Precizē brīvdienu darbības ierobežojumus tirdzniecības centriem
Foto: Shutterstock

Ministru kabineta 26. marta ārkārtas sēdē ekonomikas ministram tika uzdots līdz 2020. gada 26. martam noteikt precīzus kritērijus tirdzniecības centriem, uz kuriem attiecas darbības ierobežojumi brīvdienās un svētku dienās. Izpildot doto uzdevumu, veiktas izmaiņas ekonomikas ministra rīkojumā, nosakot precīzus kritērijus tirdzniecības centra definīcijai un uzliekot pienākumu valsts un pašvaldības policijai veikt tirgotājiem noteikto prasību uzraudzību un kontroli tirdzniecības vietās un tirdzniecības organizēšanas vietās.

Reaģējot uz Latvijā izsludināto ārkārtas stāvokli un pildot žurnālistikas misiju informēt un izglītot lasītāju, visas turpmākās DELFI publikācijas par koronavīrusa izraisīto slimību “Covid-19” būs pieejamas bez maksas.

Ar ekonomikas ministra rīkojumu noteikts, ka Ministru kabineta 2020. gada 12. marta rīkojuma Nr. 103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" ietvaros tirdzniecības centrs ir tirdzniecības ēka, kas iekārtota pastāvīgai un sistemātiskai tirdzniecībai ar kopējo tirdzniecībai atvēlēto platību vismaz 10 000 m2 vai kurā atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz 10 tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji.

Jāatgādina, ka sākotnējā versijā nebija noteikta precīza platība un tirdzniecības dalībnieku skaits.

Līdz ar to Ekonomikas ministrija norāda, ka turpmāk brīvdienās (sestdienās, svētdienās) un svētku dienās tirdzniecības centrā, kura kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir vismaz 10 000 m2 vai kurā atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz 10 tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji, var darboties tikai:

  • pārtikas veikali,
  • aptiekas (tai skaitā veterinārās aptiekas),
  • optikas veikali,
  • dzīvnieku barības veikali,
  • higiēnas un saimniecības preču veikali,
  • būvniecības veikali,
  • dārzkopības preču veikali.

Būtiski norādīt, ka sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi nav pieskaitāmi pārtikas veikalu grupai, līdz ar to tiem jābūt slēgtiem.

Papildus Ekonomikas ministrija atgādina, ka jau iepriekš uz ārkārtējās situācijas laiku tirgotājiem visiem Latvijā uzdots nodrošināt papildu drošības pasākumus tirdzniecības vietās:

- tirgotājiem, t.sk. tirdzniecības centriem, tirgiem un ielu tirdzniecības organizēšanas vietām, redzamās vietās (vismaz pie kases vai pie ieejas tirdzniecības organizēšanas teritorijā) jāizvieto skaidri salasāma norāde apmeklētājiem būt sociāli atbildīgiem un kases zonā ievērot divu metru distanci no rindā priekšā stāvošā apmeklētāja;

- tirgotājiem ar tirdzniecības platību virs 100 m2 kases zonā jānodrošina divu metru distance no rindā priekšā stāvošā apmeklētāja ar norobežojošām zīmēm;

- tirdzniecības centros regulāri, reizi 15 minūtēs, jāatskaņo paziņojums latviešu valodā, aicinot pircējus lieki neuzkavēties tirdzniecības telpās un sekot izvietotajiem norādījumiem par distances ievērošanu. Komersants papildus var izvēlēties citas svešvalodas;

- iespēju robežās jāīsteno arī citi pasākumi cilvēku plūsmas ierobežošanai tirdzniecības vietās, kas veicinātu Veselības ministrijas rekomendāciju ievērošanu attiecībā uz Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanu, kā arī sekojot līdzi Ekonomikas ministrijas mājaslapā publicētajām rekomendācijām.

Lai atbalstītu tirgotājus, it īpaši mazos tirgotājus, jauno prasību izpildē, Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi speciālu paziņojuma failu pircējiem. Tirgotājus var lejuplādēt un izmantot to bez maksas. Fails ir pieejams šeit.

Tāpat Ekonomikas ministrijas mājas lapā ir publicēti biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par šo prasību piemērošanu, kā arī papildu ieteikumi gan tirgotājiem, gan pircējiem maksimālas aizsardzības nodrošināšanai.

Tags

Koronavīruss Covid-19 Ekonomikas ministrija Mazumtirdzniecības apgrozījums Valsts policija Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form