'Ošukalns' par 350 tūkstošiem eiro izbūvējis saules paneļu parku Jēkabpilī
Foto: Publicitātes foto

Daudznozaru uzņēmums "Ošukalns" sadarbībā ar energouzņēmumu "Enefit" uz sava kokapstrādes ražotnes ceha jumta Jēkabpilī uzstādījis vienu no apjomīgākajiem un tehniski sarežģītākajiem saules paneļu parkiem reģionā. Projekta investīcijas ir 350 tūkstoši eiro.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Projekta ietvaros uz kokapstrādes ražotnes ēkas jumta uzstādīti 1050 saules paneļi ar kopējo sistēmas jaudu 425 kW, kas ik gadu saražos gandrīz 386 MWh zaļas elektroenerģijas. Gada griezumā tie būs 25% no ražotnes ceha elektroenerģijas pašpatēriņa, vasaras mēnešos saules enerģija spēs nodrošināt pat vairāk nekā 70% no ražotnes ceha dienas patēriņa.

Zaļā elektroenerģija tiks izmantota kokapstrādes ražotnes vajadzībām, galvenokārt, lai nodrošinātu koka ēvelēšanas un termoapstrādes procesus termokaltē. Tā rezultātā ik gadu atmosfērā nenonāks 116,6 tonnas CO2 izmešu, kas ir līdzvērtīgs 12 braucieniem apkārt zemeslodei ar vieglo automašīnu.

"Saules saražotā enerģija rada drošības spilvenu, nodrošinot gan pašpatēriņam nepieciešamo elektroenerģiju, gan elektroeneatkarību brīžos, kad elektroenerģijas cenas ir īpaši augstas, kā tas bija atsevišķos mēnešos pērn. Tādējādi iespējams plānot uzņēmuma izmaksas, kas ir nozīmīga konkurences priekšrocība. Ne mazāk svarīgi ir fakts, ka, ražojot zaļo enerģiju, ievērojami samazinām CO2 izmešu apjomu. Kļūstot videi draudzīgāki, mēs vienlaikus kļūstam draudzīgāki arī dažādām instancēm, tostarp, uzlabojas uzņēmuma kredītprocenti bankā," klāsta "Ošukalna" ražošanas tehniskais direktors Mārcis Lukaševičs.

Projekts ir īpašs arī ar to, ka saules paneļi izvietoti uz nestandarta formas jumta, kas prasīja sarežģītāku inženiertehnisko risinājumu, ko nodrošināja "Enefit". "Lai izvietotu saules paneļus uz kokapstrādes ražotnes velvjveida formas jumta, mēs izstrādājām īpašu stiprinājuma risinājumu, kas ļauj paneļus nostiprināt uz ieliektās jumta plaknes, tādējādi efektīvi izmantojot visu jumta platību" stāsta "Enefit" enerģijas risinājumu daļas vadītājs Rihards Kotlers.

Investīcijas projektā sākotnēji bija plānots atpelnīt aptuveni 7 gadi, bet pie pašreizējām elektroenerģijas cenām šis laiks ir samazinājies līdz aptuveni 5 gadiem. Saules paneļu parks uzņēmums gada laikā elektroenerģijas izmaksās ļaus ietaupīt aptuveni 70 tūkstoši eiro. Projekts finansēts, sadarbojoties ar "SEB banku".

Saules paneļu projekts ir viens no vairākiem energoefektivitātes pasākumiem, ko uzņēmums veicis, lai samazināt izdevumus par elektrību un būtiski uzlabot ietekmi uz vidi. Tostarp ir automatizēts un efektivizēts ražošanas process, pārbūvēti tehniskie mezgli, veikta gan ražošanas iekārtu maiņa, gan nomainīts apgaismojums. Kā arī uzstādīta ātras darbības vārtu sistēmas, kas samazina siltā gaisma izplūdi no telpām, tādējādi samazinot siltuma zudumu.

Pagaidām šī ir pirmā "Ošukalna" realizētā saules paneļu kārta, bet plānots uzstādīt gan papildus saules paneļu apjomu esošajā kokapstrādes ražotnes teritorijā, gan citos, uzņēmuma darbības virzienos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.