Linkaits: 'Rail Baltica' dzelzceļa līnijas izbūvi nepieciešams paātrināt
Foto: Patriks Pauls Briķis, DELFI

“Pēc kara sākšanās Ukrainā vēl vairāk pieaugusi “Rail Baltica” dzelzceļa līnijas ģeopolitiskā nozīme, līdz ar to ir nepieciešams konkrēts plāns, kā to uzbūvēt ātrāk nekā plānots,” tiekoties ar “Rail Baltica” kopuzņēmuma “RB Rail” vadību uzsvēris satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Arī līdz šim "Rail Baltica" bijis īpaši svarīgs reģiona savienojamības un mobilitātes projekts, bet līdz ar ģeopolitiskām izmaiņām projekta nozīmība ir īpaši augsta. Jaunā dzelzceļa līnija nodrošinās ātru un uzticamu transporta koridoru kravu un pasažieru pārvadājumiem no Baltijas valstīm uz Rietumeiropu," saka Linkaits. Tāpēc ministrs no "RB Rail" vadības sagaida skaidru plānu, kā ātrāk izbūvēt jauno dzelzceļa līniju, tostarp novēršot šķēršļus, kas projektā rada kavējumus, un risinot jautājumus ar iesaistītajām pusēm, lai operatīvi virzītos uz priekšu.

"Lai arī redzam aktīvu būvniecību Rīgas Centrālajā stacijā un topošajā Rīgas lidostas stacijā, kopumā progress nav pietiekams. Projektēšanas procesā vērojama nobīde no plānotajiem grafikiem, īpaši būtiska tā ir Rīgas posmam. Ņemot vērā šī posma komplekso raksturu, svarīgi paātrināt lēmumu pieņemšanu," pauž ministrs.

Satiksmes ministrs norāda, ka projektu Latvijas valdība ir virzījusi kā prioritāti, sniedzot nepieciešamo finansiālo un administratīvo atbalstu. Ministrs aicinājis "RB Rail" maksimāli mobilizēties projekta īstenošanai, iesaistot pakalpojuma sniedzējus, sadarbojoties ar pašvaldībām, citiem projekta partneriem un finalizējot darbus pamattrases būvniecības uzsākšanai.

Būvdarbus "Rail Baltica" pamattrasē plānots veikt pa posmiem – vispirms dienvidu virzienā no Lietuvas robežas līdz lidostai "Rīga". Darbus plānots uzsākt nākamajā gadā. Vilcienu kustība šajā virzienā varētu sākties no 2027. gada. Tāpat Lietuvas uzstādījums ir saglabāt ambīcijas līdz 2026. gada beigām izbūvēt Eiropas platuma dzelzceļa līniju.

Kā projekta prioritātes Linkaits uzsver gan dienvidu posma attīstību, gan jaunā divlīmeņu autoceļa un dzelzceļa tilta pār Daugavu pie Salaspils izbūvi, lai uzsāktu kravu pārvadājumus pa jauno dzelzceļa līniju un nodrošinātu kravu pārkraušanu Salaspils loģistikas parkā.

"Rail Baltica" projekta ietvaros būvdarbus Rīgas Centrālajā stacijā un lidostā "Rīga" paredzēts pabeigt līdz 2025. gada beigām. Veidojot jauno dzelzceļa līniju, pieņemts lēmums par "Rail Baltica" reģionālās satiksmes izveidi ar 17 reģionālajām stacijām, kas tiks attīstīti par mobilitātes punktiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.