uz dabasgāzes sadales darbību; atliktā uzņēmuma ienākuma nodokļa saistības, kas rodas no nodalāmiem pamatlīdzekļiem; saistības attiecībā uz nodalāmo darbinieku koplīguma izmaksām.

Sadalīšanas lēmums paredz, ka iegūstošā sabiedrība pārņem visas "Latvijas gāzes" tiesības un pienākumus, kas ir saistīti ar mantu un nodalīto saimnieciskās darbības veidu, tostarp tiesības un pienākumus, kas izriet no "Latvijas gāzes" un trešo personu starpā noslēgtajiem līgumiem attiecībā uz mantu.

"Latvijas gāze" reorganizācijas procesā ir izvērtējusi visus noslēgtos līgumus un kopā ar iegūstošo sabiedrību pārjaunos tos līgumus ar trešajām personām, kuri ir pilnībā vai daļēji jānodod iegūstošajai sabiedrībai un kuru pārjaunošanas nepieciešamība izriet no paša līguma noteikumiem vai piemērojamajiem normatīvajiem aktiem.

Tā kā reorganizācijas ceļā "Latvijas gāzes" dabasgāzes sadales saimnieciskās darbības virziens tiek nodots iegūstošajai sabiedrībai, tai tiek nodotas arī darba tiesiskās attiecības ar tiem "Latvijas gāzes" darbiniekiem, kas nodrošina šī saimnieciskā darbības virziena nepārtrauktu un drošu veikšanu.

"Reorganizācija pati par sevi nav pamats darba līgumu izbeigšanai. "Latvijas gāze" neplāno ar reorganizāciju saistītu darbinieku atlaišanu," pausts prospektā. Tieši saistīti ar saimnieciskās darbības uzturēšanu sadales segmentā pagājušā gada beigās bija 726 darbinieki.

"Latvijas gāzes" valde sasauks iegūstošās sabiedrības akcionāru sapulci ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc tam, kad oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" būs publicēts paziņojums kreditoriem. Šī sapulce lems par iegūstošās sabiedrības statūtu apstiprināšanu, ievēlēs Iegūstošās sabiedrības padomi un veiks citas darbības, kas nepieciešamas, dibinot akciju sabiedrību. Nekavējoties pēc iegūstošās sabiedrības akcionāru sapulces tiks sasaukta iegūstošās sabiedrības padomes sēde, kas ievēlēs jaunā uzņēmuma valdes locekļus.

Atbilstoši Komerclikuma "Latvijas gāzes" akcionārs, kurš nepiekrīt reorganizācijai, ir tiesīgs divu mēnešu laikā no reorganizācijas spēkā stāšanās pieprasīt, lai iegūstošā sabiedrība atpērk viņa akcijas par naudu (atlīdzību).

Tiesības prasīt akciju atpirkšanu ir "Latvijas gāzes" akcionāriem, kas ir ierakstīti to akcionāru sarakstā, kuri akcionāru sapulcē ir balsojuši pret reorganizācijas lēmumu.

Komerclikums paredz, ka atlīdzības apmēram jābūt vienādam ar summu, kuru akcionārs iegūtu, sadalot sadalāmās sabiedrības mantu likvidācijas gadījumā, ja tāda notiktu brīdī, kad tika pieņemts lēmums par reorganizāciju.

"Latvijas gāzes" sadales segmenta apgrozījums pērn veidoja 50,882 miljonus eiro no 392,266 miljonu eiro kopējā kompānijas apgrozījuma. Sadales segmenta ieņēmumi pirms procentu, nodokļu, nolietojuma un amortizācijas atskaitījumiem (EBITDA) pērn bija 27,196 miljoni eiro.

"Latvijas gāze" patlaban darbojas kā vertikāli integrēts dabasgāzes komersants, kas nodrošina gan dabasgāzes sadales, gan arī dabasgāzes tirdzniecības pakalpojumus. Reorganizācijas rezultātā dabasgāzes sadales darbības virziens tiek nodalīts iegūstošā sabiedrībā, kam jānodrošina arī neatkarīga uzskaite un uzņēmuma vadība. Attiecīgi sagaidāms vadības izmaksu pieaugums.

"Šobrīd visus "Latvijas gāzes" darbības virzienus apkalpo viena vadības komanda un centralizētas atbalsta funkcijas, kas nodrošina nepieciešamo pakalpojumu klāstu, tai skaitā nepieciešamo IT programmatūras atbalstu. Šāda centralizēta pieeja ļauj samazināt uz katru darbības virzienu attiecināmās atbalsta funkciju un vadības izmaksas. Pēc reorganizācijas sagaidāms, ka kopējās izmaksas pieaugs, kā arī pieaugs vadības un atbalsta pakalpojumi, kas attiecināmi uz katru darbības virzienu. Šāds izmaksu pieaugums var nozīmēt nepieciešamību palielināt regulēto pakalpojumu tarifus visos darbības segmentos," skaidrots reorganizācijas prospektā.

Jau ziņots, ka "Latvijas gāze" akcionāri kārtējā sapulcē jūnija vidū nolēma akceptēt "Latvijas gāzes" juridiskās nodalīšanas modeli - sadales sistēmas operatora izveidi reorganizācijas ceļā (mātesuzņēmums - tirgotājs; meitasuzņēmums - sadales sistēmas operators).

"Latvijas gāze" pērn strādāja ar 392,266 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 11,8% mazāk nekā 2015. gadā, savukārt uzņēmuma peļņa pieauga par 22,9% - līdz 37,506 miljoniem eiro.

"Latvijas gāzes" akcijas kotē "Nasdaq Riga" otrajā sarakstā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Conexus Baltic Grid Eiropas Savienība Gazprom Itera Latvija Latvijas gāze Nasdaq Riga
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form