No Atveseļošanās fonda 300 milj. eiro plāno novirzīt energoefektivitātes pasākumu īstenošanai
Foto: Pixabay

Ekonomikas ministrija ir sākusi Atveseļošanās fonda atbalsta programmu izstrādi, kuras vērstas uz energoefektivitātes uzlabošanu ēku sektorā, uzņēmējdarbībā, kā arī uz elektroenerģijas pārvades un sadales tīklu modernizāciju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līdztekus uzņēmumu digitalizācijai un iedzīvotāju digitālo prasmju uzlabošanai, ilgtspējīga ekonomiskā izaugsme un iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošana nav iedomājama bez energoefektivitātes pasākumu īstenošanas un resursu efektīvas izmantošanas. Tādējādi nozīmīga loma Latvijas Atveseļošanas fonda (AF) plānā veltīta klimata pārmaiņām un vides ilgtspējai, kopumā paredzot šim mērķim lielāko daļu (37%) no kopējā Latvijai piešķirtā AF finansējuma.

Ekonomikas ministrijas pārziņā ir atbalsta pasākumu izstrāde energoefektivitātes uzlabošanai ēku sektorā, uzņēmējdarbībā un elektroenerģijas pārvades un sadales tīklu modernizācijai. Šo pasākumu īstenošanai no AF plānots finansējums gandrīz 300 milj. eiro apmērā.

"Tuvākajos gados atbalsts energoefektivitātes pasākumiem kopumā veidos gandrīz 600 milj. eiro, kas būs gan no Atveseļošanās fonda, gan Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļiem. Papildu atbalsts plānots arī īres māju būvniecībai gandrīz 43 milj. eiro apjomā un sociālo mājokļu atjaunošanai vai būvniecībai vairāk kā 50 milj. eiro apmērā," informē Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Vitenbergs.

Pēc viņa teiktā, jauns atbalsts no AF īdzekļiem daudzdzīvokļu māju atjaunošanai varētu būt pieejams jau šā gada otrajā pusē, nākamgad pakāpeniski plānots sākt arī citu atbalsta programmu īstenošanu.

Līdztekus ir plānota vēl viena jauna atbalsta programma daudzdzīvokļu māju remontiem un to teritoriju (pagalmu) labiekārtošanai, kas arī būs pieejama jau tuvāko mēnešu laikā. Savukārt 27.maijā "Altum" sāks pieņemt pieteikumus atbalsta sniegšanai privātmāju energoefektivitātes uzlabošanai, klāsta Vitenbergs.

Ministrija ir sākusi darbu pie attiecīgo AF atbalsta programmu izstrādes un līdz 2026. gadam paredz sniegt atbalstu šādiem pasākumiem: 1) daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamo energoresursu izmantošanu daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku dzīvokļu īpašniekiem būs pieejams kombinētais finanšu instruments ar granta elementu kopumā 57,28 milj. eiro apmērā; 2) valsts ēku ar kultūras funkciju energoefektivitātes paaugstināšanai, viedai energovadībai un atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanai paredzēts piešķirt grantus 23,96 milj. eiro apmērā; 3) energoefektivitātes paaugstināšanai uzņēmējdarbībā, īstenojot energoefektivitātes pasākumus, veicinot viedas energovadības un atjaunojamo energoresursu izmantošanu uzņēmumos, tai skaitā, sekmējot jaunu ar klimata mērķu sasniegšanu saistītu produktu un tehnoloģiju izstrādi uzņēmumiem būs pieejami granti, kā arī kombinētie finanšu instrumenti vairāk kā 120 milj. eiro apmērā; 4) elektroenerģijas pārvades un sadales tīklu modernizācijai, lai veicinātu ilgtspējīgi saražotas elektroenerģijas pieaugumu un patēriņu izmaksu ziņā visefektīvākajos veidos, paredzēts atbalsts 80 milj. eiro apmērā.

AF plāna klimata komponentes pamatā ir 2019. gadā apstiprinātais Nacionālais enerģētikas un klimata plāns un galvenie reformu un investīciju virzieni paredz SEG emisiju mazināšanu transporta sektorā, energoefektivitātes paaugstināšanu un pielāgošanos klimata pārmaiņām.

Ekonomikas ministrijas piedāvātais pasākumu kopums AF ietvaros Latvijas ātrākai atveseļošanai pēc Covid-19 pandēmijas ietver četrus darbības virzienus – klimata pārmaiņas, uzņēmumu digitalizāciju, reģionālās nevienlīdzības mazināšanu un ekonomikas transformāciju un produktivitāti, uzņēmējdarbības atbalstam kopumā paredzot vismaz 450 miljonus eiro.

AF ir jauna, EK centralizēti pārvaldīta budžeta programma, kas izveidota papildus 2021.–2027. gada plānošanas perioda ES daudzgadu budžetam. Mērķis – atbalstīt reformas, uz kuru nepieciešamību norādīts ikgadējās Eiropas semestra rekomendācijās dalībvalstīm, kā arī investīcijas, īpaši kas saistītas ar pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazināt krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi.

Latvijas AF plāns ir sagatavots atbilstoši Nacionālā attīstības plāna mērķiem, ņemot vērā EK ieteikumus un ES Padomes rekomendācijas stabilai un veiksmīgai Latvijas izaugsmei. Fonda līdzekļi Latvijai varētu būt pieejami šā gada otrajā pusē, un tie investējami līdz 2026. gadam.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Jānis Vitenbergs Altum Ekonomikas ministrija Eiropa Atveseļošanas fonds
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form