Foto: LETA
Salaspils novada cūku novietnē "Bunči", kurā pagājušajā nedēļā tika konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums, pabeigta visu cūku likvidēšana. Kopumā saimniecībā Āfrikas cūku mēra dēļ likvidētas 8521 cūkas, bet to utilizācija vēl turpinās, portālu "Delfi" informēja Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Patlaban novietnē notiek tehnikas un aprīkojuma tīrīšana un dezinficēšana. Notiks arī cūku mītņu tīrīšana un sagatavošana dezinfekcijai.

Dienests atgādina, ka trīs kilometru rādiusā ap slimības skarto novietni noteikta aizsardzības zona un desmit kilometru rādiusā - uzraudzības zona, kurās aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas.

Jau ziņots, ka PVD saņēma laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina ĀCM vīrusu SIA "Ancers" cūku novietnē "Bunči" Salaspils novada Salaspils pagastā ar aptuveni 10 000 cūku lielu ganāmpulku.

Kā informēja Meistere, "Bunču" fermas 10 000 cūkas tiks likvidētas ar gāzes palīdzību, savukārt dzīvnieku liemeņus utilizēs uzņēmums, kas to darījis arī iepriekš - SIA "Grow Energy". Attiecīgie darbi jau sākti, taču vēl grūti prognozēt to pabeigšanas laiku.

Tikmēr Valsts policijas preses pārstāve Līna Kaļķe pastāstīja, ka policija slimības skartajā saimniecībā izvietojusi posteņus, lai uzraudzītu situāciju. Tāpat sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma panta par noziegumiem pret īpašumu, taču šis kriminālprocess tiks apvienots ar iepriekš sākto lietu saistībā ar ĀCM skarto audzētavu Krimuldas pusē.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014. gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!